Jant tavsiyesi

Jant ve lastikleri orjinalinden fazla büyütmek ve küçültmeyi tavsiye etmiyorlar. Maximum %3 oynatabilirsiniz. İnternetten jant kıyaslama diye aratın. Orjinal ebatları girdikten sonra, almayı planladığınız ebatları giriyorsunuz. Aradaki farkı gösteriyor. Birde lastikler dönerken çamurluğa sürtmemesi lazım.

Konforum düşsün --> önemli değil.
Performansım bir miktar düşsün --> önemli değil.
Yakıt tüketimim bir miktar artsın --> önemli değil.

Diyorsan lastik ebatını da orantılı şekilde düşürerek takabilirsin. Lastik + jant değişimiyle iş pahalıya patlar ama görünüş delisi isen (araba ne olursa olsun bence arabayı tek gösteren janttır ve bu konuya ben de önem veriyorum aslında) ve biraz daha yol tutuşum artsın diyorsan takabilirsin.

Konforum düşsün --> önemli değil.
Performansım bir miktar düşsün --> önemli değil.
Yakıt tüketimim bir miktar artsın --> önemli değil.

Diyorsan lastik ebatını da orantılı şekilde düşürerek takabilirsin. Lastik + jant değişimiyle iş pahalıya patlar ama görünüş delisi isen (araba ne olursa olsun bence arabayı tek gösteren janttır ve bu konuya ben de önem veriyorum aslında) ve biraz daha yol tutuşum artsın diyorsan takabilirsin.
Kesinlikle. Konforu yakıtı bir kenara bırakıp özellikle büyük ve şık jant seçince araba bambaşka arabaya dönüşüyor. Doğru tespit. @Jira
Bu işi en iyi bilen sizlersiniz reisler. @Jira hocamın dediklerini düşünüyorsan yapabilirsin ama karar sana kalmış.

215/50R18 ya da 235/45R18 lastik ebatlarıyla 18" jant takılabilir. 235/45R18 kombinasyonunda yol tutuşun daha iyi olacak, frenleme performansın biraz daha iyi olacak ancak yuvarlanma alanı artacağı için yakıt tüketimin ve yol sesin de artmış olacak ancak konfor biraz düşer. 215/50R18 boyutlarındaki lastikle yol tutuşu ve frenleme bir miktar geriler ancak yakıt tüketimin ve yol sesin azalır, konforun çok az daha iyi olur.

Jantları da orijinal alacaksan (ki lisanslı jant al ucuza kaçma) Skoda bayilerinden birine gidip oradaki jantlara bakabilirsin. Farklı bir paketteki jantı beğeniyorsan onu taktırabilirsin lastik değişimiyle birlikte.

235/40R19 ebatlarında lastikle 19 jant da takılabilir ancak tavsiye etmem, konforda ciddi bir düşmeye neden olur.

215/50R18 ya da 235/45R18 lastik ebatlarıyla 18" jant takılabilir. 235/45R18 kombinasyonunda yol tutuşun daha iyi olacak, frenleme performansın biraz daha iyi olacak ancak yuvarlanma alanı artacağı için yakıt tüketimin ve yol sesin de artmış olacak ancak konfor biraz düşer. 215/50R18 boyutlarındaki lastikle yol tutuşu ve frenleme bir miktar geriler ancak yakıt tüketimin ve yol sesin azalır, konforun çok az daha iyi olur.

Jantları da orijinal alacaksan (ki lisanslı jant al ucuza kaçma) Skoda bayilerinden birine gidip oradaki jantlara bakabilirsin. Farklı bir paketteki jantı beğeniyorsan onu taktırabilirsin lastik değişimiyle birlikte.

235/40R19 ebatlarında lastikle 19 jant da takılabilir ancak tavsiye etmem, konforda ciddi bir düşmeye neden olur.
30CF4E9E-44C7-40E7-A1AC-FFECF652ABA3.png
4983764B-A684-46BC-8989-7869124ECF7A.png
Hocam aracın üzerindeki jant katalogda gösterdiğim Orion jant ebatı 215 60 16. Taktırmayı düşündüğüm jant ise Antares siyah olanı 235 45 18 olan jant. Genişliği ve kesit oranını zaten fabrika belirlemiş ben seçmiyorum. Araba büyük bir araba olduğu için üzerindeki jantlar çok ufak duruyor.

Buraya 2 resim bırakayım zaten mantıklı olanı yaptığımı göreceksiniz.
7F8E23D4-0193-4B82-A344-8282B8E2323D.jpeg
81ABF69E-8D7F-4D60-AAA1-3E41CCAB58BE.jpeg

Ben de öneri yaparken fabrikanın kullandığı lastik ebatlarına baktım özellikle, kafaya göre lastik ebatları takmak bazen sorun yaratabiliyor. Antrasit Antares gayet güzelmiş bence. Yeni tip alaşım jantlarda 2" farkta çok yüksek ağırlık artışı olmuyor. Yuvarlanan kütle büyüdüğü için elbette negatif bazı etkileri var ama o kadar büyük farklar yaratmaz tek başına. Asıl farkı yaratacak şey (yakıt/yol sesi) lastik tabanı oluyor senin durumunda.

Geri
Yukarı