Japonya'da üniversite okunur mu?

Fatihkymz

Hectopat
Merhaba öncelikle ben ortalama notları olan bir 10.sınıf öğrencisiyim, bir proje meslek lisesinde bilişim (yazılım, robotik kodlama, dijital tasarım vs.) Eğitimi alıyorum.
Hem mesleğimi daha iyi yapabileceğimi düşündüğüm hem de farklı ülkelerde yaşamak ve görmek istediğim için yurt dışına gitmek istiyorum ortaokuldan beri hayalini kuruyorum, sonunda kültürü dikkatimi çektiği için Japonya'yı seçtim ama çok bir bilgim yok açıkçası. Girmem gereken sınavlar var mı( IELTS, TOEFL gibi), para sıkıntısı çeker miyim, (ailemin durumu ortalama beni finanse edebilirler ama çok değil) eğer oraya gidersem yarı zamanlı iş bulabilir miyim, burs falan bulabilir miyim, Japonya'da giriş sınavları var bu sınavlar için illa Japonya'ya gitmem gerekiyor mu veya sistem benim bildiğimden farklı mı, pasaportum var ama vize olaylarını falan bilmiyorum araştırma yaptım ufak fakat çok fazla bir şey bulamadım ücretler vs. dışında. Yani demek istediğim olayı komple başından anlatabilecek bir arkadaş veya bununla alakalı internette kaynak bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle ben ortalama notları olan bir 10.sınıf öğrencisiyim, bir proje meslek lisesinde bilişim yazılım, robotik kodlama, dijital tasarım vs. eğitimi alıyorum.
Hem mesleğimi daha iyi yapabileceğimi düşündüğüm hem de farklı ülkelerde yaşamak ve görmek istediğim için orta okuldan beri hayalini kuruyorum. Sonunda kültürü dikkatimi çektiği için Japonya'yı seçtim ama çok bir bilgim yok açıkçası. Girmem gereken sınavlar var mı, para sıkıntısı çeker miyim? Ailemin durumu ortalama beni finanse edebilirler ama çok değil. Eğer oraya gidersem yarı zamanlı iş bulabilir miyim, burs falan bulabilir miyim, Japonya'da giriş sınavları var bu sınavlar için illa Japonya'ya gitmem gerekiyor mu veya sistem benim bildiğimden farklı mı? Pasaportum var ama vize olaylarını falan bilmiyorum. Araştırma yaptım ufak fakat çok fazla bir şey bulamadım ücretler vs. dışında. Yani demek istediğim olayı komple başından anlatabilecek bir arkadaş veya bununla alakalı internette kaynak bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

Neden Japonya? Gidilebilecek en son ülkelerden biri. Biraz daha araştırmanızı öneririm.

Neden Japonya? Gidilebilecek en son ülkelerden biri. Biraz daha araştırmanızı öneririm.

Bayağı araştırdım aslında, birçok ülkeye baktım Avrupa hayal zaten balkan ülkelerinin de bizim ülkemizden çok bir farkı yok hem ekonomik hem kültürel olarak ben de hem kültürünü sevdiğim hem de ekonomik şartları, refah seviyesi, işsizlik oranı gibi nedenlerden orayı seçtim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence Japonya seçilmemeli.

Türkiye'den ve Avrupa'dan aşırı farklı bir yer sonuçta, uyum sağlamakta zorlanırsınız bence.

Bayağı araştırdım aslında, birçok ülkeye baktım Avrupa hayal zaten balkan ülkelerinin de bizim ülkemizden çok bir farkı yok hem ekonomik hem kültürel olarak ben de hem kültürünü sevdiğim hem de ekonomik şartları, refah seviyesi, işsizlik oranı gibi nedenlerden orayı seçtim.

Bence iğrenç denilebilecek insan sayısı aşırı fazla diğer ülkelere göre, ayrıca dil öğrenmek de sorun olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı