Kamu Kuruluşlarında Artık Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Kullanılacak

Açık kaynak kodlu da olsa yabancı yazılım yabancı yazılımdır. Yerli yapman lazım. Varsa satın alman lazım. Doğrudan devlet kontrolünde olması lazım.
Açık kaynak kodlu yazılımlarda kontrol zaten her zaman yazılımın kullanıcısında oluyor. Devlet için bir zarar teşkil etmiyor. Ha devletin kendi yazılımı olsun o ayrı. Ama açık kaynak kodlu kullanarak kontrolü ellerine almış oluyorlar zaten. Yerli olmaması tek problem, başka da bir şeyi yok. Ama tonlarca parametresi olan Windows'u kullanmaktan iyidir.

Ama tonlarca parametresi olan Windows'u kullanmaktan iyidir.
Yeterli bulmuyorum. UYAP yapıldı bu ülkede, devlet yeterli desteği ve gayreti gösterse lisanslı alternatifler yapılabilir.
Yerli olmaması tek problem, başka da bir şeyi yok.
Yeterli bir problem. Ayrıca, siber güvenlikten çok anlamam ama, açık kaynak kodlu da olsa güvenli denebilir mi? Kötü niyetli kullanıcılara da açık bu kaynak kodlar. Uygulamadaki güvenlik açıklarını, potansiyel zayıflıkları tespit etmeleri de kolaylaşmaz mı?

Yeterli bulmuyorum. UYAP yapıldı bu ülkede, devlet yeterli desteği ve gayreti gösterse lisanslı alternatifler yapılabilir.
Yapılamaz demiyorum hocam. Yapılması daha iyi olur. Ama bu da iş görür.

Yeterli bir problem. Ayrıca, siber güvenlikten çok anlamam ama, açık kaynak kodlu da olsa güvenli denebilir mi? Kötü niyetli kullanıcılara da açık bu kaynak kodlar. Uygulamadaki güvenlik açıklarını, potansiyel zayıflıkları tespit etmeleri de kolaylaşmaz mı?
Evet ama bunun güvenliği sağlanabilir. Açık kaynak kodlu programların genelde nasıl çalışacağı açıktır. Yanlış anlaşılmasın, bir kısmı açık bir kısmı kapalı olmuyor. Programın zaten sadece nasıl çalışacağı programlanmış oluyor ve başka da kod bulunmuyor zaten.

En basitinden, Valorant oyunu hile için güvenlik sağlamıyor. Vanguard yazılımı sağlıyor. Valorant açık kaynak kodlu olsa da hileciler için bir şey değişir mi? Hayır değişmez. Çünkü Vanguard hala kapalı kaynak kodlu.

Yukarıdaki örnekten anlayacağınız üzere güvenliği ayrı bir şekilde sağlamaları gerekiyor. Bazı açık kaynak kodlu yazılımlar uçtan uca şifrelemeyi destekliyor. Bunu kullanabilirler örneğin.

Ama açık kaynak kodlu yazılım için kötü amaçlı yazılım yazmak daha kolay.
Tıpkı kodları sızdırılan oyunların hileden geçilmemesi gibi.
Buyrun hocam:
En basitinden, Valorant oyunu hile için güvenlik sağlamıyor. Vanguard yazılımı sağlıyor. Valorant açık kaynak kodlu olsa da hileciler için bir şey değişir mi? Hayır değişmez. Çünkü Vanguard hala kapalı kaynak kodlu.

Umarım işin teknik altyapısını iyi yaparlar. Yoksa devlet memuru bir yolunu bulur hackerlerin eline düşer.

Musallat.exe'nin çözümü olarak MEB'in resmi sitesinde aynı adamın yaptığı kaldırma programı paylaşılıyor.
Muhtemelen bahsettiğiniz teknik altyapı olmayacak. Çok da ümitlenmeye gerek yok. Bu haber sadece bir adet adım atıldığının haberi. Daha binlerce adım lazım.

Amaç “bilişim harcamalarından tasarruf” olduğu için şaşırmadım. Yani özgür ve açık kaynak kodlu yazılımların felsefesine ya da yazılım özgürlüğüne odaklanılmış bir yaklaşım değil. Dertleri her zaman olduğu gibi para ama yine de bu tarz yazılımların kullanımları artacaksa güzel bir şey. Hiç yoktan iyidir.

Geri
Yukarı