Kaçak akım rolesinin etkisi nedir?

364485

Hectopat
Makaleler
13
Kaçak akım rolesi tam olarak nedir?
Çarpılmayı falan engelliyorlar diyor prize falan dokununca. Ayrıca bu dediğim şey ekstradan 3'lü priz içinde geçerli mi?

Kaçak akım rolesi tam olarak nedir?
Çarpılmayı falan engelliyorlar diyor prize falan dokununca. Ayrıca bu dediğim şey ekstradan 3'lü priz içinde geçerli mi?

Kaçak akım rolesinin tam görevi fazdan gelen elektriğin kullanıldıktan sonra nötr ile geri dönmediği anda faz hattını kesmesidir.
Doğal olarak çok hızlı tepki verdiği için çarpılmıyorsun.
Ama denemeni önermem tabii.
Üçlü içinde geçerlimi tarafını tam anlamadım ama sanırım prize üçlü uzatma takarsamda aynı şekilde olur mu diyorsun evet olur.
Tüm sistem için geçerlidir.

Sigortaların sigortasıdır kendisi, giren akımla çıkan akım arasında fark olduğunda akımı keser.

Yeni yapılan evlerin çoğunda bulunur, prize takılan takılan her cihaz için çalışır.

@Michal Krizo Toprağa iletmez. Giren ve çıkan akım farklı olduğu zaman, kaçak olduğu varsayımı üzerine geliştirilmiş bir koruyucu elemandır. Arada fark oluştuğunda, kaç mA değere ayarlandı ise o değere gelir gelmez devreyi keser. Toprağa vermek gibi bir görevi yoktur. Zaten mantıklı da olmaz.

@Michal Krizo Toprağa iletmez. Giren ve çıkan akım farklı olduğu zaman, kaçak olduğu varsayımı üzerine geliştirilmiş bir koruyucu elemandır. Arada fark oluştuğunda, kaç mA değere ayarlandı ise o değere gelir gelmez devreyi keser. Toprağa vermek gibi bir görevi yoktur. Zaten mantıklı da olmaz.
Hocam sigorta ile karıştırmış olabilirim kusura bakmayın. 😅

@Michal Krizo Sorun yok, düzeltmek istedim sadece. Sigorta da toprağa iletmez. Topraklama başka bir olay. Eğer binada topraklama varsa, doğrudan prizlere dağıtılır. Cihazın fişinde de topraklama varsa, kaçaklar o uçtan toprağa iletilir. Giden akım geri dönmediğini için de kaçak akım rölesi devreyi keser.

@Michal Krizo Sorun yok, düzeltmek istedim sadece. Sigorta da toprağa iletmez. Topraklama başka bir olay. Eğer binada topraklama varsa, doğrudan prizlere dağıtılır. Cihazın fişinde de topraklama varsa, kaçaklar o uçtan toprağa iletilir. Giden akım geri dönmediğini için de kaçak akım rölesi devreyi keser.
Daha önce elektrik elektronik ATP bölümünde okudum ama notlarım iyi değildi zaten. Hep karıştırıyorum. Bir devre elemanlarını az buz biliyorum.

Her evde olması gereken bir sigorta türüdür. Çarpılmayı ve evde oluşabilecek yangını büyük ölçüde en aza indirebilir. Genellikle eski evlerde bulunmaz. Eğer yoksa düşünmeden siteme bir tane kaçık akım rolesi takın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı