Jahrein ve Teknofest Takıntısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Buradaki durum bizim bir şeyler yapıyor olmamız değil, projelerin ya da insanların değer görmesi.

Son düzenleme:
Hayır, kimse bir şey kafasında gezmiyor. İHA teknolojilerinde, hatta otonom sistemler noktasında Türkiye dünyaya paralel olarak ilerliyor. Otonom sistemler noktasında Dünya, Türkiye'den büyük teknolojilerle ilgileniyor söylemi, gerçek dışı.

@Jira ile SİHA'ların kullanım alanlarını, SİHA'nın bir savaş uçağının yerini alamayacağını, hangi senaryolarda kullanıldıklarını ve önemlerini çokça kez anlattık.

Ancak vizyonu 0 kişiler, tabii ki de bunu anlamayacak.

Zira birileri yapacak, birileri de boş boş konuşacak.
Hala kendi istediğin gibi yorumluyorsun. Ben SİHA'lar savaş uçağının yerini alacak mı vs öyle bir şey dedim mi ? Kafana göre yorum yapıyorsun. Savaş uçaklarına karşı nasıl savunacaksın kendini ya da atılan füzelere karşı ? SİHA ile en fazla ne yapılabilir keşif ve o bölgeyi bombalamak mı ? Ayrıca İha teknolojilerinde dünyaya paralel ilerlemek nedir ? Son model yarış arabaları üretilirken senin yaptığın aile arabası klasında en diğer ülkelerle kafa kafayayız demek gibi bir şey.
Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ise Hmeymim Hava Üssü'ne geri dönüş rotasında olan SU-24 saldırı uçağı, Türk sınırından bir kilometre uzaklıkta ve 6 bin metre yükseklikte olduğu sırada Türk F-16'ları tarafında düşürüldü.
Link at ? Ben sana wikipedia'dan bilgi söylüyorum.

Hala kendi istediğin gibi yorumluyorsun. Ben SİHA'lar savaş uçağının yerini alacak mı vs öyle bir şey dedim mi? Kafana göre yorum yapıyorsun. Savaş uçaklarına karşı nasıl savunacaksın kendini ya da atılan füzelere karşı? SİHA ile en fazla ne yapılabilir keşif ve o bölgeyi bombalamak mı? Ayrıca İHA teknolojilerinde dünyaya paralel ilerlemek nedir? Son model yarış arabaları üretilirken senin yaptığın aile arabası klasında en diğer ülkelerle kafa kafayayız demek gibi bir şey.

Link at? Ben sana Wikipedia'dan bilgi söylüyorum.

Bende wikiden söylüyorum :D
Noldu kaldın öyle :D?

Hala kendi istediğin gibi yorumluyorsun. Ben SİHA'lar savaş uçağının yerini alacak mı vs öyle bir şey dedim mi ? Kafana göre yorum yapıyorsun. Savaş uçaklarına karşı nasıl savunacaksın kendini ya da atılan füzelere karşı ? SİHA ile en fazla ne yapılabilir keşif ve o bölgeyi bombalamak mı ? Ayrıca İha teknolojilerinde dünyaya paralel ilerlemek nedir ? Son model yarış arabaları üretilirken senin yaptığın aile arabası klasında en diğer ülkelerle kafa kafayayız demek gibi bir şey.

Link at ? Ben sana wikipedia'dan bilgi söylüyorum.
Wikipedia'ya bir daha baktım üst kısımda iki F-16 'nın düşürdüğünü söylüyor altta ise Amerikan füzesiyle. Her neyse sonuçta ikisi de Amerikan yapımı.

Hala bu saçma sapan size göre büyük teknoloji olan şeyleri savunuyorsunuz. İstediğin kadar geliştir bu çocuk oyuncaklarını. Bir savaş halinde görürüz bakalım ne yapabilecekler. Ayrıca madem önemli teknoloji bu anlattıklarınız Amerika Rusya gibi ülkelerden neden duymuyoruz böyle şeyleri ?
Saçma bir yanı yok bence, çok güzeller aslında. Hem sen şuan savaşan, hedef imha eden İHA'ların "gereksiz" dediğin proje aşamasındayken neye benzediğini biliyor musun? Ayrıca büyük güçlü ülkeler bu alanda çok fazla şey yapıyor. Ben hep duyuyorum Çin, Amerika, İsrail, Rusya gibi ülkelerin İHA'larını.
1638098898996.png

1280px-BayraktarAk%C4%B1nc%C4%B1_Teknofest2019_%281%29.jpg

1280px-Baykar_UAV_Team.jpg

Bilmiyorsanız söyleyeyim:
Efsaneler bile 1. seviyeden başlar...

Değil. Bu teknojilerin var olmasının sebebi biz değiliz yani üretenler değiliz ne demek istediğim anlaşılmıştır bu örnekle umarım. Adamlar zaten 2019 da ilk test uçuşlarını yapmışlar bile bu İHA'ların, ki bunlardan öncesi de var. Sen daha yeni yeni yapıyorsun ki hala onların seviyesine denk gelememişsin. Fakat bunun her yerde reklamını yapıyorsun mantıklı mı?

Biziz arkadaşım. Üretenler biziz. Otonom sistemler sandığından farklıdır. Kuralları ve kaideleri uçak gövdesi üretmek ya da araba yapmak kadar katı değildir. Her uçağın ve platformun yazılımının, elektronik donanımının, ona özel olması gerekir.

Otonom sistem yazılımlarında hala "Bitti, en iyi bu, bundan sonrası artık yok" denilebilmiş değil. Sensör ve filtreleme sistemler, seyr-ü sefer ve pozisyonlama sistemler, navigasyon ve yapay zeka destekli uçuş sistemleri hala gelişmeye devam ediyor.

Türkiye'de İHA çalışmaları birkaç senelik değil. Bu çalışmalar 2000'li senelerin başlarına dayanıyor. En başından itibaren yerli yazılım ve uçuş donanımı ile yola çıkıldı. Platformlar kademe kademe yerlileştirildi. İHA sisteminde en kritik birim uçuş yazılımıdır ve Türkiye bu alanda lider sayılabilecek konumdadır.

Ben SİHA'lar savaş uçağının yerini alacak mı vs öyle bir şey dedim mi? Kafana göre yorum yapıyorsun. Savaş uçaklarına karşı nasıl savunacaksın kendini ya da atılan füzelere karşı? SİHA ile en fazla ne yapılabilir keşif ve o bölgeyi bombalamak mı?

Savaş uçaklarına karşı, kendi savaş uçağın ile savunacaksın. Bu nedenle MMU ve HürJet projeleri devam ediyor. SİHA ile en fazla ne yapılabilir diye sorman bile konudan bi-haber olduğunu gösteriyor.

Son model yarış arabaları üretilirken senin yaptığın aile arabası klasında en diğer ülkelerle kafa kafayayız demek gibi bir şey.

Evet, kafa kafayayız. Dünya üzerinde aktif olarak kullanımda bulunan sistemler noktasında Türkiye başı çekmektedir. Sadece TB-2'nin saha başarısı bile bunun için sağlam bir örnektir. Aksungur ve Akıncı da eklenince Türk pörtföyü en zenginler arasında yer alacak.

SİHA noktasında Türkiye'yi çok küçük görüyorsun.

Biziz arkadaşım. Üretenler biziz. Otonom sistemler sandığından farklıdır. Kuralları ve kaideleri uçak gövdesi üretmek ya da araba yapmak kadar katı değildir. Her uçağın ve platformun yazılımının, elektronik donanımının, ona özel olması gerekir.

Otonom sistem yazılımlarında hala "bitti, en iyi bu, bundan sonrası artık yok" denilebilmiş değil. Sensör ve filtreleme sistemler, seyr-ü sefer ve pozisyonlama sistemler, navigasyon ve yapay zeka destekli uçuş sistemleri hala gelişmeye devam ediyor.

Türkiye'de İHA çalışmaları birkaç senelik değil. Bu çalışmalar 2000'li senelerin başlarına dayanıyor. En başından itibaren yerli yazılım ve uçuş donanımı ile yola çıkıldı. Platformlar kademe kademe yerlileştirildi. İHA sisteminde en kritik birim uçuş yazılımıdır ve Türkiye bu alanda lider sayılabilecek konumdadır.

Savaş uçaklarına karşı, kendi savaş uçağın ile savunacaksın. Bu nedenle mmu ve hürjet projeleri devam ediyor. SİHA ile en fazla ne yapılabilir diye sorman bile konudan bir-haber olduğunu gösteriyor.

Evet, kafa kafayayız. Dünya üzerinde aktif olarak kullanımda bulunan sistemler noktasında Türkiye başı çekmektedir. Sadece TB-2'nin saha başarısı bile bunun için sağlam bir örnektir. Aksungur ve akıncı da eklenince Türk pörtföyü en zenginler arasında yer alacak.

SİHA noktasında Türkiye'yi çok küçük görüyorsun.

Hocam ülkeyi gömmekten başka konuşma yapmıyor uğraşılmaz.
Başarımızı görmeyip umursamayan anca söylenenler bu şekilde devam ederse zaten ileride bu kişiler yüzünden hiçbir proje olmiyacak.

O kadar yazdığımdan bunu anladıysan senin sorunun. Ya anlamak istemiyorsun ya da başka sorun var. Araba örneği anlaman için çok basit bir örnekti onu da anlayamamışsın.

Öncelikle konunun başından beri İHA'lar ya da savunma sanayi hakkında oldukça yüzeysel bilgin olduğu belli oluyor.

Onun dışında, bir üniversite öğrencisinin İHA yapması kendini geliştirmesi, öğrendiği teorik bilgileri pratiğe dökmesi demektir. Arkadaşları oyunla, gezmeyle vaktini öldürürken, İHA üretmeye çalışarak kendini geliştiren bir mühedis adayı, mezun olduğunda belirli bir deneyime ve beceriye sahip olmuş olur, umarım bunu kavramışsındır. Senin basit gördüğün o İHA'lar birçok genç için motivasyon oluyor, birçok genç gecesini gündüzüne katarak o araçları üretiyor, kendi imkanları ile.

Gelelim TOGG ve SİHA örneğine. TOGG hakkında dediklerin ise yine anlamsız. SİHA'larda zaten yapılmış bir şeyi yapma diye bir şey yok. SİHA dediğin sistem elini kolunu sallayıp ithal edebileceğin, ithal etsen bile rahatça kullanabileceğin bir platform değildir.

Bunları geçtim, özellikle yazılım ve yapay zeka tarafında SİHA'larda hala standart yoktur. Her şirket, kendi sistemini ve kendi yazılım ekosistemini geliştirir. Dolayısıyla üretilen İHA'ların en kritik alt birimi olan yazılım ve otonom uçuş sistemi yerli olmak ve sıfırdan yapılmak zorundadır.

BU yarışmalar için yerli uçuş kontrol kartları ve uçuş yazılımları üretenler var. Bunları Arduino gibi falan mı sanıyorsun sen? Basit mi sanıyorsun?

Purplebixi'den sonra bu başladı doğrusu ikiside boş adamlar neyse.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı