Kaçak elektrik sorunu

RyLio

Centipat
Herkese hayırlı cumalar, öncelikle arkadaşlar benim bir sorum olacak kısa ve öz cevap sorunu sorayım simdi bende 3 tane PC var, 2 PC sorunsuz çalışıyor, üçüncü yeni topladigim sistemde kaçak elektrik sorunu var. Kasanın içerisinde kurulumu yaptığım zaman PC açılmıyor hiçbir şekilde amma velakin parçaları tek tek yerde tahta temin üzerinde kurduğum zaman PC açılıyor onu da geçtim yerde kurduğum zaman kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde anakartta elektrik olduğunu fark ettim bu normal mi anakartta kaçak mi var? Orayı çözemedim?

Herkese hayırlı cumalar, öncelikle arkadaşlar benim bir sorum olacak kısa ve öz cevap sorunu sorayım simdi bende 3 tane PC var, 2 PC sorunsuz çalışıyor, üçüncü yeni topladigim sistemde kaçak elektrik sorunu var. Kasanın içerisinde kurulumu yaptığım zaman PC açılmıyor hiçbir şekilde amma velakin parçaları tek tek yerde tahta temin üzerinde kurduğum zaman PC açılıyor onu da geçtim yerde kurduğum zaman kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde anakartta elektrik olduğunu fark ettim bu normal mi anakartta kaçak mi var? Orayı çözemedim?

O PC için kullandığın PSU değiştirip dener misin.

Değiştirip denendi durum aynı prizde topraklama yok ama ne hikmetse 3'lü priz uzatma kablomun topraklamasinda elektrik var onu da geçtim güç kaynağına gelen kablonun 2'sinde elektrik var benim anlamadığım topraklama olmayan prizden buraya kadar elektrik nasıl geliyor 3'lü prizin topraklamasindann

Kaçak elektrikle ne alakası var 😀 uzay montajda açılıp kasa içinde açılmıyorsa kısa devre vardır. Anakart ile kasa arasında yükseltici yoktur, kasanın bir parçası anakart arkasındaki lehimlere değiyordur veya kasanın güç tuşunda sıkıntı vardır. Önce yükseltici vidaları, sonra kasa düğmesini kontrol edin.

Kasaya kurulu iken Power Swic'i bağlamayıp, tornavida ile pinlere değdirerek açmaya çalışın PC'yi.

Kaçak elektrikle ne alakası var 😀 uzay montajda açılıp kasa içinde açılmıyorsa kısa devre vardır. Anakart ile kasa arasında yükseltici yoktur, kasanın bir parçası anakart arkasındaki lehimlere değiyordur veya kasanın güç tuşunda sıkıntı vardır. Önce yükseltici vidaları, sonra kasa düğmesini kontrol edin.

Kasaya kurulu iken Power Swic'i bağlamayıp, tornavida ile pinlere değdirerek açmaya çalışın PC'yi.
Zaten pinleri bağlamadan açıyorum dediğiniz gibi kafaya temas var galiba çünkü elimdeki diğer fazlalık sistemleri kuruyorum onları kasa sorunsuz açıyor neyse tekrar deneyip bakarım

Merhaba, hayırlı cumalar. Bu kontrol kalmeiyle yanan ışık anakartın metal bir yerine elinizle dokunduğunuzda o anda hemen sönüyorsa bu elektrik türü statik elektriktir, normal elektrik değildir. Zaten PSU’nun DC çıkışından şebekeyle olan bir bağlantısı tam olarak DC çıkışlarından izole edilmiş olur. Sizin kontrol kalemiyle yanan elektrik, PSU’nun kendi içinden çalışırken olasılıkla üretebildiği veya evdeki mevcut topraklamanız zayıfsa evdeki diğer dairelerdeki çamaşır, bulaşık mak. vb. bağlantılarının toprağa yeterince deşarj olamayan statik elektrik yükleriyle sizin ortak toprak hattınızdan olan direk temasıyla yani bu 2 olasılıkla da olabilir.

Kasa içindeki montajı yaparken bazı parçaların portta fazla gerilmesiyle (ekran kartı gibi) POST’un bir port bağlantısının (ekr. kartı- CPU - RAM) o anda olmamasıyla veya anakartın kasa montaj yerlerine oturtulmasında merkezleme problemleriyle yeterince şaseyi kasaya alt tespit yerlerinden alamamasıyla açılmama durumu olabilir. Kolay gelsin.

Dediğiniz
Merhaba, hayırlı cumalar. Bu kontrol kalmeiyle yanan ışık anakartın metal bir yerine elinizle dokunduğunuzda o anda hemen sönüyorsa bu elektrik türü statik elektriktir, normal elektrik değildir. Zaten PSU’nun DC çıkışından şebekeyle olan bir bağlantısı tam olarak DC çıkışlarından izole edilmiş olur. Sizin kontrol kalemiyle yanan elektrik, PSU’nun kendi içinden çalışırken olasılıkla üretebildiği veya evdeki mevcut topraklamanız zayıfsa evdeki diğer dairelerdeki çamaşır, bulaşık mak. vb. bağlantılarının toprağa yeterince deşarj olamayan statik elektrik yükleriyle sizin ortak toprak hattınızdan olan direk temasıyla yani bu 2 olasılıkla da olabilir.

Kasa içindeki montajı yaparken bazı parçaların portta fazla gerilmesiyle (ekran kartı gibi) POST’un bir port bağlantısının (ekr. kartı- CPU - RAM) o anda olmamasıyla veya anakartın kasa montaj yerlerine oturtulmasında merkezleme problemleriyle yeterince şaseyi kasaya alt tespit yerlerinden alamamasıyla açılmama durumu olabilir. Kolay gelsin.
Dediğiniz gibi kasaya elimi degdirince kontrol kalemi elektirigi göstermiyor elimi çekince ışık yanıyor peki bu sistemde simdik sorun nerede 2 tane daha PSU ile denedim aynı yani bunu düzeltmek için öneriniz nedir çünkü diğer bilgisayarlar aynı sistemde 5 yıldır çalışıyor sorunsuz

Merhaba. 2 PC'niz bu konuda sorunsuz çalıştığı için evin genel topraklama hattından dolayı değil, güç kablolarındaki olası iletim sıkıntısı, PSU dişi soketi girişinden toprak kısmının girişteki kötü temasından (oksit, kir, vb.) sıkıntılı olarak temasla girmesi toprak hattının PSU'ya diğer PC'lerinizdeki gibi sağlıklı girememiş olmasıyla direk ilgili olabilir.

Toprak hattınız sağlıklı olduğunda PSU'yla ve diğer dairelerdeki iletimle gelen tüm olası statik elektrikr kolayca toprak hattından deşarj olur. Diğer 2 PC'nizde ortak toprak hattına bağlıyken bu sıkıntının olmayışı, PC'nize kadar gelen toprak hattının bir yerde kesintiye (sıkıntıya) uğradığını aslında net olarak gösteriyor. Bu yüzden ağırlıkla incelemenizi bu PC'ye giden uzatmalı prizler, PSU güç kablosunun baş ve sondaki bağlantı (bu kablonun topraklı fişi ve erkek soketi) geçişleri üzerinden yapın.

Uzatma kablosu, PC güç kablosu, vb. iletimlerle gelen kablolardaki toprak hattının iletim geçirgenliğini test edebilmek için, avometreniz sesli omaj kısmındayken güç iletimini sağlayan uzatmalı priz, PC güç kablosunun baş ve sondaki toprak (demir) çubuklarına avometrenin prob uçlarını değdirdiğinizde, bu avometreden buzzer sesini anında duymanız gerekir, buzzer sesi gelmezse bu bağlantılarda oksit veya bu kordonlarda toprak iç kablosu kopması, vb. olabilir. Toprak hattı iletimini sıkıntılı olan PC'deki PSU girişine kadar bu şekilde takip ederek araştırmanız gereklidir. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı