Jahrein ve Teknofest Takıntısı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Harekâta katılan Anka-S'ler Rus menşeli hava savunma sistemlerine karşı birçok başarılı harekâtta bulunurken 26 Şubat 2020 günü Suriye hava savunma birlikleri bir ANKA-S'i vurduklarını açıkladı

Şimdi size soruyorum Suriye Hava Savunması bile bir şekilde düşürmüş bunu. Savaş esnasında bu teknoloji ne yapacak onu söylesenize ? Büyük ülkelerin sınırını bile geçebilecek mi ? Keşif esnasında vurulu düşecek mi yoksa görevini yapacak mı ?

Haklısın. Bu kadar ülke boşuna milyarlar harcayarak İHA almaya çalışıyor. Onlar aptal tabii, onlar düşünemedi, sen düşündün.

@UgurUyar yanlış bilmiyorsam Suriye ya S400 ya da S300 kullanıyor ve Ruslar hava savunma işinde belki de en iyi ülke. Dostum benden sana bir tavsiye her şeye ideolojik olarak bakma, bu forumda çoğu kişinin kapısının önünden geçemeyeceği okulların öğrencileri bu yarışma için gecesini gündüzüne katıyor.

Ben zaten fen lisesi mezunuyum. Bizi de gezi amaçlı götüreceklerdi Teknofest'e sonra hep kendi seçtikleri kişiler gitti. Tıp isteyeni bile sırf onun bunun çocuğu diye götürdüler. Böyle bir platformdan ne beklenir emin değilim. Ben şuan zaten Gebze'de bilgisayar mühendisliği okuyorum. İnsanların o yarışma için gecesini gündüzüne katması onu eleştirilemez, yeterli bulunamaz yapmaz. Benim için ne olursa olsun hala saçma sapan bir yer olarak kalacak.

Uzunca hem tweetleri hem sizin yazınızı okudum. Jahrein'in değindiği konu: sırf kendi zihniyetlerinden diye çocukların yaptığı ucube maketi finalist yapmaları. Sizin değindiğiniz konu: TeknoFestlerin önemli olduğu, IHA gibi önemli buluşların üretildiği, ülkeye katkısı olan bir festival olması. Burada iki tarafta haklı, siz farklı bir konudan bahsederek "Technopat kitleye" Jahrein'i linç ettirmişsiniz.

Uzunca hem tweetleri hem sizin yazınızı okudum. Jahrein'in değindiği konu: sırf kendi zihniyetlerinden diye çocukların yaptığı ucube maketi finalist yapmaları. Sizin değindiğiniz konu: TeknoFestlerin önemli olduğu, IHA gibi önemli buluşların üretildiği, ülkeye katkısı olan bir festival olması. Burada iki tarafta haklı, siz farklı bir konudan bahsederek "Technopat kitleye" Jahrein'i linç ettirmişsiniz.
Benim demek istediklerimi de çarpıtıp duruyor zaten.

Ben zaten fen lisesi mezunuyum. Bizi de gezi amaçlı götüreceklerdi Teknofest'e sonra hep kendi seçtikleri kişiler gitti. Tıp isteyeni bile sırf onun bunun çocuğu diye götürdüler. Böyle bir platformdan ne beklenir emin değilim. Ben şuan zaten Gebze'de bilgisayar mühendisliği okuyorum. İnsanların o yarışma için gecesini gündüzüne katması onu eleştirilemez, yeterli bulunamaz yapmaz. Benim için ne olursa olsun hala saçma sapan bir yer olarak kalacak.

Bilgisayar mühendisliği okuduğunu söylüyorsun ve otonom sistemlerin kaidelerinden bir habersin. GTÜ'den bu sene sadece 5 takım vardı İHA yarışmasına katılan. Anlamadım nedir nefret, sen yapamıyorsun diye mi? Bunu yanlış anlama zira GTÜ'de birçok arkadaşım var ve orası gerçekten Teknofest'in ana damarlarından birisi.

Ki şu da var. Ünivesite'de senin gibi Baykar, TUSAŞ arkasından atıp tutan, "sağdan soldan parça toplayarak İHA yapıyorlar abi" diyen çok arkadaşım vardı. Aralarında şu an orada çalışıp, o laf ettiği parçanın üretiminde yer alan arkadaşlarım bile var...

Maketin finalist olması hakkında Teknofest'in açıklamasını okumanızı tavsiye ederim. Orada maketin finalist olmasını sağlayan rapor da paylaşılmış. Teknofest yarışmalarında, ürün kadar önemli olan bir diğer şey de hipotez, rapor, sunum ve araştırmadır. Kimseyi linç ettirdiğim yok. Ancak koca platforma da gereksiz dediğini, atılan İHA örneklerine "Bunları yapmakta ne var" dediğini, Tweet'inin cevaplarında gördüm.

Benim demek istediklerimi de çarpıtıp duruyor zaten.

Dediklerini gayet anlıyorum. SİHA ve savunma sanayi konusunu, SİHA'ların kullanım amaçlarını ve kritik alt sistemlerini çokça araştırman gerek.

Maketin finalist olması hakkında Teknofest'in açıklamasını okumanızı tavsiye ederim. Orada maketin finalist olmasını sağlayan rapor da paylaşılmış. Teknofest yarışmalarında, ürün kadar önemli olan bir diğer şey de hipotez, rapor, sunum ve araştırmadır. Kimseyi linç ettirdiğim yok. Ancak koca platforma da gereksiz dediğini, atılan İHA örneklerine "Bunları yapmakta ne var" dediğini, Tweet'inin cevaplarında gördüm.
Bu tarz teknoloji konuları sanırım sizin ilgi alanınız. Açıkçası teknofest hiç umrumda değil, akşam IHA mı yiyeyim evde SIHA mı? Bu hükümetin övündüğü 2 konu var: "Yol yaptık, beton yaptık." "Savunma sanayimizi geliştirdik. IHA ve SIHA." Ben sizin kadar ilgi duymuyorum bu teknolojiye. Daha öncelikli sorunlarımız var; güvenlik, ekonomi gibi. Teknofest olmasa da pek bir şey kaybetmezdim.

Bu tarz teknoloji konuları sanırım sizin ilgi alanınız. Açıkçası teknofest hiç umrumda değil, akşam IHA mı yiyeyim evde SIHA mı? Bu hükümetin övündüğü 2 konu var: "Yol yaptık, beton yaptık." "Savunma sanayimizi geliştirdik. IHA ve SIHA." Ben sizin kadar ilgi duymuyorum bu teknolojiye. Daha öncelikli sorunlarımız var; güvenlik, ekonomi gibi. Teknofest olmasa da pek bir şey kaybetmezdim.
Hurdacı bağırır; antikacı bağırmaz. Bu kadar reklamın özeti ve aradaki fark. Tek cümleyle tüm konunun özeti ilk cümledir.

Yarım saattir uzun uzun yazdım sonra sildim, laf anlatmaya çalışıp uğraşmaya bile değmez. TEKNOFEST ve Bayraktar konusunda laf söyletmeyen ne kadar insan gördüysem hepsi aynı tek tip troll profil, mide bulandırıyorsunuz artık. Ülkenin milli değerlerine ve girişimciliğine o kadar meraklıysanız prototip aşamasından ya da oyuncak Drone'dan öte gidemeyen ürünleri ve rant'dan beslenen üreticileri yerine Anka gibi ürünlere destek olun.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı