Kafayı Yiyorum

• Konuyu başlatan nvyst
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 4B
Bilemem de, bir bilimsel açıklaması vardır. Mesela kulağınız daha düşük desibelli sesleri diğer insanlardan daha iyi duyuyor olabilir belki. Ama en iyisi doktor. Türkiye'de anlayabilecek var mıdır bilemeyiz tabi.

Okuduğum bir makalede insanın korkuya ihtiyacı olduğunu öğrenmiştim. Nedeni ise, her canlının kendisini güvende hissetmesi gerektiğiydi. Güvende hissetmek içinde kontrol altındayken korkmak gerekiyordu.

Ağlamak, gülmek gibi korkmanın da bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Muhtemelen bu seslerden ötürü cin-şeytan tarzı varlıkların bulunduğu filmleri görmeye/izlemeye 1 gram tahammülün yoktur.

Korku filmi izlemeni öneririm.

Veya korku hikayesi dinleyebilirsin. Aslında her şeyin tezgahtan ibaret olduğunu gösteren, sonunda ise seni rahatlatacak tarzda bir video.

Videoda korkunç bir resim/fotoğraf yok. Aşağı doğru çekmeden veya yüzünü kapatmadan gönül rahatlığıyla izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Seni gerçekten çok iyi anlayabiliyorum. Bu sesleri yıllardır ben de duyuyorum. Sesi geceleri nadiren duyuyorum. Ama görüntü neredeyse her zaman var. Daha geçen gün gece tuvalete giderken solumda, dibimde beyaz, yüzsüz, elsiz, yaratık gibi bir şey belirdi. Direkt olarak sağa doğru sıçradım ve yüzümü kapatarak odaya gittim. 5-10 dakika sonra tekrar gittim ve yoktu. Uyurken falan yastığı, masamın üstündeki eşyaları veya odamda bulunan koltuktaki kırlenti cin gibi bir şey olarak görüyorum. Gözümü kapatıp, açınca hemen geçiyor. Bu gördüğüm şeylerde, hep kafamda hayal ettiğim ve filmlerde gördüğüm tarzda oluyor. Anlayabiliyorsun değil mi? Basit bir durum aslında.

Bu tip şeyleri neden yaşıyoruz? Kafamız boş olduğu için. Asosyal misin bilmiyorum fakat sosyal birisi olunca emin ol gerçekten geçebiliyor. Mesela spora başlayabilirsin.

Şehirlerde bu tarz olaylar az yaşanır. Benim köyden arkadaşlarım, yakınlarım genelde senin bu yaşadığın olayı mutlaka yaşamıştır. Köy tarzı yerler birazcık boş gibidir. Bir kısmında okul, teknoloji yoktur. Bunlar olmayınca geriye bir tek şey kalır, o da din. Niye? Çoğumuzda kültür haline gelmiştir. Kısacası bilmeden/boş yere inanırız. Bu yüzden neredeyse hepimiz 4-5 yaşlarındayken öğreniriz böyle şeyleri.

Din konusuna gelelim. Benim şu anda böyle korkunç görüntüler/sesler duymamın sebebi ailemden kaynaklı olabilir. Çünkü kardeşlerimde de var aynı durum. Küçükken şu sözde ibret alıcı paranormal videoları ailem çok izletirdi. O tarz şeylerle kafayı bozmuştum ben. Ayrıca mesela hiçbirimiz, "Allah'ı seviyoruz." demeyiz. Ben şahsen ailemin veya benim öyle bir cümle kurduğumuzu hatırlamıyorum. "Allah'tan korkarız." deriz. "Din" deyince hepimizin aklına yanmak, cinler, şeytanlar falan gelir. Belki çok az kişinin aklına daha farklı şeyler geliyordur. Çocuk yaşlarda hiçbir şeyi ayırt edemezken aklımızı korkunç yaratıklarla doldurunca ömür boyu başımıza bela olabilir.

Benim abimin karanlıkta sırtına maymun yavrusu koymuşlardı. Aşırı korkmuştu ve korkudan bayılmıştı. Hiçbir zaman karanlıkta uyuyamaz. Uyumadan önce ışığı açar, uyanana kadar ışık açık kalır. Tatillerde öğlen 10'a, 11'e kadar açık olabiliyor. Şükür benim karanlıkta uyumaktan korkma gibi bir durumum yok.

İşin özü, çocukluğumuzda bu tip inançlar ile aklımızı doldurabilir ailemiz. İlerde de yalnızken çok korkarız. Veyahut çocukken yaşadığın bir travma varsa ondan dolayı olabilir.

Ama her şey, kendimizin bize yaptığı oyundur. Hem ne demişler? "Kişiye en büyük zararı kendisi verir."

Kısacası; Dediğim gibi yukarıdaki önerdiğim şeyleri yapabilirsin. Sosyalleşmek, kontrol altında korkmak, kafayı boş tutmamaya çalışmak derken geçer gider. Ama en iyisi profesyonel yardım almak olacaktır. Çünkü burada birden çok sebep veriyorum, veriyoruz. Daha çok sebep sayabilirim, say say bitmez.

- Önemsiz
Bir faydası olacak mıdır bilmiyorum ama yinede belirteyim. Saatlerce müzik dinledikten sonra müziği bir anda bırakıp, sessizliğe çekilince sürekli sesler duyarım. Korkunç sesler veya normal sesler, fark etmez.

Ek olarak şu yazıyı okuyabilirsin:

Evrim Ağacı | Korkunun Çekiciliği: Korkacağımızı Bile Bile Neden Korku Filmlerini İzleriz?

Cinci, büyücü, falcı hocalara gitmeni önermem. Kimden, neyden yardım alacağın belli. Dediğim gibi profesyonel yardım alman gerekiyor. Bu yaşadıklarının hepsinin bilimsel açıklaması var. O tarz yerler, özellikle atmosferi insanın psikolojisini bozuyor. Korkmamak için gidiyorsun ama daha çok korkuyorsun.

Ama benim yolum bellidir; Korkunun üzerine gidersin ve yenersin. En temizi budur. Bu tarz inançları biraz basitleştirmek gerekli. Abartılı şekilde korkan insanlar var. Durumu biraz basite indir ve sakinleş. Söylemesi kolay ama denemek gerekiyor.

Sosyalleşmekte çok önemlidir bu noktada.

Sevgiler...

Son düzenleme:
Hemen kafayı yiyorum deme dostum. Benim yaşadığım yer çok sesli gürültülü bir yer kulağım çok iyi duyuyor, bir zamanlar yalnız kaldığımda korkuyordum o sesleri başka seslere benzetiyordum. Ama öyle değilmiş, fazla yalnız kalma.

İşitme testine girin. İşitme eşiğiniz normalden düşük çıkarsa duyduğunuz sesler buna bağlı olabilir. Ha çıkmazsa, bir psikoloğa görünün. Ayrıca uzun süreli kullandığınız ilaç varsa onun yan etkisi de olabilir.

Şizofreni olması yüksek ihtimal, sebeplerini de açıklayayım genel olarak;
  • Geçmişte veya yakın zaman da yaşanılan üzücü bir olay.
  • Sürekli baskı altında kalmak, insanlar tarafından ezilmek.
  • Sizi sıkan şeylere sesinizi çıkarmamanız, sorunlarınızı içinize atmanız.
  • Yaşanılan Ailevi veya Maddi olaylar.
Böyle başlar şizofreni genel olarak, anlattığınız belirtilerle. Ben hemşireyim ve bununla ilgili çok fazla tanık olduğum insan oldu.
  • En kısa zaman da doktora gitmeniz gerekmekte.

Yeni konular

Geri
Yukarı