Java dilini öğrenmek

mustafaf94

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Geçtiğimiz günlerde Recep Baltaş 'ın birine cevap olarak kendi başına java dilini öğrenebileceğini sanmıyorum, bir kursa gitmek iyi olur tarzında bir şey dediğine şahit oldum. Ben Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ve programlama dersinde java öğreniyoruz. İlk dönem kaldım bu dersten fakat kendim bir kaynak bularak çalıştım ve dersin kaldığım kısmını geçeceğime inancım tam. Fakat aklımda bir soru var. Dersin sonraki kısımları için okul eğitimi yeterli olur mu? Yoksa bir kursa gitmeli miyim?

Merhabalar :) programlama diline java başlatılmak çok yanlış bir seçenek . %100 object - oriented olarak adlandırdığımız programlama dilleri sınıfı içine içinde yer alır. Bende yazılım müh. öğrenciyim. gömülü sistemler üzerine tez hazırlıyorum. Şimdi sıkıntı şu ki , object - oriented temelini bilmeden , bu programlama dilini öğrenmek zor. Obje - class - polymorphism, multiple inheritance gibi kavramlar soyut ... gelecek. Ben java öğrenmek istiyorum diyorsan, C-> C++ -> Java yada C# şeklinde gitmelisin. Ben sadece dersten geçmek istiyorum diyorsan o zaman yapacağın ders müfredatına en yakın eğitim veren bir kurs seç.

Ben hem iyice java öğrenmek hem de dersten geçmek istiyorum. Javadan önce C öğrenme gibi bir şansım yok çünkü yaz okulu başlayacak ve java dersini almam gerekiyor. Neden önce java öğreniyoruz ona dair en ufak bir fikrim de yok doğrusu. Diğerlerini öğrenince java daha kolay geliyormuş ve sizin dediğiniz sıralama daha mantıklı imiş sanırsam. Ama hocamız böyle uygun görmüş, yapacak bir şey yok. Ben sadece okul eğitimi javayı tamamen öğrenmemi sağlar mı onu merak ediyorum. Duruma göre bir kursa da gidebilirim çünkü.

Sadece kursta yada okulda dil öğrenmek yeterli değildir. Üstüne pratik ve code rewiev( daha kısa ve daha anlamlı nasil yazabilirim ) yapmalısın. C->c++-> java seceğini ile bir dik üçgenin hipotenüs ünü yürümek , direk java ile başlamanında dik kenarları yürümek gibi düşünebilirsin.

Bana göre yok, bölüm başkanın bir düşüncesi olabilir. Elektrik - elektronik kullanılıyor mu ? Bilmiyorum ama, ben Arduino kullanıyorum. O da c++ ile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Syntax'ı derste güzelce öğren, sonra basit işlemleri yapmayı dene. Programlama derslerini, sadece yazılım dilini öğrenerek geçemezsin. Sınav esnasında senden istenen işlemi nasıl kolayca yapabileceğini kurgulamalı, kafanda bir algoritma oluşturabilmelisin.

Bu dersi sana gıcıklığına vermiyorlar emin ol, şu anda programlama mantığını anlarsan, ileride mikro işlemciler gibi daha hardcore yazılım tabanlı dersler alırken rahat edersin.

Merhabalar :) programlama diline java başlatılmak çok yanlış bir seçenek . %100 object - oriented olarak adlandırdığımız programlama dilleri sınıfı içine içinde yer alır. Bende yazılım müh. öğrenciyim. gömülü sistemler üzerine tez hazırlıyorum. Şimdi sıkıntı şu ki , object - oriented temelini bilmeden , bu programlama dilini öğrenmek zor. Obje - class - polymorphism, multiple inheritance gibi kavramlar soyut ... gelecek. Ben java öğrenmek istiyorum diyorsan, C-> C++ -> Java yada C# şeklinde gitmelisin. Ben sadece dersten geçmek istiyorum diyorsan o zaman yapacağın ders müfredatına en yakın eğitim veren bir kurs seç.

Bu konuya katılmıyorum, ben de java ile başladım programlamaya. Object oriented programlama özelliklerini kullanmadan da programlama yapılabiliyor bildiğiniz gibi java ile. Zaten başlangıç seviye programlama derslerinin amacı, yazılım dilinin kapsamlı şekilde öğretilmesi olmuyor genellikle. Daha çok konsolda hesap makinesidir, basit kağıt oyunlarıdır gibi uygulamalar üzerinde durularak, döngü kullanımı, select case uygulamaları, çok basit obje kullanımı, setter - getter metodlar ve işlevleri gibi konuların mantığı anlatılıyor. Basit string işlemleri, sayısal işlemler, basit random integer kullanan uygulamalar kullandırılarak genel programlama hakimiyeti kazandırılmak isteniyor.

Buradaki yorumlar benim için biraz fazla olmuş yarısını anlamadım açıkçası. Ama zaten yaz okulunda açılmadı ders , seneye alacağım yani :D

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı