Java malware virüsü nasıl silinir?

Tespit etmenin yolu CurseForge'un kendi yayınladığı toolu kullanmak. Tamamen silmenin yöntemleri henüz bilinmiyor.
Bu olayı merak ediyorsanız ve güncellemelerden haberdar olmak isterseniz önerim Prism Launcher'in ve CurseForge'un kendi Discord'unu takip etmeniz.

Sabah ilk olarak bu olay Prism Launcher'in Discord'undan duyuruldu ve ardından diğer modların discordlarından da everyone atılıp insanlara haber verildi. Sonra Prism Launcher ekibi zararlıyı tespit etmek için bir PowerShell scripti yayınladı. Ardından da CurseForge'dan resmi açıklama geldi ve zararlı için kendi tespit toollarını yayınladılar.

Şu anda CurseForge'dan mod ve mod paketi indirmeniz, uygulama üzerinden halihazırda bulunan modları ve mod paketlerini güncellemeniz önerilmiyor. Bu olay ilk olarak bir luna pixel studios (better MC, medieval MC gibi modpacklerin yapımcı ekibi) ekip üyesinin hesabının üzerinden bu modpacklere zararlı konularak gerçekleştirildiği söyleniyor. Sonra diğer mod pack ve modlara da yayılmaya başladığı söyleniyor. CurseForge duruma el attı gibi. Ama yine de ne olur ne olmaz bu süreç içerisinde CurseForge kullanmayın.

Her modda olmaz bu Defender taraması yapsan yeter.

Evet her modda olmaz fakat Defender taramasının yeteceğini zannetmiyorum.

Son düzenleme:
Tespit etmenin yolu CurseForge'un kendi yayınladığı toolu kullanmak. tamamen silmenin yöntemleri henüz bilinmiyor.

Bu olayı merak ediyorsanız ve güncellemelerden haberdar olmak isterseniz önerim Prism Launcher'in ve CurseForge'un kendi Discord'unu takip etmeniz.
Sabah ilk olarak bu olay Prism Launcher'in Discord'undan duyuruldu ve ardından diğer modların discordlarından da everyone atılıp insanlara haber verildi. Sonra Prism Launcher ekibi zararlıyı tespit etmek için bir PowerShell scripti yayınladı. Ardından da CurseForge'dan resmi açıklama geldi ve zararlı için kendi tespit toollarını yayınladılar.

Evet her modda olmaz fakat Defender taramasının yeteceğini zannetmiyorum.

Defender yeterli yetmezse tam tarama yapsın hızlı tarama yerine, zaten bu virüs olsa bir belirti gösterirdi arkadaşın pcsinde.

Zaten bu virüs olsa bir belirti gösterirdi arkadaşın pcsinde.

Zararlının aslında ne yaptığını tam olarak bilmiyorum. Söylenti olarak şifreleri çaldığını falan söylüyorlar fakat virüsün etkileriyle alakalı resmi bir açıklama göremedim. Varsa yeşillendirirseniz sevinirim.

Ayrıca defender ve kaspersky umarım algılıyordur. Çünkü hiçbir yerde tarama sonucu göremedim. Ya bu avrupalı insanlar antivirüs kullanmayı bilmiyor ya da gerçekten virüs şu anda kaspersky ve defender ile bulunamıyor. Ama ben antivirüs kullanmayı bilmediklerini düşünüyorum :D

Herhangi bir belirti yok zaten, benimkisi önlem arkadaşlar. Zaten CurseForge'da kullanmıyorum. Başka yerlerden indirdiğim 5 6 mod falan o kadar. Onlarda nisandan önceydi. Benimkisi tedbir amaçlı yani.

Zararlının aslında ne yaptığını tam olarak bilmiyorum. Söylenti olarak şifreleri çaldığını falan söylüyorlar fakat virüsün etkileriyle alakalı resmi bir açıklama göremedim. Varsa yeşillendirirseniz sevinirim.

Ayrıca Defender ve Kaspersky umarım algılıyordur. Çünkü hiçbir yerde tarama sonucu göremedim. Ya bu Avrupa'lı insanlar antivirüs kullanmayı bilmiyor ya da gerçekten virüs şu anda Kaspersky ve Defender ile bulunamıyor. Ama ben antivirüs kullanmayı bilmediklerini düşünüyorum :D

Sanırım Defender algılayamıyormuş bu virüsü.

Herhangi bir belirti yok zaten, benimkisi önlem arkadaşlar. Zaten CurseForge'da kullanmıyorum. Başka yerlerden indirdiğim 5 6 mod falan o kadar. Onlarda nisandan önceydi. Benimkisi tedbir amaçlı yani.

Zaten modları otomatik olarak güncelleyen bir Launcher kullanmıyorsanız, eskiden indirdiğiniz birkaç mod ile oynuyorsanız problem olmayacaktır.

Eğer mod indirecekseniz modrinth sitesini öneririm. Keza sodium, iris tarzı modlar tamamen bu siteye geçiş yaptı. Artık CurseForge'da modlarını güncellemiyorlar.

Sanırım Defender algılayamıyormuş bu virüsü.
KasperSKY programındanda tarayabilirsin. Ama %99 yoktur diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı