JPEG uzantılarını her zaman Camera Raw’da açın

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.733
En iyi cevaplar
755
Beğeniler
89.538
Yer
İstanbul
Camera Raw, sadece Raw uzantılarını değil aynı zamanda JPEG ve TIFF uzantılı dosyaları da düzenleyebilen başarılı bir program. Camera Raw fotoğraf için gerekli tüm araçları içinde barındıran pratik bir program. Ancak JPEG dosyalarınızı Windows gezgini üzerinden doğrudan Camera Raw’da açamazsınız. Bunun için fotoğrafı Bridge’te açmalısınız. Ardından açılan fotoğrafın üzerine sağ fare tuşu ile tıklayıp “Open in Camera Raw…” seçeneğine tıklamalısınız. Photoshop’ta “File/Open as” yolunu izleyin. Düzenlenecek olan fotoğrafınızı seçip dosya türünü “Camera Raw” olarak belirlemenizin ardından fotoğrafınız Camera Raw penceresinde açılır. Karmaşık değil mi? JPEG ve TIFF dosyalarınızın doğrudan Camera Raw’da açılmasını istiyorsanız;

1. Tercihleri Düzenleme

Photoshop CS5’te “Edit/ Preferences/ File Handling” dizinini takip edin. Burada “Camera Raw Preferences” seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak Bridge’te de “Image/ Camera Raw Preferences” seçeneğine ulaşabilmeniz mümkün.

2. Seçenekleri Belirleme

“JPEG and TIFF Handling” seçeneği altında JPEG uzantısı için “Automatically open all supported JPEGs” ve TIFF seçeneği altında “Automatically open all supported TIFFs” seçeneklerini belirleyin. “OK” tuşu ile değişiklikleri onaylayın. Artık, Windows Gezgininde JPEG uzantılı bir dosyanın üzerine sağ fare tuşu ile tıklayıp “Birlikte aç/ Photoshop CS5” komutunu verdiğimizde, fotoğraf otomatik olarak Camera Raw’da açılır.2 - Yeni Standart: Tercihler penceresinden fotoğraflarınızın önceden olduğu gibi Photoshop CS5 ile değil doğrudan Camera Raw’da açılmasını sağlayabilirsiniz.
 
Yeni konular

Yukarı