Kablonet ping düşürmek için ne yapılabilir?

jackarmis

Kilopat
Arkadaşlar selam. LoL'de 28-31 ping alıyorum. Fakat çoğu zaman 31-38 arasına çıkıyor ve bariz bir lag oluşuyor oyunda. Kablonet'i arıyorum IP değiştiriyorlar birkaç saatliğine ping sabit kalıyor ama sonradan yine artıyor. Pingi sabitlemek veya düşürmek için yapabileceğimiz bir şey var mı? Bilgisi olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sinyal kanalını değiştirmeniz ve modemde birkaç ayar yapmanız işinize yarar. Eğer isterseniz konuyu 1 saat sonra detaylıca anlatabilirim.

İlk olarak adres çubuğunuza 192.168.1.1 yazın ve giriş yapın. Bu bazı modemlerde 192.168.1.2 olabilir. Modeminizi internette arayarak ip adresini bulabilirsiniz. Ardından karşınıza gelicek giriş arayüzüne kullanıcı adı ve parolanız ile giriş yapınız. Kullanıcı adını ve şifrenizi bilmiyorsanız ve daha önce hiç girmediyseniz şuradan bakabilirsiniz.

Ben türk telekom TP-Link modem kullandığım için kendi modem arayüzüm içinde ilerleyeceğim. Sizin modem arayüzünde bu ayarlar farklı konumlarda bulunabilir.

İlk olarak kablosuz bölümüne girin. Mod ayarını 11n yapmanız, alabilceğiniz en büyük değeri size sunar. Fakat bu bazı cihazlarda desteklenmez. Daha ayrıntılı bakmak için buraya basabilirsiniz.

Ardından kanal modunuzu değiştirmeniz gerekmektedir. Hangi kanala taşımanız gerektiğini bilmiyorsanız Wifi Analyzer gibi programları kullanarak bakabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Kanal genişliği kısmını 20 yaparsanız; daha az mesafe daha çok verim alırsınız.
Kanal genişliği kısmını 40 yaparsanız; daha çok mesafe daha az verim alırsınız.

modem1.png

Ardından DHCP sunucusuna giriniz.

1.DNS sunucusuna gelip: 1.1.1.1
2.DNS sunucusuna gelip 1.0.0.1 yazınız. Bunlar Cloudflare'in dns sunucularıdır ve şuan için en hızlısının bu olduğu öne sürülür.

Ayrıca Laptopunuzda'da aynı şekilde DNS sunucularını değiştirebilirsiniz.

Son olarak modeminizin konumunu değiştirebilirsiniz. Örneğin etrafında daha az eşya olmasını sağlayın, daha yüksek bir alana konumlandırın, sinyalini kesebilcek diğer teklonojik aletlerden uzak tutun.

Umarım yardımcı olur. En sağlıklı yol kablolu bir bağlantı çekmektir.

Geri
Yukarı