Kali Linux Bootloader problemi

Bilinmiyors

Centipat
Merhaba Samsung RV520 laptopta ilk başta Windows 7 yüklüydü ve Kali Linux ile Dual Boot yapmak istedim. Kali Linux'un setup dosyasında ayarlamaları falan yaptım. Sonunda disk bolumlemeye geldiğimde mantıksal alani kök dizin ve ext4 dosya biçimi yaptım. Ardından mantıksal alandan 5 GB ayırdım bu arada mantıksal alan 155.2 GB idi 150.2 GB kaldi 5 GB alani takas alanı olarak ayırdım. Kali Linux kurulumuna devam ettim. Kurulum bittiğinde disk hatası verdi ve geri dönme tuşu falan yoktu. Bu yüzden geri dönmek için Power tuşundan kapattip açtığımda 2-3 saniye bekleyip enter password yani Boot menü şifresini istiyor. Bilgisayar default Boot şifresini girdiğimde Boot menü açılıyor ama USB'yi takinca oluyor USB'yi cikarttigimda zaten default Boot password isteyip girdiğimde parolayi bilgisayar kapanıp tekrar açılıyor. USB taktigimda USB HDD açmaya çalıştığında Boot menuye atıyor yani açmıyor. Tahminime göre USB belleğe tekrar işletim sisteminin yüklenip doğru kurulum yapılması ama daha basit yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz çok karışık geldi, biraz daha açıklayıcı olur musunuz ?

Şimdi Windows 7 olan pce kali linux USB den kurulumuna başladım kurulum sırasında disk bolumleme bölümüne geldigimde mantıksal alan yani önceden ayirdigim disk icin ext 4 dosya formatı / kök dizin ayarlaması yaptım ondan sonra ondan 5 GB ayırarak takas alanı yaptım devam et diyerek kurulumun yüklenmesini sağladım ama ne olduysa disk hatası verdi geri dön butonu bile yok duzeltmek için PC yi kapattım geri actigimda sorunla karşılaştım uzun lafın kısası sorun USB takmadan boot menü şifresi istiyip girdiğimde bilgisayarin kendini kapatip açması bir nevi işletim sistemi olmadığı için restartlamasi gibi herhangi işletim sistemine girilmiyor IMG_20200610_234909-min.jpgIMG_20200611_085601-min.jpg biosu açmaya çalıştığında bootmenu geliyor app menüden boota giriliyor asıl amacım USB bellekteki kurulumu açmak ama sata CD ve sata HD deki işletim sistemleri açılmıyor normalde actigimda Windows 7 ye geçiş ekranı gelmedi lazım ama gelmiyor USB takigimda kali linux yüklemek için önceden gayet normal çalıştı ne olduysa kali linuxsetupundan çıkmak zorunda olduğumda oldu sorun sata CD ve sata HDD mi bootmu kali linuxu tekrarmi yuklemeliyim yoksa başka sorunmu var şimdiden tesekkurler
Sanırım bir Linux bilgisizi Kali önermiş...

Yok kali linuxda kullandığım toollar windowsda yok windowddakilerde linuxda yok saten Windows 7 de yeteri kadar program yüklü ram 3,80 çıkmıyor hepsiyle çalışınca o yüzden en fazla 7 program ağır program olursa 4 program acabiliyom wise memory ile bir şekilde Rami dengeliyom Rami tüketen visual Studio ve Chrome chromede 1500 civarı yer imleri olduğu icinde chromeden ayrilamiyom aslında dışa aktarılabilir de neyse onu denerim sonra kali linuxun Live versiyonunu kurdum ama kayıt etmediği için PC yüklemek zorunda kaldim kayıt etmeyecegini bildiğim halde denemek istedim :DBuradaki gibi sorun ama problem Windows 7 binde silinmiş olmasi

Son düzenleme:
Şimdi Windows 7 olan pce kali linux USB den kurulumuna başladım kurulum sırasında disk bolumleme bölümüne geldigimde mantıksal alan yani önceden ayirdigim disk icin ext 4 dosya formatı / kök dizin ayarlaması yaptım ondan sonra ondan 5 GB ayırarak takas alanı yaptım devam et diyerek kurulumun yüklenmesini sağladım ama ne olduysa disk hatası verdi geri dön butonu bile yok duzeltmek için PC yi kapattım geri actigimda sorunla karşılaştım uzun lafın kısası sorun USB takmadan boot menü şifresi istiyip girdiğimde bilgisayarin kendini kapatip açması bir nevi işletim sistemi olmadığı için restartlamasi gibi herhangi işletim sistemine girilmiyor Eki Görüntüle 588425Eki Görüntüle 588426 biosu açmaya çalıştığında bootmenu geliyor app menüden boota giriliyor asıl amacım USB bellekteki kurulumu açmak ama sata CD ve sata HD deki işletim sistemleri açılmıyor normalde actigimda Windows 7 ye geçiş ekranı gelmedi lazım ama gelmiyor USB takigimda kali linux yüklemek için önceden gayet normal çalıştı ne olduysa kali linuxsetupundan çıkmak zorunda olduğumda oldu sorun sata CD ve sata HDD mi bootmu kali linuxu tekrarmi yuklemeliyim yoksa başka sorunmu var şimdiden tesekkurler
Yani anladığım kadarıyla bölümlendirme konusunda hata olmuş ve siz de sistemi yeniden başlatınca bir şeyler yanlış gittiği için şuanda işletim sistemi yok gibi gözüküyor, doğru mu anladım?

Eğer öyleyse evet Kali Linux'u tekrardan yüklemek en mantıklı çözüm olacaktır çünkü Kali Linux'un düzgün yüklenip yüklenmediğini bilmiyoruz.

Yani anladığım kadarıyla bölümlendirme konusunda hata olmuş ve siz de sistemi yeniden başlatınca bir şeyler yanlış gittiği için şuanda işletim sistemi yok gibi gözüküyor, doğru mu anladım?

Eğer öyleyse evet Kali Linux'u tekrardan yüklemek en mantıklı çözüm olacaktır çünkü Kali Linux'un düzgün yüklenip yüklenmediğini bilmiyoruz.

Evet doğru anladın eğer olmazsa buradan yazarım :D ve sagol

Kali linux tamamda Windows 7 açılmıyor sebebi ne olabilir? Önceden yüklüydü Windows 7 ama şimdi acilmiyor
//fix
Sorun devam ediyor halen windowsu bootlamiyor PCI yardım edecek biri yokmu?
//solved
Sorun OS yüklemem için uefi desteği kapatmammis uefi destegini açınca Windows boot etti kendim düşüne düşüne buldum biosu default moda getirdim ama ise yaramamış anlaşılan bu sorunu yaşamış herkese duyurulur

Son düzenleme:

Geri
Yukarı