Çözüldü Kablolu internet hızlı ancak Wi-Fi yavaş

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

canberkant

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bir hafta önce TurkNet'e geçiş yaptım 75 Mbps hız alıyorum. Önceki kullandığım ISS olan Vodafone Net'ten ise 32 Mbps hız alıyordum. Bilgisayara LAN kablosu ile bağlanıyorum ve ISS değiştirmeden önce LAN kablosu ile bağladığım bilgisayardan test yaptığımda hızım 27-28 Mbps civarında çıkıyordu. Wi-Fi üzerinden test yaptığımda ise modemin yanında yine 27-28 Mbps yan odada 23-24 Mbps civarı hızları görmekteydim. TurkNet'e geçince bilgisayar üzerinden test yaptığım zaman 73-74 Mbps hızları görmekteyim. Ancak kablosuz ağdan bağlandığım tüm cihazlarda internet hızım modemin hemen yanında test yapmama rağmen 10 Mbps hızdan yukarı çıkmıyor ve internet kullanılamayacak derecede yavaş. Kullandığım modemin marka modeli Keenetic Omni DSL. Evimde bulunan bir diğer VDSL destekli Vodafone'nun verdiği Huawei markasının HG658C modemini taktım ancak değişen bir şey olmadı. Yine aynı değerleri aldım. ISS değiştirdikten sonra başıma geldiği için TurkNet'e destek talebi açtım ancak kablolu olarak hızı neredeyse tam olarak alabildiğim için kablosuz ağ ile oluşan sorunlarla ilgilenmediklerini ilettiler. Bu sorunla karşılaşan ya da çözüm tavsiyesi verebilecek olan birisi ya da birileri olursa çok sevinirim.
Bilgisayardan yapmış olduğum "kablolu" hız testi:

PC Kablo.png

Yine bilgisayardan yapmış olduğum "kablosuz" hız testi:

PC Wi-Fi.png

Mobilden yapmış olduğum hız testi:

Mobil 1.png

Çözüm
Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için kesin değil ama bende işe yaramış olan çözümü veriyorum.
Bende aynı şekilde kablolu bir şekilde test yaptığımda 90 download 8 upload alıyorum ama mobilden yaptığımda 200 ping (normalde 14 falan olur) 140 jitter (jitter nedir bilmiyorum)
4 download 5 upload aldım bende araştırdım araştırdım bir sonuç bulamayınca bazı gözüme takılan mesajlar vardı onlardan yola çıkarak "otomatik" olan kanal ayarını 11'e çektim.
Şimdi Wi-Fi 30 download 6-7 upload alıyorum ve ping jitter de yok denemenizi öneririm.
(Modemim: TP-Link TD-W9970V3)
benim hem 2.4 g var hem 5 bide aynı tut yazıyor ne yapıyım ben sizce ayrı tutup 5 g yi mi kullanayım ama durum hala aynı kablolu bilgisayardan iyi sonuçlar alıyorum ama telefon wifisinden kötü

Dosya Ekleri

• int.PNG
    int.PNG
    22,1 KB · Görüntüleme: 179
Araştırın wifi uygulamaları var etraftaki modemlerin hangi kanalda olduğunu gösteren bir uygulama.
Yoğun olmayan 1,6,11 kanallarına yönelin bunun dışındakiler boşsa onlara da geçebilirsiniz ama nedense en stabilleri bunlar

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar için kesin değil ama bende işe yaramış olan çözümü veriyorum.
Bende aynı şekilde kablolu bir şekilde test yaptığımda 90 download 8 upload alıyorum ama mobilden yaptığımda 200 ping (normalde 14 falan olur) 140 jitter (jitter nedir bilmiyorum)
4 download 5 upload aldım bende araştırdım araştırdım bir sonuç bulamayınca bazı gözüme takılan mesajlar vardı onlardan yola çıkarak "otomatik" olan kanal ayarını 11'e çektim.
Şimdi Wi-Fi 30 download 6-7 upload alıyorum ve ping jitter de yok denemenizi öneririm.
(Modemim: TP-Link TD-W9970V3)

Ben yaptım, benimki de 11 yapınca düzeldi. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı