Kaliteli DP kablosu almaya gerek var mı?

Takeshi Kovacs

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Adana

Bu ürün için yorumlarda çok kaliteli olduğu söylenmiş. Peki monitörün yanında çıkan kabloyu kullanmak yerine bu kabloyu kullanırsak gerçek manada ne gibi farklılıklar olur? Almaya gerek var mı?

Monitörün kutusundan çıktıysa gerek yok. Yeterli olacaktır.

Olur da kutudan çıkan kablo bozulursa Paugge'nin DP ve HDMI kablolarını kullanabilirsiniz hem VESA uyumlu hem de kaliteli örgülü kabloları var uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Normal DP de işini görür. Fakat kendim DP Kablo bunu kullanıyorum ve gerçekten kalitesini hissettiriyor. Biraz tercih meselesi.
Monitörde görsel olarak fark hissettiriyor mu? Ben geçen gün ilk defa Freesync kullandım. 85-144 FPS arası değerlerinde Freesync OFF haline göre çok fark ettiriyor ama 85 FPS altında sanki Freesync OFF daha akıcı gibi geliyor. Bir de acaba bu kablo kalitesi monitörün ghosting performansını etkiler mi merak ediyorum. AC Odyssey'de etraf karanlıkken 1 ms MPRT modunda baya farkedilir ghosting oluyor.

Monitörde görsel olarak fark hissettiriyor mu?

1.4 HDMI kablodan geçiş yaptım DP'ye. İlk bakışta bir şey değişmiş gibi hissetmiyorsunuz. Fakat G-Sync aktif edince akıcılıktan dolayı çok taze ve canlı bir görüntü görmeye başlıyorsun. Dolayısıyla katkısı oluyor.

Bir de acaba bu kablo kalitesi monitörün ghosting performansını etkiler mi merak ediyorum. AC Odyssey'de etraf karanlıkken 1 ms MPRT modunda bayağı farkedilir ghosting oluyor.

Ghosting monitörün panel tipi ve kalitesiyle alakalı biraz. Parlaklığı arttırarak düşürenler var. Direkt olarak kablo bunu ortadan kaldırmayacaktır. Bir miktar önüne geçecektir. MPRT açmadan nasıl bir görüntü alıyorsunuz? Ayrıca hangi monitörü aldınız bir bakayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.4 HDMI kablodan geçiş yaptım DP'ye. İlk bakışta bir şey değişmiş gibi hissetmiyorsunuz. Fakat G-Sync aktif edince akıcılıktan dolayı çok taze ve canlı bir görüntü görmeye başlıyorsun. Dolayısıyla katkısı oluyor.

Ghosting monitörün panel tipi ve kalitesiyle alakalı biraz. Parlaklığı arttırarak düşürenler var. Direkt olarak kablo bunu ortadan kaldırmayacaktır. Bir miktar önüne geçecektir. MPRT açmadan nasıl bir görüntü alıyorsunuz? Ayrıca hangi monitörü aldınız bir bakayım.
Monitörüm nerdeyse 4 yıllık. MAG241C. Yeni ekran kartı aldığımdan dolayı grafik ayarlarını fulleyerek oynayınca sanırım ghosting miktarı arttı. Aslında ben terimsel olarak sanırım yanlış ifade ettim. 1 ms ayarlayınca ghosting değil de kaplamaların kenarlarında beyaz ışık şeklinde belirti oluyor. MPRT'yi 4 ms yapınca o ışık gidiyor bu sefer birazcık ghosting oluyor. Sanki doğal motion blur efekti gibi oluyor :D

Monitörüm neredeyse 4 yıllık. MAG241C. Yeni ekran kartı aldığımdan dolayı grafik ayarlarını fulleyerek oynayınca sanırım ghosting miktarı arttı. Aslında ben terimsel olarak sanırım yanlış ifade ettim. 1 ms ayarlayınca ghosting değil de kaplamaların kenarlarında beyaz ışık şeklinde belirti oluyor. MPRT'yi 4 ms yapınca o ışık gidiyor bu sefer birazcık ghosting oluyor. Sanki doğal Motion blur efekti gibi oluyor :D

Aslında şöyle oluyor; GPU grafikleri arttırdığı için monitörün tüm özelliğini kullanmış oluyorsun. Daha önce o grafiklerde o FPS'lerde oyun oynamadığın için veya sistemi kullanmadığın için gördüğün görüntü monitörün giriş seviyesi görüntüsüydü. Monitörün fena değil fakat VA panel. Ghosting VA panellerde olmazsa olmaz gibi bir şey. Ayrıca o 1 Ms'de ki görüntüdeki dalgalanma kablo kalitesi ile ilgili. DP kablosu takmadan önce aynı şey bende de vardı. ELMB açınca ekranda renk kaymaları ve titreme oluyordu. DP alınca olmamaya başladı. Fakat kullanmıyorum. G-Sync her türlü yetiyor. Sende FPS limiti koyup FreeSync aç yetecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı