Kalan sürede sayısal 150 bin yapılır mı?

HollowKnight

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben meslek lisesi çıkışlıyım ve MF konularını özellikle AYT'nin içinde ki konuların; konu başlıklarının ne olduğu dışında bir gram fikrim yok. Sadece matematikte köklü sayılara kadar geldim ve o da biraz aceleyle geldim. Yani oraları da tam oturtmadım. Çalışma tempom şu an yüksek ve çözdüklerimi de genelde yeni nesil olanlar dışında rahat çözüyorum ve anlıyorum. O yüzden hızlıca AYT'ye geçer ve 150 ile 185k arası bir sıralama yapabilirim diye "umuyordum" kalan sürede. Ama dediğim gibi AYT matematik ve Fen'in ne olduğunu bile bilmiyorum ve herkes o kadar korkarak anlatıyor ki okuduklarımdan en ufak bir umudum kalmadı açıkçası ve çok stres oldum. Siteye bile sabah 8 gibi üye olmuştum sormak için ama stresten 11'de tekrar uyandım ter içinde. Oysa saat 2-3 oldu sanıyordum.

Diploma notum düşük o yüzden şimdiki Türkçe ve sosyal netime ek olarak 30'ar sayısal neti eklediğimde 159k, 25'er net eklediğimde 189k geliyor gibi görünüyor. Türkçe de 25-30 altına düşmüyorum genelde ve o da paragraf sayesinde. Sosyalde hep 13 geliyor. "bilgiden değil yorumdan."

Benim soracağım şey daha çok yetişir mi yetişmez mi şeklinden biraz daha farklı. Benim soracağım şey "nedir bu AYT matemetik?" günümden kısarak kalan süreyi uzatıp gerçekten matematikten 25'şer fenden de 10 net yapamaz mıyım?

TYT matematik yoruma ve yapsan bile süreni çok yiyecek olan sorulara sahip olduğu için TYT konularını AYT içinde pekiştirip TYT'den olduğu kadar yapmayı ve TYT matematikte pek durmadan fene yoğunlaşıp TYT fen netimi arttırıp, matemetikte 13 15 bandında kalsam daha mı mantıklı olur diye düşündüm ama yine bilgim olmadığı için ne daha doğru bilemedim. Bir yanımda bitene kadar sadece matematik geometri kasıp, eğer biterse kalan sürede fene gir diyor. Bir yanımda her ikisinde de nispeten daha kolay konular olduğundan beraber götürüp olduğu kadar yap diyor. "daha o konuları bile bilmiyorum iç içe olduğu için hepsi. :D" gerçekten bilmiyorum kafam allak bullak oldu.

Verebileceğiniz tavsiyeler ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim, çok fena çıkmazdayım ve deneyimli birilerinin yardımına çok ihtiyacım var.

Tabii ki sizin çalışmamıza ve gayretinize bağlı hocam. Size tavsiyem TYT mantığını öğrenmeden AYT geçmemeniz. TYT de yoruma dayalı sorular vardır ve AYT kadar olmasa da bilgi gerektirir. AYT ise mutlak bilgidir, ne kadar bildiğini ölçer. Fakat yorum olmadan bilgiyi bilmek bilgi değildir.

TYT çalışma;
Her gün paragraf, problem ve geometri çöz ama düzenli olsun aksatma sakın.
Sosyal için branş denemeleri çözmeni öneririm çok faydası olur.
TYT matematik için bol soru çözmen gerekiyor.
Fen için bir kitap çözdükten sonra branş denemesi çözmeni tavsiye ederim.
Bir de genel denemeler var, ne kadar deneme çözersen o kadar gelişirsin ve çözüm süren azalır.
Tabii bu yazdıklarım konuları öğrendikten sonra :)

AYT çalışma;
Sadece soru çözmen gerekiyor, ne ders olursa olsun bolca soru çözmelisin. AYT saf bilgidir. Bilgiyi aldıktan sonra kolaylıkla soruları yapabilirsin. Sana önerim sakın soru kalıplarını ezberleme mantığını kavra, kendine göre anla, ölç, biç.

TYT'yi 60-70 bandına getirip AYT Matematik'ten biraz daha fazla soru yapmanız gerekmekte. Ben sizin yerinizde olsam bir sene mezuna kalır, ilk 25-30 bin falan hedeflerdim. Hedefiniz düşük ve ne istediğinizi de açıkçası bilmiyorum ama işsiz kalma oranınız yüksek.

TYT'yi 60-70 bandına getirip AYT Matematik'ten biraz daha fazla soru yapmanız gerekmekte. Ben sizin yerinizde olsam bir sene mezuna kalır, ilk 25-30 bin falan hedeflerdim. Hedefiniz düşük ve ne istediğinizi de açıkçası bilmiyorum ama işsiz kalma oranınız yüksek.
Askere gitmem gerekecekte o yüzden gidene kadar belli bir temel oturtup gelince oradan devam edip 80-100k'ya çekmeyi düşünmüştüm ama daha erken gitmeye çalışıp, gidene kadar tyt ile devam edip temeli sağlamlaştırarak gelince tüm zamanımı ayt'ye vermeye karar verdim. Cevaplarınız içinde çok teşekkür ederim.

Askere gitmem gerekecekte o yüzden gidene kadar belli bir temel oturtup gelince oradan devam edip 80-100k'ya çekmeyi düşünmüştüm ama daha erken gitmeye çalışıp, gidene kadar tyt ile devam edip temeli sağlamlaştırarak gelince tüm zamanımı ayt'ye vermeye karar verdim. Cevaplarınız içinde çok teşekkür ederim.
Askeri erteleyemez misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı