YKS sayısal bölüm nasıl seçilir?

Megumi Lisa

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Ben pek bu sınav puan sistemini anlayamadım. Şimdi ben dijital oyun tasarım bölümünü istiyorum. Bölüm sayısal olarak geçiyor. Ben YKS'den hangi puanıma bakarak seçim yapacağım? AYT puan türüne göre mi? Bana sade ve öz bir şekilde nasıl ve hangi PUA'na bakarak seçim yapılıyor anlatırsanız sevinirim. :)

10. sınıfta sayısal bölüm seçiyorsun. Sonra YKS de TYT ve AYT'ye giriyorsun. O sınavlarda sayısal bölüm olarak kodluyorsun. TYT'yi tamamen AYT'i de fizik kimya biyoloji ve matematik çözerek geçiriyorsun. Sonra TYT deb aldığın puanın yüzde 40ı ile aytden aldığın puanın yüzde 60ı toplanıp ham puanın ortaya çıkıyor. Onun üstüne de obpen 0.6 ile çarpılıp ekleniyor. Sonra o bölümü tercihlerine yazıyorsun.

Evet. SAY puan türünün %40'ı TYT'den, %60'ı AYT'den (matematik ve fen kısmı, diğerleri etkisiz) geliyor.
Diyelim ayt de tüm dersleri cözdüm yani yaptim hiç atlamadan. Bu sayisal puanlar ÖSYM de kendi ayri olarak yaziyor mu ? Yani sayisal ve sözel puanlar yoksa ben işaretlediğim için ham puan sadece sayisallardan aldiklarim mi oluyor ?

Her puan türü için ham puan hesaplanıyor.
5 puan türü var. TYT, SAY, SÖZ, EA, DİL. TYT %100 TYT'den oluşuyor. Diğerleri %40 TYT'ye ek olarak %60 kendi alanından oluşuyor. DİL için DİL sınavına girmek gerekiyor. Diğerlerinde AYT'de ilgili dersler gerekiyor. İstersen çözmezsin. Kimse kafana silah dayamıyor.

Adamlar milletin kafası karışmasın diye her haltı tek sınavda topluyor ve buna rağmen sınav seçemiyorsunuz. Bir tane var.

Geri
Yukarı