Japon balıklarının birbirini kovalaması

Soux

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 2022 yazın başında 2 tane balık almıştım ve aralarında bir sorun yoktu bugün yeni bir akvaryum kurdum ve 4 tane daha balık aldım ve yeni gelen balıklardan 1-2 tanesi başka 1-2 tane balığı kovalıyorlar. Bazen 2 tanesi bir balığı kovalıyor ve kovalanan balık yazın başında aldığım balık, kovalayan(lar) ise yeni gelen balıklar ama bazen yeni gelen yeni balığı da kovalayabiliyor. Kısacası bu durum tam olarak neyi gösterir ? Üremek için midir yoksa farklı bir şey mi öldürme veya tanıma vs... Yardımcı olursanız sevinirim
Not: Yeni gelenlerin cinsiyetini bilmiyorum, yazın aldıklarımdan birinin erkek diğerinin dişi olduğunu düşünüyorum ama bu olan olaydan sonra erkek olanın dişi olma ihtimalini de düşünüyorum. Bir de balığın arka kısmındaki süzgeçlerin alt kısmına doğru kovalıyorlar ve bazen değiyorlar, her hangi bir ısırık gibi bir şey yok gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Akvaryum kaç litre? Bir de balıkların fotoğraflarını atabilir misiniz? Ya yumurta dönemi gelmiş ya da akvaryum yetersiz kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Akvaryum kaç litre? Bir de balıkların fotoğraflarını atabilir misiniz?
30 litre, şuanda kovalamıyor bıraktı kovalamayı. Yazının sonuna bir kaç bir şey daha ekledim ona da bakabilirseniz güzel olur belki bir işe yarar. Kovalanan balık sarı olan, yanlış hatırlamıyorsam ilk aldığımda da karnı şişti biraz ama bir süredir şiş yavru mu yoksa şişmanlık falan mıdır acaba ? Görsel biraz bulanık fakat şişlik belli olmuş.

Dosya Ekleri

• IMG_20221204_004324.jpg
    IMG_20221204_004324.jpg
    107,7 KB · Görüntüleme: 150
30 litre, şuanda kovalamıyor bıraktı kovalamayı. Yazının sonuna bir kaç bir şey daha ekledim ona da bakabilirseniz güzel olur belki bir işe yarar. Kovalanan balık sarı olan, yanlış hatırlamıyorsam ilk aldığımda da karnı şişti biraz ama bir süredir şiş yavru mu yoksa şişmanlık falan mıdır acaba ? Görsel biraz bulanık fakat şişlik belli olmuş.
Tüm balıkların yandan net bir şekilde fotoğrafını çekebilirseniz harika olur. Balıkların dişi mi erkek mi olduğunu öğrenmiş oluruz.

30L, 4 balık için biraz az ama sorunun akvaryumda olduğunu sanmıyorum.

Tüm balıkların yandan net bir şekilde fotoğrafını çekebilirseniz harika olur. Balıkların dişi mi erkek mi olduğunu öğrenmiş oluruz.

30L, 4 balık için biraz az ama sorunun akvaryumda olduğunu sanmıyorum.
6 tane balık var zaten 4 değil. 4 tanesi yeni 2 tanesi eski diye anlattım ilk yazıda, saldırma ihtimali için falan.

Akvaryum kaç litre? Bir de balıkların fotoğraflarını atabilir misiniz? Ya yumurta dönemi gelmiş ya da akvaryum yetersiz kalıyor.
O karnı şişik olan balık yazın aldığım balık ve eski akvaryum küçüktü 5-10 litre falan 10 yoktur hatta. Belki de akvaryum küçük diye yumurtlamamıştır diye düşünüyorum ama en fazla ne kadar kalabilir ki yumurta.

Dosya Ekleri

• IMG_20221204_005545.jpg
    IMG_20221204_005545.jpg
    75,3 KB · Görüntüleme: 101
  • IMG_20221204_005509.jpg
    IMG_20221204_005509.jpg
    71,5 KB · Görüntüleme: 98
  • IMG_20221204_005327.jpg
    IMG_20221204_005327.jpg
    125,5 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20221204_005228.jpg
    IMG_20221204_005228.jpg
    105,7 KB · Görüntüleme: 69
  • IMG_20221204_005157.jpg
    IMG_20221204_005157.jpg
    118,4 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_20221204_005137.jpg
    IMG_20221204_005137.jpg
    88,8 KB · Görüntüleme: 85
Öncelikle akvaryum hacminiz yetersiz, sorun bundan kaynaklı olabilir lakin öncesinde kovalanan balığa sağma işlemi yapın. Yumurtası falan varsa dökmüş olursunuz. Yaptıktan sonra dökülmediyse ve hala kovalama devam ediyorsa bu sefer kovalayan balığı alın ve başka kaba koyun. 1 gün boyunca o kapta kalsın yemini o kapta atın sonrasında yeniden akvaryuma koyun.

Öncelikle akvaryum hacminiz yetersiz, sorun bundan kaynaklı olabilir lakin öncesinde kovalanan balığa sağma işlemi yapın. Yumurtası falan varsa dökmüş olursunuz. Yaptıktan sonra dökülmediyse ve hala kovalama devam ediyorsa bu sefer kovalayan balığı alın ve başka kaba koyun. 1 gün boyunca o kapta kalsın yemini o kapta atın sonrasında yeniden akvaryuma koyun.

Öncelikle balıklar küçük ile orta boy arasında bu yüzden akvaryumun küçük geldiğini zannetmiyorum. Diğer dediğiniz şeyleri yaparım, teşekkürler. Bu arada balıkların cinsiyetlerini anlayabildiniz mi?

Öncelikle balıklar küçük ile orta boy arasında bu yüzden akvaryumun küçük geldiğini zannetmiyorum. Diğer dediğiniz şeyleri yaparım, teşekkürler. Bu arada balıkların cinsiyetlerini anlayabildiniz mi?
Japonlar diğer balıklara göre çok daha fazla dışkı yaptıkları için daha fazla hacme ihtiyaç duyuyor. O yüzden 30L yetersiz kalacaktır.

Resimler pek net olmadığı için tam olarak anlayamadım. Lakin dört tanesi 2 dişi 2 erkek olduğunu düşünüyorum. Geriye kalan 2 tanesini göremedim.

Geri
Yukarı