Kamu Kuruluşlarında Artık Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Kullanılacak

Önce her bir işi özel sektöre yüksek meblağlara ihaleyle vermek yerine kamu görevlisi olarak aldığın ve akşama kadar yatan görevlilere yaptırmayı öğrenin. Özel sektör kısa sürede işi bitirip parasını almaya bakar senin benim verimin güvenliğine değil.

Ama açık kaynak kodlu yazılım için kötü amaçlı yazılım yazmak daha kolay.
Tıpkı kodları sızdırılan oyunların hileden geçilmemesi gibi.
Açık kaynak kodlu yazılımdaki güvenlik açıklarını bulmak daha kolay. Aynı şekilde bu açıkların yamalanması da kolay. Kapalı yazılımları sadece geliştirici şirketin testerları test edebiliyor. Ama açık kaynak öyle değil. Dünya genelinde katkı sağlanıyor. Kullanan şirketler dahi açıkları bugları bildirip hızla önlem alabilir.

Bu gün Beyaz Saray'ın websitesi dahi WordPress kullanıyor. WordPress düzenli olarak güvenlik güncelleştirmeleri alır. Linux sistemlerden bahsetmiyorum bile.

29 Temmuz 2023 tarihli, 32263 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan genelgeye göre artık kamu kuruluşlarında açık kaynak kodlu yazılımlar (özgür yazılımlar) kullanılacak.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/07/20230729-34.pdf
ALLAAAAAAAAAAH
Umarim gume gitmeyecek bir proje olur.

Bazi ulkeler opendocument formatlarini resmi dokuman olarak kullaniyor, biz niye kullanmayalim?

Gercekten keske bizde de olsa dedigim bir projeydi her konusu acildiginda da yakinirim, umarim gume gitmez.

Okullarda falan da oluyor o zaman?

Tarayıcı olarak Firefox, Office programları olarak da LibreOffice yaygınlaşır öyle bir şey olursa değil mi?
Tarayicidan ziyade resmi islerin yapildigi yazilimlar(Libreoffice, Inkscape, GIMP ve isletim sistemleri) acik kaynaga cevrilir.

Pardus ve Tubitak cephesinde bunun icin hazirlanmis bolca arac var fakat ben hayatimda sadece bir sefer Parduslu akilli tahta gordum, o da dual bootdaydi.

Ama açık kaynak kodlu yazılım için kötü amaçlı yazılım yazmak daha kolay.
Tıpkı kodları sızdırılan oyunların hileden geçilmemesi gibi.
Acik kaynakli yazilimlardaki aciklari bulmak da kolay fakat onarmak da kolay.
100 insan mi daha iyi kontrol eder projeyi yoksa 10000 insan mi ve buna ek olarak bu yazilimlari devlet de denetleyecek(umarim) bu da devletdeki yazilimcilarin belki kernele belki yazilimlara bugfix ya da ozellik ekleme yapacagi anlamina gelir.

Yeterli bulmuyorum. UYAP yapıldı bu ülkede, devlet yeterli desteği ve gayreti gösterse lisanslı alternatifler yapılabilir.

Yeterli bir problem. Ayrıca, siber güvenlikten çok anlamam ama, açık kaynak kodlu da olsa güvenli denebilir mi? Kötü niyetli kullanıcılara da açık bu kaynak kodlar. Uygulamadaki güvenlik açıklarını, potansiyel zayıflıkları tespit etmeleri de kolaylaşmaz mı?
Aslinda olay tam olarak bir milletin ya da cemiyetin yazilimi uretmis olmasi degil, Turkiye'nin urettigi yazilima bugfix ya da ozellik eklenme konusunda Kenya'dan da Almanya'dan da ek yapacak. Bu acik kaynagin nimeti. Belli bir ulkeye bagli degil zaten yazilimlar, kullanici ve katkida bulunanlara bagli.

Son düzenleme:
Tarayicidan ziyade resmi islerin yapildigi yazilimlar(Libreoffice, Inkscape, GIMP ve isletim sistemleri) acik kaynaga cevrilir.

Pardus ve Tubitak cephesinde bunun icin hazirlanmis bolca arac var fakat ben hayatimda sadece bir sefer Parduslu akilli tahta gordum, o da dual bootdaydi.
Bilemiyorum Hocam, kullanılması iyi ama yeni programlara alışmak zor olabilir. Hatta dediğiniz gibi Linux sistemleri de büyük oranda kapsıyor bu. Ben de Pardus olarak VirtualBox'a kurulmuş gördüm akıllı tahtada. Tek kaygım alışma problemlerinin olması.

Umarım işin teknik altyapısını iyi yaparlar. Yoksa devlet memuru bir yolunu bulur hackerlerin eline düşer.

Musallat.exe'nin çözümü olarak MEB'in resmi sitesinde aynı adamın yaptığı kaldırma programı paylaşılıyor.
Musallat'ın dalgasına yapılmış bir şey olduğunu unutmamak lazım.

Bilemiyorum Hocam, kullanılması iyi ama yeni programlara alışmak zor olabilir.
Alışmanın zorluğu diye bir şey yok, standart bir metin editörünün kullanımı ne kadar zor olabilir ki?
Zor olsa bile öğrenilmesi gerekiyor. Devletin bağımsızlığıyla alakalı da bir konu bu.
Ben de Pardus olarak VirtualBox'a kurulmuş gördüm akıllı tahtada.
Memur geldikçe fullscreen açıyorlar, sorarsan kullanıyorlar pardusu, koftiden.
Tek kaygım alışma problemlerinin olması.
Yıllardır Pardus projesi yürütülüyor, pisi çöpe atıldı sonra solus kullanıp yapabileceklerini gösterdi (Sonra onlar da battı gitti gerçi). Bu sefer alışmamak diye bir çare yok, devletin beline bağlanan Office lisansları memurların alışmasından daha mı önemli, gerekirse bütün milletçe geçmeliyiz Linux'a.

Bilemiyorum Hocam, kullanılması iyi ama yeni programlara alışmak zor olabilir. Hatta dediğiniz gibi Linux sistemleri de büyük oranda kapsıyor bu. Ben de Pardus olarak VirtualBox'a kurulmuş gördüm akıllı tahtada. Tek kaygım alışma problemlerinin olması.
Yeni okullardaki çoğu tahta da Pardus var da eski okullarda hiç görmedim. Gördüklerim de hep Pardus ETAP 19'du. ETAP'ın yeni gıcık sürümlerini kullanan okul hiç duymadım.

Yeni okullardaki çoğu tahta da Pardus var da eski okullarda hiç görmedim. Gördüklerim de hep Pardus ETAP 19'du. ETAP'ın yeni gıcık sürümlerini kullanan okul hiç duymadım.
Yeni okullarda Windows yerine Pardus mu var? Kaç tane yeni okul var ki kaç tane Pardus kullanan var?

ETAP 19 ne oluyor ayrıca?

Yeni konular

Geri
Yukarı