JS den C# veya C++'a geçilmeli mi?

GRBreakpoint

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Herkese merhaba. Yazılım serüvenim yeni başladı, html, css ve js'de temel kavramları öğrendim yalnızca.

İngilizcem üst seviye çeviri vs. yapıyorum en az 10 yıldır.

Şimdi biraz kafam karışık web programlama ileride ne kadar kazandırır? Veya kazandırır mı?
Yoksa daha yolun başındayken C++ ın çok zor olduğunu biliyorum.

Backend mi frontend mi yoksa gömülü sistemler mi oyun geliştirmek mi hangisinin geleceği daha parlak?

Herkese merhaba. Yazılım serüvenim yeni başladı, HTML, CSS ve JS'de temel kavramları öğrendim yalnızca.

İngilizcem üst seviye çeviri vs. yapıyorum en az 10 yıldır.

Şimdi biraz kafam karışık web programlama ileride ne kadar kazandırır? Veya kazandırır mı?
Yoksa daha yolun başındayken C++'ın çok zor olduğunu biliyorum.

Backend mi frontend mi yoksa gömülü sistemler mi oyun geliştirmek mi hangisinin geleceği daha parlak?

Şu an bakınca en parlak alan yapay zeka ve siber güvenlik gibi duruyor

Tek bir yere odaklanıp buradan ilerleminiz daha iyi olur. Sürekli farklı farklı diller öğrenmeniz sizin öğrenme sürecinizi yavaşlatır. Öncelikle genel olarak programlamayı öğrenmeniz lazım. Gelecekte hangi sektör daha çok iş yapar çok karışık şu anda yapay zeka çok ilgi görüyor ama gelecekte ne olacağını bilemiyorum.

Web programlama kazandırır, back-end ve front-end olarak spesifik teknolojiler spesifik miktarda paralar kazandırır. Dile göre değil, alana göre (nerede kullanıldığına) seçim yapmalısın, hangisi seni daha çok cezbediyorsa mantıklı seçim o olacaktır. Front-end ve back-end'in yurt dışında yıllık 110K dolar gibi miktarlar kazandığını söyleyebiliriz. (Terfi almadan)

Şunu belirteyim, bu işe ne kazanırım diye girersen hiç bir şey başaramazsın. Bu işte problem çözmek oldukça stresli ve zaman isteyen bir iş, ayrıca gel gelelim bir teknolojide merak & ilgi olmadan kendini geliştirmen bile imkansız. Oldukça yorucu ve derine inmen gerekiyor.

Yolun başındayken C++'a geçmek mantıksız gibi bir yorum bana saçma geliyor açıkçası, neye ilgi duyuyorsan ona yönelmelisin. Evet C++ alışması fazlasıyla zor bir dil, ama diğer dillere başladığında zaten C++ ile bir alakası ve diğer dillerinin yararının sana çok az olduğunu göreceksin.

Daha sorun varsa sorabilirsin.

Web programlama kazandırır, back-end ve front-end olarak spesifik teknolojiler spesifik miktarda paralar kazandırır. Dile göre değil, alana göre (nerede kullanıldığına) seçim yapmalısın, hangisi seni daha çok cezbediyorsa mantıklı seçim o olacaktır. Front-end ve back-end'in yurt dışında yıllık 110K dolar gibi miktarlar kazandığını söyleyebiliriz. (Terfi almadan)

Şunu belirteyim, bu işe ne kazanırım diye girersen hiç bir şey başaramazsın. Bu işte problem çözmek oldukça stresli ve zaman isteyen bir iş, ayrıca gel gelelim bir teknolojide merak & ilgi olmadan kendini geliştirmen bile imkansız. Oldukça yorucu ve derine inmen gerekiyor.

Yolun başındayken C++'a geçmek mantıksız gibi bir yorum bana saçma geliyor açıkçası, neye ilgi duyuyorsan ona yönelmelisin. Evet C++ alışması fazlasıyla zor bir dil, ama diğer dillere başladığında zaten C++ ile bir alakası ve diğer dillerinin yararının sana çok az olduğunu göreceksin.

Daha sorun varsa sorabilirsin.
Teknolojiye çok ilgim var hocam. Zamanında İngilizce temelini bile Knight Online Türkiye ye geldiğinde ilk oynadığımda atmıştım. Donanım konusunda da bilgiliyimdir. Küçüklükten beri devreleri parçalarım, amfi yaparım, basit psu yaparım. Klavyem de çok hızlı 10 parmağa yakın.

Bilgisayar başında 15 saat otursam sıkılmam yeter ki ekranı göreyim.

Bu şartlar 1 haftalık js serüvenimi bitirip gerçekten baba bir dil olan C++ a geçeyim mi?

Direkt para olarak bakmıyorum.

Örneğin kod ekranını gördüğümde bile mutlu oluyorum. Yani 30 yaşındayım varsın 35-40 yaşımda para kazandırsın sorun değil. Yeter ki çağı yakalayıp kendimi geliştireyim.

@Anteros bir de ilginiz için çok teşekkür ederim.
Şu an bakınca en parlak alan yapay zeka ve siber güvenlik gibi duruyor
Bunlar için Python ve C++ mı acaba?

Son düzenleme:
Teknolojiye çok ilgim var hocam. Zamanında İngilizce temelini bile Knight Online Türkiye'ye geldiğinde ilk oynadığımda atmıştım. Donanım konusunda da bilgiliyimdir. Küçüklükten beri devreleri parçalarım, amfi yaparım, basit PSU yaparım. Klavyem de çok hızlı 10 parmağa yakın.

Bilgisayar başında 15 saat otursam sıkılmam yeter ki ekranı göreyim.

Bu şartlar 1 haftalık JS serüvenimi bitirip gerçekten baba bir dil olan C++'a geçeyim mi?

Direkt para olarak bakmıyorum.

Örneğin kod ekranını gördüğümde bile mutlu oluyorum. Yani 30 yaşındayım varsın 35-40 yaşımda para kazandırsın sorun değil. Yeter ki çağı yakalayıp kendimi geliştireyim.

@Anteros bir de ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bunlar için Python ve C++ mı acaba?

Yapay zeka için Python öğrenmen iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı