Japon balığı bakımı nasıl yapılır?

DashMatters

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bugün eve geldiğimde masamda fanusta 2 adet Japon balığı ile karşılaştım. Normalde akvaryum alacaktım, sonra balığı düşünecektim ama annem sürpriz yapmak istemiş. Benim bunlara bakabilmem için gereken malzemeler neler? Ve kısa dönemde ne yapmam lazım? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam.. Bir an önce akvaryuma geçirmenizi öneriyorum. Akvaryum için de filtre/ısıtıcı/hava pompası gereklidir. Dekor olarak da Yapay bitki, kum, ve bir kaç eğlenebilecekleri dekor gerekmektedir.

Arkadaşlar merhaba. Bugün eve geldiğimde masamda fanusta 2 adet japon balığı ile karşılaştım. Normalde akvaryum alacaktım, sonra balığı düşünecektim ama annem sürpriz yapmak istemiş. Benim bunlara bakabilmem için gereken malzemeler neler? Ve kısa dönemde ne yapmam lazım? Teşekkürler.

Akvaryumsuz balık olmaz. Ben birkaç japon için,(veya dediğiniz gibi 2 japon da olur) için 50 litre akvaryum, ve akvaryum uzunluğunda kaliteli fazla hava üfleyen ve çok iyi temizleyen bilyeli bir dophin motor kullanmıştım. Ayrıca evde doğalgazı az yakıyorsanız ısıtıcı da gerek. Bizim ev cehennem sıcağı olduğu için yaz kış tercih etmedim. Akvaryum işlerini bıraktığımda uzun süre yaşamıştı balıklarım. Ayrıca küçük 20 litre, küçük hava motoru ve filtreli bir karantina akvaryumum vardı. Hastalıklı, veya agresif balıkları oraya koyar hasta olanları gerekli ilaçları suya damlatarak, farklı yem kullanarak tedavi ederdim. Bunlar balıklarınıza en iyi bakabilme yöntemidir? Karantina akvaryumuna 4 balık koyup satmıştım. 250'ye de diğer asıl akvaryumumu ve balıklarımı satmıştım(kaliteli motoru ile).eğer yok bu bana en az 500'e patlar uğraşamam diyorsanız ya 2 canın yakın zamanda ölümüne sebep olursunuz, ya da onları ya tanıdığınız bir hobiciye, petshoba verirsiniz, ya da en azından 15-20 litrelik bir akvaryum ve küçük bir hava motoru kullanırsınız. Sizin kararınız. Buraya mesaj yazarken bile bu işe geri başlayasım geliyor.

Arkadaşlar merhaba. Bugün eve geldiğimde masamda fanusta 2 adet japon balığı ile karşılaştım. Normalde akvaryum alacaktım, sonra balığı düşünecektim ama annem sürpriz yapmak istemiş. Benim bunlara bakabilmem için gereken malzemeler neler? Ve kısa dönemde ne yapmam lazım? Teşekkürler.

Dostum en kötü bir 35 Cm'lik akvaryum al. Fanus sadece bitki ile ufak tasarımlar için işe yarar. Fanus normal canlılar için ölümdür. Renkli kum değil de silis kum alırsan iyi olur, renkli taşlar suya salınım yapar. Bir tanede iç filtre al hava motoruna gerek kalmaz. " bu japon buna ısıtıcıya gerek yok " diye bir şey yok. Bu da canlı bunun da sıcaklığının sabit durması gerekli. 50W ya da 100W ısıtıcı tavsiye ederim. Akvaryum olacağı için dolayısıyla biraz da göze hitap etmesi gerekiyor. 35Cm'lik bir akvaryuma 2 adet sahte bitki alsan yeterli olur fazla alan kaplamasın ama dikkat salınım yapmayan sahte bitki olsun salınım yapmayan.

Ben bu hobiyi uzun zamandan beri yapıyorum, ışığından tut, kumuna, filtresine, su değerlerine kadar çok ayrıntılı ama bir o kadar da keyifli bir hobi. Eğer bu hobiyi seversen gereken bilgi aktarımını yaparım. Bu hobi o kadar ayrıntılı ki canlı bitkiler için odam da kocaman bir CO2 tüpü var 😁. Şunu da unutma bu hobiye bir kere başlarsan bir daha asla bırakamazsın sadece ara verirsin.

Dostum en kötü bir 35 Cm'lik akvaryum al. Fanus sadece bitki ile ufak tasarımlar için işe yarar. Fanus normal canlılar için ölümdür. Renkli kum değil de silis kum alırsan iyi olur, renkli taşlar suya salınım yapar. Bir tanede iç filtre al hava motoruna gerek kalmaz. " bu japon buna ısıtıcıya gerek yok " diye bir şey yok. Bu da canlı bunun da sıcaklığının sabit durması gerekli. 50W ya da 100W ısıtıcı tavsiye ederim. Akvaryum olacağı için dolayısıyla biraz da göze hitap etmesi gerekiyor. 35Cm'lik bir akvaryuma 2 adet sahte bitki alsan yeterli olur fazla alan kaplamasın ama dikkat salınım yapmayan sahte bitki olsun salınım yapmayan.

Ben bu hobiyi uzun zamandan beri yapıyorum, ışığından tut, kumuna, filtresine, su değerlerine kadar çok ayrıntılı ama bir o kadar da keyifli bir hobi. Eğer bu hobiyi seversen gereken bilgi aktarımını yaparım. Bu hobi o kadar ayrıntılı ki canlı bitkiler için odam da kocaman bir CO2 tüpü var 😁. Şunu da unutma bu hobiye bir kere başlarsan bir daha asla bırakamazsın sadece ara verirsin.

Hocam teşekkür ederim. Zamanım olamadığı için akvaryuma geçirmedim. Isıtıcının W I, motorun debisi, akvaryumun hacmi derken kafam çok karıştı. Onerebileceginiz marka/model varsa çok iyi olur.

Ayrıca dekorasyon konusunda odamda duracağı için gerek olduğunh düşünmüyorum. Aklımda Şu baloncuk çıkaran dekorasyonlar vardı. Mantıklı olur mu?

Hocam teşekkür ederim. Zamanım olamadığı için akvaryuma geçirmedim. Isıtıcının W I, motorun debisi, akvaryumun hacmi derken kafam çok karıştı. Onerebileceginiz marka/model varsa çok iyi olur.

Ayrıca dekorasyon konusunda odamda duracağı için gerek olduğunh düşünmüyorum. Aklımda şu baloncuk çıkaran dekorasyonlar vardı. Mantıklı olur mu?

En yakın zamanda bir akvaryum edinin. Çünkü fanus tarzı kaplara ısıtıcı ya da filtreye dair bir şey yok he piyasada olan var ama satış politikasından başka bir şey değil.

İç Filtre olarak bu olabilir, akvaryum küçük olacağı için 200-300/H debi fazlasıyla yeter. Japon arkadaşları yormamak lazım.
Isıtıcı olarak da bu fazlasıyla yeter. 3 tane var 3 taneyi de ayrı ayrı akvaryumlar da kullanıyorum fiyat / performans ürünü bence ben sorun yaşamadım.

Dekorasyon olarak tabii ki mantıklı olur tamamen senin keyfin, senin zevkin. Onun için bir tane uzunlamasına hava taşını en arkaya koyup ona hava motoru yardımıyla hava verebilirsin, güzel oluyor ayrıca su da dalgalanma olduğu için oksijen olarak sorun çekmezsin iyi olur.

Ayrıca dekorasyon konusunda odamda duracağı için gerek olduğunh düşünmüyorum. Aklımda Şu baloncuk çıkaran dekorasyonlar vardı. Mantıklı olur mu?
Baloncuk çıkaranlar dekorasyon değil, Dekerasyon da senin için değil zaten. Balık için, eğlenmesi, saklanması ve zaman geçirmesi için.

Yeni konular

Geri
Yukarı