Japonya'da üniversite okunur mu?

Bu gamlı baykuşlar arasından kafamı uzatıyorum ve her okulun istekleri farklı olabilir, bence okul özelinde hazırlanın diyorum.

Okulları falanda çok bilmiyorum dediğiniz gibi araştırıp bir okulu hedeflemem daha mantıklı olacaktır herhalde.

İngilizcem sanırsam B2, C1 seviyelerinde Japonca'yı da şu anda öğreniyorum zaten 10. sınıfım önümde daha nereden baksan 2-3 sene var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okulları falanda çok bilmiyorum dediğiniz gibi araştırıp bir okulu hedeflemem daha mantıklı olacaktır herhalde.

İngilizcem sanırsam B2, C1 seviyelerinde Japonca'yı da şu anda öğreniyorum zaten 10.sınıfım önümde daha nereden baksan 2-3 sene var.

Eğer size uygun ya da gerçekçi geliyorsa yapın, diyebileceğim pek bir şey yok çünkü.

Japonlar, kültür ve sosyal olarak, birbirlerine bile soğuk davranırlar. Başka bir ırka düşünemiyorum bile. Ben olsam gitmezdim.

Madem hayalin bu yapabilirsen git kendin gör hayalini gerçekleştir kardeşim umarım herşey gönlünce olur. Japonlar benim bildiğim işkolik, iş hayatlarında ölümüne saygılı (şakasız) ve disiplinli, iş sonrası bira ve alkol kültürü çok orada sanırım bu da hem işkolik olmanın hem de asosyalimsi olmanın sonucu diyebilirim Japonya'ya sanırsam babası orada olduğu için giden bir Türk ile röportaj yapmışlardı o da japonya'yı çok sevdiğini özellikle gece hayatını sevdiğini söylemişti 😅. Ama işten kaçan biri isen bence hiç gitme bir süre sonra bu farkedilip kovulursun ve iş bulamaz olursun. Orada bedeva ev falan da veriliyordu yanlışım yoksa mesela biri öldü evede kimse sahip çıkmadı istemedi hem yeni evlenen çiftlerin (sanırım) evi olsun hem o bölgeler hayalet kasaba tarzı bir yer olmasın diye böyle birşey vardı. Japonya baya değişik bir kültür alışır mısın bilemem dene ve gör derim anca. Ama Japonya öyle her geleni almıyor sanırım (olması gereken de bu) yani girmek biraz sıkıntı olabilir ama girebilirsen herşeyi kendin görüp deneyimlerisin sana burada ne desek tahminden öte değil tahmin etmek başka gidip kendin görmek ve deneyimlemek bambaşka. Hadi Allah'a emanetsiniz 🫡.

Madem hayalin bu yapabilirsen git kendin gör hayalini gerçekleştir kardeşim umarım her şey gönlünce olur. Japon'lar benim bildiğim işkolik, iş hayatlarında ölümüne saygılı (şakasız) ve disiplinli, iş sonrası bira ve alkol kültürü çok orada sanırım bu da hem işkolik olmanın hem de asosyalim si olmanın sonucu diyebilirim Japonya'ya sanırsam babası orada olduğu için giden bir Türk ile röportaj yapmışlardı o da Japonya'yı çok sevdiğini özellikle gece hayatını sevdiğini söylemişti 😅. Ama işten kaçan biri isen bence hiç gitme bir süre sonra bu fark edilirse kovulursun ve iş bulamaz olursun. Orada bedava ev falan da veriliyordu yanlışım yoksa mesela biri öldü eve de kimse sahip çıkmadı istemedi hem yeni evlenen çiftlerin (sanırım) evi olsun hem o bölgeler hayalet kasaba tarzı bir yer olmasın diye böyle bir şey vardı. Japonya bayağı değişik bir kültür alışır mısın bilemem dene ve gör derim anca. Ama Japonya öyle her geleni almıyor sanırım (olması gereken de bu) yani girmek biraz sıkıntı olabilir ama girebilirsen her şeyi kendin görüp deneyimlerisin sana burada ne desek tahminden öte değil tahmin etmek başka gidip kendin görmek ve deneyimlemek bambaşka. Hadi Allah'a emanetsiniz 🫡.

Teşekkürler kral umarım başarabilirim.

İnsanların anime izleyip dorayaki yiyerek Japon halkı üzerine özelleşmiş antropologlar olması beni hep büyülemiştir. Muhtemelen henüz gitmediğiniz ve hiç yaşamadığınız bir ülke hakkında 'onlar böyledir' diye nasıl fikir sahibi olabiliyorsunuz?

Konu sahibine gelince ise: video izleyerek de hiçbir şey öğrenemezsiniz. Japon halkı ve Japonya hakkında gerçekten bilgi edinmek istiyorsanız geçmişten bugüne nasıl şekillendiklerini iyice öğrenmeniz gerekir. Örneğin neden bu kadar işkolikler? 60'lı yıllardan itibaren neden hiperteknolojik bir devrim yaşadılar? Sokak kültürü nasıldır? Bir ada ülkesi olarak neden yıllarca izole kalmayı seçtiler? Felemenklerle temasları Japon kültürünü nasıl etkiledi? Edo Dönemi nedir? Modern Japonya'nın sorunları nelerdir? Küresel ısınma neden Japonya'nın tropikal iklimini ters yüz etmektedir? Ainu Soykırımı konusunda tavırları nedir? Neden Japonya'daki Türkiye kökenli insanların çoğu bölücülük politikalarını savunan Kürtlerdir?

Anime nasıl oldu da en büyük ihraç kaynaklarından biri haline dönüştü? Pirinç tarlasındaki sazanları nasıl akvaryumumuzdaki Japon balığına dönüştürdüler? Japon siberpunk kültürü ve Akira mangası, Blade Runner ve Matrix gibi popüler yapıtları nasıl etkiledi? Batı tasarım ahlakında Japonya'nın etkisi nedir? Türkiye'yi neden hala Aladdin'den fırlama bir Ortadoğu ülkesi olarak görmektedirler? (Japonların birçoğu Türkiye'yi, kadınların yalnız yolculuk etmesi önerilmeyen bir ülke olarak algılamaktadır - Mori-san ile 2021 yılında yapmış olduğum bir sohbetten alıntıdır)

Yaşamak istediğiniz yer Osaka mı, Hokkaido mu, Okinawa mı? 2000 kanji karakterini el yazısıyla yazılmış bir halde okuyabilecek misiniz? Dünya bu kadar anime hayranıyla doluyken, Japonlar dışında neredeyse kimsenin ikinci dili olamayan Japonca'yı 2-3 yıl içerisinde yeterince öğrenebilecek misiniz? İşi gücü bırakıp her gün yalnızca bunu çalıştığınızı varsayarak hem de. Birkaç yıl boyunca.

Baktım eğri oturup doğru konuşan yok, ben söyleyeyim dedim.

Geri
Yukarı