[KAÇD] Coursera - Öğrenmeyi Öğrenme

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Coursera içerisinde çok güzel eğitimler var. Bugün birkaç defa rastladığım konular üzerine bu dersin içeriği hakkında bilgi vermek istiyorum. Derse katılıp tamamlamanızı da kesinlikle tavsiye ediyorum.

Öncelikle dersimizin bağlantısı: Öğrenmeyi Öğrenme

Dersimizin orijinal adı: Learning How to Learn: Powerful mental tools to help you master thougn subjects. Anlaşılması için başlıkta Türkçe'ye çevirdim.

Derse tam 2.691.433 öğrenci kayıt olmuş. Yani ülkemiz nüfusunun yaklaşık 1/30'u kadar kişi kaydolmuş. Coursera'nın en çok kayıt olunan derslerinden birisi. Dersimiz bildiğim kadarıyla ücretsiz ancak sertifika alamıyorsunuz.

Dersimiz 4 haftadan oluşuyor. Haftalık harcanacak yaklaşık süre 2 saat. Ancak videolarda genelde çok yavaş konuşulduğu için hızlandırabilirsiniz, herhangi bir sıkıntı oluşturmuyor genelde. Okuma kısımları size bağlı, ne kadar hızlı okursanız artık. Derslerde Türkçe altyazı mevcut ancak nasıl bir çevirisi olduğunu bilmiyorum.

İlk haftamız: What is Learning? Yani öğrenme nedir? Bu hafta kısaca beynin çalışmasından ve nasıl öğrendiğinden bahsediliyor.

İkinci haftamız: Chunking. Yani kümeleme. Bu hafta kısaca bir yöntem olarak kümelemeden bahsediyor ve onun öğrenmemize nasıl yardımcı olacağını anlatıyor.

Üçüncü haftamız: Procrastination and Memory. Yani erteleme ve hafıza. Bu hafta kısaca ertelemeden ve uzun dönemli hafızadan bahsediyor.

Dördüncü haftamız: Renaissance Learning and Unlock Your Potential. Yani öğrenmenin uyanışı ve potansiyelinizi açığa çıkarma. Bu hafta kısaca öğrenme yeteneğini geliştirme ve çeşitli faydalı metodlar öğrenmeden bahsediyor.

Son olarak kendi tecrübelerimden bahsedeyim. Dersi maalesef bitirmedim henüz 🥲. İlk haftayı bitirdim yalnızca, bu sebeple çok güzel sonuçlar sunamıyorum size henüz. Ancak en kısa zamanda bitirmeyi hedefledim. Bitirince yorumlarımı da ek olarak ekleyeceğim.

Daha önce bu dersi tamamlamış olan kişiler varsa yorumlarını kesinlikle bekliyorum. Almayı düşünen arkadaşların da düşüncelerini ve varsa sorularını bekliyorum.

Hayırlı ve sağlıklı geceleriniz olsun.

Saygı ve sevgilerimle,
@cengover_ekin

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı