Kalori hesabı nasıl yapılır?

kemaalgram

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, öncelikle iyi sosyaller. Son birkaç aydır kalori hesabı yapıyorum ama yanlış yaptığımdan şüpheliyim. FatSecret kullanıyorum, pirinç tartarken pişmiş olarak tartıyorum ama internette çiğ olarak tartılması gerektiğini gördüm. Lakin nasıl yapacağımı bilmiyorum, her öğün için ayrı ayrı pilav hazırlamak uğraştırıcı olur. Ben toplu bir şekilde yapıp 2 gün yiyen biriyim. Hesabımı neye göre yapmam gerek? FatSecret'ta pişmiş beyaz pirinç var genelde onu seçiyorum. Hatalıysam düzeltir misiniz?

Son düzenleme:
Merhaba, öncelikle iyi sosyaller. Son birkaç aydır kalori hesabı yapıyorum ama yanlış yaptığımdan şüpheliyim. FatSecret kullanıyorum, pirinç tartarken pişmiş olarak tartıyorum ama internette çiğ olarak tartılması gerektiğini gördüm. Lakin nasıl yapacağımı bilmiyorum, her öğün için ayrı ayrı pilav hazırlamak uğraştırıcı olur. Ben toplu bir şekilde yapıp 2 gün yiyen biriyim. Hesabımı neye göre yapmam gerek? FatSecret'ta pişmiş beyaz pirinç var genelde onu seçiyorum. Hatalıysam düzeltir misiniz?
Genelde Fatsecret ta ürünlerin markalarıyla beraber kalori değerleri oluyor. Çiğ pirincinizi, içine koyduğunuz yağları vs. tartıp not alın. Pişmiş ürünlerin ne kadar su çektiğini tam olarak bilemeyiz o yüzden yanlış bir hesaplama olur. Porsiyonlara böldükçe kaloriyi de oranlayıp dağıtabilirsiniz. Mesela yaptığınız çiğ hesapla pilavda 1200 kalori var ve pişmiş hali 600 gram geldi. 300 erlik porsiyonlar halinde 600 er kaloriden hesaplayın. En doğru yöntem budur.

Bir tane mutfak tartısı + Myfitnesspal. Çiğ daha güvenilir sonuçlar verir ama pişmişle aralarında uçurum olmuyor özellikle tahıl, buğday vs. gibi ürünlerde.

Et için çiğ tartmak daha mantıklı çünkü su kaybı çok fark edebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı