Kamu Kuruluşlarında Artık Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar Kullanılacak

Hiçbir şey olmasa gider azalacak. Düşünün, o kadar okul var, devlet kuruluşu var, belediyeler var... Başta Windows olmak üzere türlü türlü özgür olmayan ücretli lisanslı yazılım satın alınıyor. Tonla para akıtılıyor. Elbette devlet bu, ihtiyaç oldu mu akıtacak ama aynı işlevi gören hem ücretsiz hem açık kaynak kodlu, yani güvenilir yazılımlar varken niye para harcasın?

Boşuna hazinemizi yerli olmayan, kimi zaman düşmanımız olabilecek ülkelerin ekonomilerine katkı sağlayacak markalara niye harcayalım? Niye üstümüze çıkmalarına, bizden daha iyi olmalarına yol verelim?
Kesinlikle. ✓

En küçük sorun .net çünkü artık açık kaynak ve Linux üzerinde de çalışıyor. Zor olacak ama imkansız değil, umarım bu sefer ciddiye alırlar şu işi.

Ciddiye alınacaksa önce okullardan başlamaları lazım. Bu tür işler ben yaptım oldu ile olmaz. Çok ciddi tecrübem oldu bu konularda. Özellikle AKK ve yazılım üzerine çalışan firmaların nasıl geçirmasyon yapmak için ellerini kavuşturduklarını gördüm.

İyi rekabet ortamı yaratılmalı.

Düzgün bir şekilde yol haritası çıkarılmalı.

Ve bu işleri dipten gelerek yapmalı.

Bunu slackware üzerinde zamanında çift ethernet için (squid olarak kullanacaktık) kernel compile etmiş biri olarak (pentium 133 32 MB RAM'de) söylüyorum.

Ciddiye alınacaksa önce okullardan başlamaları lazım. Bu tür işler ben yaptım oldu ile olmaz. Çok ciddi tecrübem oldu bu konularda. Özellikle AKK ve yazılım üzerine çalışan firmaların nasıl geçirmasyon yapmak için ellerini kavuşturduklarını gördüm.

İyi rekabet ortamı yaratılmalı.

Düzgün bir şekilde yol haritası çıkarılmalı.

Ve bu işleri dipten gelerek yapmalı.

Bunu slackware üzerinde zamanında çift ethernet için (squid olarak kullanacaktık) kernel compile etmiş biri olarak (pentium 133 32 MB RAM'de) söylüyorum.
Zor olacağını reddetmiyorum çünkü bütün arka planı tekrar dizmeleri gerekecek daha önce hiç kullanmadıkları yazılımlarla.

Amaç “bilişim harcamalarından tasarruf” olduğu için şaşırmadım. Yani özgür ve açık kaynak kodlu yazılımların felsefesine ya da yazılım özgürlüğüne odaklanılmış bir yaklaşım değil. Dertleri her zaman olduğu gibi para ama yine de bu tarz yazılımların kullanımları artacaksa güzel bir şey. Hiç yoktan iyidir.
Free Software'ın özgür yazılım değil de direkt bedava yazılım olarak anlaşıldığını düşünüyorum genel anlamda. Bilinenin aksine bu tarz bir geçişin maliyeti bazen lisanslı bir hizmete kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Devamı getirilirse iyi ama ne kadar yaygınlaşabilir tartışılır.

Free Software'ın özgür yazılım değil de direkt bedava yazılım olarak anlaşıldığını düşünüyorum genel anlamda. Bilinenin aksine bu tarz bir geçişin maliyeti bazen lisanslı bir hizmete kıyasla çok daha fazla olabiliyor. Devamı getirilirse iyi ama ne kadar yaygınlaşabilir tartışılır.
Devlet serverleri RHEL'e geçirirse bayağı zorlar da Windowstan pahalı olamaz herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı