Kadınlar Günü Kutlanmalı mı?

Kadınları ilahlaştırıp erkekleri canavar yapan biziz. Kadınlara çok yüz veriyoruz.

Canavar olmayı isteyen de biziz. Ben mesela hayatımda hiç kadının erkeği ölesiye dövdüğünü, hatta öldürdüğünü görmedim. Ama her gün bir erkek sevgilisini dövüyor, öldürüyor. İlahlaştırmakla alakası yok bunun. Bir grafik düşün. Erkeklerin önemi üst düzeyde, kadınlarınki ise çok düşük. Kadınların önemini arttırarak eşitlemeye çalışıyoruz. Yüceltmiyoruz.

Birçok ülkede sözde kadın-erkek eşitliği var. Sizce cidden kadınlara eşitlik sağlanıyor mu? Daha geçen gün Samsun'da iğrenç bir olay oldu. Sizce ülkemizde bu bile oluyorken kadın-erkek eşitliğinden bahsedilebilir mi? Cinsiyet eşitliğini herkes desteklemiyor. Hatta biliyor musunuz, bir sürü insan Allah'ın erkekleri daha üstün yarattığını, bunu da ayetlerinde belirttiğini sanıyor. Biz Kadınlar Günü'nü gerçek bir eşitlik olsun diye kutluyoruz. Onları küçük düşürmek için değil.
Katılıyorum. Birbirinden farklı gruplarca değişik şekillerde ele alınıyor bence bu gün. Kimileri sözde kadın erkek eşitliğinin pratikte görülemediğini anlatmak için bu güne önem verirken kimileri bunun üzerinden kadını öne çıkarıyor, yetmiyormuş gibi erkeği küçük düşürücü yollara da başvuruyor. Herkesçe bilinen her şey gibi kadınlar günü de bazılarının suistimaline uğruyor diye, "kutlanmaz, o zaman eşitlik olmaz" demek yanlış olur bence.

Canavar olmayı isteyen de biziz. Ben mesela hayatımda hiç kadının erkeği ölesiye dövdüğünü, hatta öldürdüğünü görmedim. Ama her gün bir erkek sevgilisini dövüyor, öldürüyor. İlahlaştırmakla alakası yok bunun. Bir grafik düşün. Erkeklerin önemi üst düzeyde, kadınlarınki ise çok düşük. Kadınların önemini arttırarak eşitlemeye çalışıyoruz. Yüceltmiyoruz.
Nafaka, en ufak şeyde erkeği kadın düşmanı yapma, erkek cinayetlerinin haber yapılmaması. Şuan bunlar aklıma geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı