[KAÇD] Coursera

cengover_ekin

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Sizlerle birlikte yeni bir konu serisi başlatmak istiyorum. Bu serimizde çeşitli Kitlesel Çevrimiçi Açık Ders [KAÇD] platformlarını inceleyeceğiz. KAÇD, kısaca; uzaktan, çeşitli yöntemlerle ders anlatımları yapılması ve kişilerinin takip etmelerinin sağlanması. Daha fazla bilgi için hemen aşağıdaki Vikipedi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Baştan söyleyeyim uzun bir yazı oldu. Ancak hepsini okumanızı tavsiye ediyorum.

KAÇD serimizin ilkince Coursera platformunu inceleyeceğiz. Bu platformda, 6 farklı öğrenme programı çeşidi var. Bunları liste halinde gösterip biraz açıklayayım. Aşağıdaki listenin orijinal halini https://www.coursera.org/browse adresinde sayfanın en altına inerek bulabilirsiniz. Basitçe Türkçeye çevirmeye çalıştım.

Rehberli Proje
[GUIDED PROJECT]
Tek günden oluşan, genelde 2 saatin altında vakit isteyen, konusunda uzman kişilerin rehberliğinde adım adım talimatların olduğu program çeşidi.
Ders
[COURSE]
Dünyanın en iyi hocalarından ev üniversitelerinden ders alma fırsatı. Derslerin içeriğinde; video anlatımlar, kısa sınavlar, akran denetimli ödevler ve tartışma forumları yer alıyor. Dersi tamamladığınızda küçük bir ücret karşılığı sertifika alabiliyorsunuz.
Uzmanlaşma
[SPECIALIZATION]
Birbirinin devamı niteliğinde Ders ve Rehberli Projerlin bir arada olduğu program. Uzmanlaşmayı tamamladığınızda da bir sertifika alırsınız.
Profesyonel Sertifika
[PROFESSIONAL CERTIFICATE]
Genelde iş hayatını ilgilendiren konularda proje ve dersler alıp sertifika kazanabilirsiniz.
MASTERTRACK™ Sertifika
[MASTERTRACK™ CERTIFICATE]
Üniversitede kredi yerine saydırabileceğiniz dersler topluluğu.
Derece
[DEGREE]
Lisans ya da Yüksek Lisans Derecesi kazanabileceğiniz program.

Şimdi de bu programların ayrıntılarından bahsedeyim.

Rehberli projede; öncesinde bazı video ya da okumlar olabiliyor. Sonrasında projeye girişiyorsunuz. Bu programlardan henüz tamamladığım yok. Bir tane aldım, vakit bulunca tamamlayacağım, o sebeple daha fazla ayrıntı hakkında bilgim yok maalesef.

Ders; en çok tecrübemin olduğu program çeşidi. Şimdiye kadar 5 ders bitirdim ve devam etmekte olan 8 dersim var. Dersler genellikle haftalar halinde ilerliyor. Hafta sayısı derse bağlı olarak değişiyor, aldığım bir ders 12 haftayken bir ders 4 hafta olabiliyor. Her haftanın içerikleri çeşit olarak birbirine benziyor genelde. Yani, her hafta video anlatımlar, okumalar, kısa sınavlar ve tartışma forumları yer alıyor. Buradaki tartışma forumları zorunlu değil ancak ek fayda olarak önemli. Bazı derslerde ise zorunlu veya seçmeli ödevler de mevcuttu. Zorunlu ödevler, dersi bitirmek için yapılması gereken ödevler; seçmeliler ise dersi bitirmek için şart değil ancak ek fayda sağlıyor kişiye. Ödevlerin sıklığı derse göre değişiyor. Bazı derslerde her hafta ödev varken bazılarında sadece dersi bitirirken ödev vardı. Ben şimdiye kadar toplamda 10 civarında ödev hazırladım ve sundum. Bu ödevleri hocalar incelemiyor, yukarıdaki tabloda da yazdığım gibi akranlar inceliyor, yani sizin gibi dersi alan başka kişiler. 10.000 kişinin aldığı bir dersin ödevlerini hocaların incelemesini beklemek de biraz mantıksız zaten.

Uzmanlaşma; başladığım ancak henüz bitiremedğim program çeşidi. Uzmanlaşma kısaca ders topluluğu. Bazılarının içerisinde rehberli projeler de mevcut. Ben şimdiye kadar iki uzmanlaşmaya başladım ancak henüz tüm dersleri tamamlayamadım. Her dersi bitirdikten sonra sıradaki derse devam ediyorsun uzmanlaşmada.

Profesyonel Sertifika hakkında pek bilgim yok. O yüzden burayı pas geçyorum. Bilgisi olan birisi açıklarsa güzel olur.

MASTERTRACK™ Sertifika hakkında pek bilgim yok. O yüzden burayı pas geçyorum. Bilgisi olan birisi açıklarsa güzel olur.

Derece hakkında pek bilgim yok. O yüzden burayı pas geçyorum. Bilgisi olan birisi açıklarsa güzel olur.

Ek olarak ücretlerden bahsedeyim biraz. Ücret konusunda biraz kafa karışıklığı var insanlarda. Bunu, Coursera'nın yaptığı bir çakallığı bağlıyorum ben. Açıklarım o çakallığı birazdan. Burada bahsedeceğim ücretler Ders programları hakkında olacak, diğerleri hakkında pek bilgim yok.

Rehberli Projeler, hatırladığım kadarıyla tamamen ücretsiz. Hemen üye olup başlayabilirsiniz bunlara.

Derslerde birkaç çeşit var.

Bir çeşit dersler tamamen ücretsiz. Derslerin videolarını izleyebiliyorsunuz ve kısa sınavlarını çözebiliyorsunuz ve akran incelemeli ödevleri yapabiliyorsunuz. Çakallık ise burada devreye giriyor. Normal bir üye olduğunuz zaman, derse Enroll [kayıt ol] butonu gözüküyor. Bu, ücretli kısımları da kapsıyor. Ancak ücretsiz olan yani sadece dersi izlemek için olan buton Audit butonu. Bu biraz gizlenmiş durumda. Enroll butonuna tıkladığınızda sol altta küçücük duruyor.

Bir çeşit dersler ise kısmen ücretsiz değil, bunlarda videoları izleyebiliyorsunuz, kısa sınavları sanırım çözebiliyorsunuz ancak akran incelemeli ödevleri yapamıyorsunuz. Bu ödevler için ücret gerekiyor. Yukarıdaki çakallık burada da geçerli.

Bir de bu derslerin tamamında geçerli olmak üzere, sertifikalar ücretli. Eğer sertifika almak istiyorsanız aylık 50 dolar gibi bir ücret vermeniz gerekiyor. Amerika'da ya da doalrın olduğu başka bir ülkede yaşıyor olsaydık ücret normal sayılabilirdi ancak ülkemizde maalesef bu ücreti vemek mümkün değil. Bu kadar parayı bir sertifika için verebilecek birisi zaten her türlü eğitimi de almıştır açıkçası.

Burada devreye Beylikdüzü Belediyesi'nin programı devreye giriyor. Beylikdüzü Belediyesi & Coursera adresinden ulabileceğiz kayıt formuyla kayıt olduktan sonra, yukarıda saydığım iki tür dersin de tüm içeriklerine erişim sağlayabiliyorsunuz ve sertifikalarınızı alabiliyorsunuz. Benim 5 tane sertifikam oldu, Beylikdüzü Belediyesi sayesinde. Beylikdüzü'nde yaşıyor olmanıza gerek yok başvuru yapabilmek için. Son yıllarda gördüğüm en iyi yatırım benim açımdan, taktir ettim kendilerini.

Son bir hatırlatma: Derslerin çok büyük bir kısmı İngilizce. Yine bunların sanırım hepsinde İngilizce altyazı mevcut. Tamamen Türkçe içerik sadece Koç Üniversitesi'nin hazırladığı programlarda var. Türkiye'den başka kimse de içerik üretmemiş burada henüz. Bazı içeriklerde de Türkçe altyazı mevcut. İngilizce'niz çok kötü değilse, benim tavsiye Türkçe altyazılı aramaya çalışmayın, İngilizce altyazılılardan devam edin. Hem diliniz de gelişmiş olur biraz.

Çok uzun bir yazı oldu. Hepsini okumanızı tavsiye ediyorum.

Konuyla ilgili bir Uzmanlaşma hakkında yaptığım küçük bir rehber için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Hayırlı günler dilerim.

Saygılarımla,
@cengover_ekin

Bağlantılar

Yazı güzel olmuş, bu tür platformlar insanlar için harika bir kaynak. Ancak ücret kısmında "Financial Aid" konusunda dursanız iyi olabilirdi. Kursları satın almak için yeterli durumunuz yok ise buradan durumunuzu açıklayan metinler ile bir başvuru yapıyorsunuz. Coursera 15 gün içerisinde buna bir dönüş sağlıyor. Eğer olumlu olursa kursun tüm içeriklerine ücretsiz erişip, sertifikanızı alabilirsiniz. Ayrıca bu başvuru konusunda oldukça yardımseverler, durumunuzu iyi açıklarsanız rahatlıkla kabul edilebiliyorsunuz.

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve üniversite Coursera ile bağlantı kurarsa belirli aralıklarla size ücretsiz bir kurs alma hakkı tanıyor. Birkaç ay önce Coursera tüm üniversite öğrencilerine kursların büyük bölümünü ücretsiz olarak alma şansı tanıdı, bunları takip etmek faydalı olabilir. Şu an Beylikdüzü Belediyesi'nin imkânı da harika, mutlaka değerlendirilmeli.

Yazı güzel olmuş, bu tür platformlar insanlar için harika bir kaynak. Ancak ücret kısmında "Financial Aid" konusunda dursanız iyi olabilirdi. Kursları satın almak için yeterli durumunuz yok ise buradan durumunuzu açıklayan metinler ile bir başvuru yapıyorsunuz. Coursera 15 gün içerisinde buna bir dönüş sağlıyor. Eğer olumlu olursa kursun tüm içeriklerine ücretsiz erişip, sertifikanızı alabilirsiniz. Ayrıca bu başvuru konusunda oldukça yardımseverler, durumunuzu iyi açıklarsanız rahatlıkla kabul edilebiliyorsunuz.

Eğer üniversite öğrencisi iseniz ve üniversite Coursera ile bağlantı kurarsa belirli aralıklarla size ücretsiz bir kurs alma hakkı tanıyor. Birkaç ay önce Coursera tüm üniversite öğrencilerine kursların büyük bölümünü ücretsiz olarak alma şansı tanıdı, bunları takip etmek faydalı olabilir. Şu an Beylikdüzü Belediyesi'nin imkânı da harika, mutlaka değerlendirilmeli.
İlk kısımdaki Financial Aid konusunda haklısınız. Yazmam gerekirdi onu da. Ben henüz bir başvuru yapmadığım için aklıma gelmedi maalesef. Bu Beylikdüzü ve Üniversite öğrencilerinin hakkı sayesinde neredeyse sınırsız ders hakkı olduğu için ben de onunla pek uğraşmadım.

Teşekkür ederim eklemeniz için.

Çok yazamadım ama sizi takdir ediyorum, bence bunun herkesin görmesi lazım. Eğer düşünürsem tabii ki ilgilenirim.
Şimdiden başlarsan buralardan değişik alanlarda eğitimler almaya diğer kişilerle arandaki farkı kısa sürede sen de farkedeceksin. Çok çeşitli alanlarda eğitimler olduğu için genel kültürünü inanılmaz ölçüde artırabilirsin.

Şimdiden başlarsan buralardan değişik alanlarda eğitimler almaya diğer kişilerle arandaki farkı kısa sürede sen de farkedeceksin. Çok çeşitli alanlarda eğitimler olduğu için genel kültürünü inanılmaz ölçüde artırabilirsin.
Tabii ki hocam hele sistemi toplayayım bakarım, ayrıca kanalımda sponsor olarak da veririm, çok abone yok ama belki işe yarar.

... ayrıca kanalımda sponsor olarak da veririm ...
Ney sponsor olarak vereceksin, tam anlamadım?

Tabii ki hocam hele sistemi toplayayım bakarım...
Bilgisayara gerek yok buradaki derslerin çoğu için. Örneğin, şimdi Dağlar 101 isminde bir ders alıyorum. Dağları anlatıyor adı üzerinde. Bu dersi telefondan takip edebilirsin rahatlıkla. Bunun gibi çok ders var.

Ney sponsor olarak vereceksin, tam anlamadım?

Bilgisayara gerek yok buradaki derslerin çoğu için. Örneğin, şimdi Dağlar 101 isminde bir ders alıyorum. Dağları anlatıyor adı üzerinde. Bu dersi telefondan takip edebilirsin rahatlıkla. Bunun gibi çok ders var.
Yani video atınca bahsederim.

Çok güzel bir rehber olmuş. Aklıma gelmişken bir şey ekleyeyim. Coursera Anadolu Üniversitesi açık öğretim epostalarını kabul etmiyor. Benimkini etmemişti en azından.
Neyse ki normal üniversite epostamla ücretsiz sertifika alabildim.

Bir şey daha: Yılda bir kere sertifika hakkımız yıl sonunda yenileniyormuş. Başvurduğumuz günden itibaren bir yıl değil yani. 2020 2021 diye gidiyor.

Beylikdüzü olayını kaçırdığıma çok üzüldüm 😕

Geri
Yukarı