Kameranızı kapatıyor musunuz?

Alfa.

@Tim dediği gibi her şeyi kapatıyorum. Risk almaya hiç gerek yok. Onca insan arasından beni mi izleyecekler demeyin.
Takıntılı olduğum için yanlışlıkla fotoğraf falan çekip gönderirim diye de kapatıyorum üstelik. :D

Galerimde herhalde son 5 senede çekilen hiç fotoğraf yok. Daha öncesinde çekilenler ise şifreli bir arşiv dosyasında, bir bulut depolama servisinde duruyor ve 2FA ile korunuyor. :)

Takıntılı olduğum için yanlışlıkla fotoğraf falan çekip gönderirim diye de kapatıyorum üstelik. :D

Galerimde herhalde son 5 senede çekilen hiç fotoğraf yok. Daha öncesinde çekilenler ise şifreli bir arşiv dosyasında, bir bulut depolama servisinde duruyor ve 2FA ile korunuyor. :)
Ben de hiç sevmem fotoğraf çekinmeyi, özellikle selfie. Galerimde sadece kendim olduğum 1 tane bile fotoğrafım yok.

İzlendiğini düşünmek bile çok rahatsız edici ya.
Alfa.

@Tim dediği gibi her şeyi kapatıyorum. Risk almaya hiç gerek yok. Onca insan arasından beni mi izleyecekler demeyin, insanlar çıldırmış.
Neyse şakayı geçtim Macbook kullanıyorum Apple kapatmanıza gerek yok diyor ki kamera kullanılınca yanındaki yeşil led yanıyor ve ayarlarda da kamera kullanan uygulamaları görebiliyorum, Andorid kullanıcısı olarak elimden geldiğince dikkatli kullanıyorum ve güvenlik yazılımı var ama emanet gibi gidiyor mobil kısım.

Google çalışanı olduğundan şüphelenmeye başladım.

Soruyu da cevaplayayım, sökebildiğim kamera ve mikrofonları söküyorum; sökemediklerimi de bantlıyorum, uygulama/program erişimlerini engelliyorum ve FOSS yazılımlarla da bu önlemlerimi güçlendiriyorum.
Kullanıcıların ürün olarak görüldüğü bir dönemdeyiz, internete 7/24 bağlı, gizliliği bozabilecek ve telemetri hizmeti için kullanılabilecek donanımlara sahip cihazları tasmasız bırakmak rahatsız ediyor beni.

Big Data diye bir gerçek var. Teknoloji sandığımızdan çok daha büyük boyutta olduğu için elimizdeki yazılımlara,kameranın ışığının yanıp yanmadığına güvenmemek lazım. Manuel çalışmak en iyisi 😂

Yeni konular

Geri
Yukarı