Kan davası gibi olay

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şimdi benim babam abilerim için dükkan aldı. Dükkanda bir kiracı var. Öncelikle şunu belirteyim babam eski topraklardan, yani sözleşmelerden adaletten devletten anlamaz. Bundan dolayı bakmayı ihmal ettiği bir sözleşme maddesi var.

-Dükkan satıldıktan sonra içindeki kiracı 1 yıl boyunca kira artışı olmadan kalabilecek.

Yani ne dükkandan çıkarabiliyoruz ne de kira artırabiliyoruz. Adamda bildiğiniz kurnaz tilki gibi.

Kira önemli değil ancak abilerim yılbaşına kadar dükkana geçip çalışmak zorunda.
Dükkandaki adam abime o dükkanı size yar etmem falan filan gibi kesin içerikli mesajlar atıyordu.

1 aydır olaylar gelişirken babam adama yılbaşında 50000TL vermiş çıkması için. Evet biliyorum dünyanın en saf olayı. Kusura bakma baba ama kendini dolandırmışsın evde herkese sinir krizi geçirtti. Ne bir sözleşme ne de bir imza yok sadece havale etmiş. Olan paraya oldu.

Babamda devletten çok korkuyor çok fazla önyargısı var. Devlet kiracıların yanındadır siz anlamazsınız falan deyip hep kendi bildiğini okuyor.

Neyse abimle babam dükkana adamla konuşmaya gitmiş tartışmışlar. Geri döndükten bir süre sonra baktık ki adam darp raporu almış. Parmağı kırılmış falan. Hiçbir kanıtı yok. Darp raporu var ama yani kimse görmedi ki zaten öyle bir şey yapmadık. Dükkanda görgü tanığı da yok. Kendisi parmağını kırdı. Ancak babam aşırı korkuyor. Şantaj falan yaparsa mecbur para vereceğiz diyor. Diyoruz ki öyle bir şey olmaz yapamaz vermeyiz, babamda diyor "E o zaman gidin 2 tane tokat atın hem hapse girelim hem de dükkanı devredelim adama." Cidden bilgisizlikten başımıza gelenlere bak.

Şimdi soracak sorularım şunlar:

1)Adam darp raporu ile bir şey kanıtlayamadan bize bir şey yapabilir mi?

2)Film sahneleri gibi olacak ancak soracağım. Mesela takım elbise tarzı bir şey giysem ve size dava açıldı desem, Şurayı şurayı imzalayın desem(zaten bu tip insanlar hiçbir şey okumadan imzalıyorlar) imzaladığı kağıtların arasına bir tane şöyle bir kağıt koysam:
Bu kağıdı imzalıyorsanız dükkan satıldıktan sonraki sözleşmeyi geçersiz kabul ediyorsunuz ve 50000 TL karşılığında yılbaşında dükkandan çıkmayı kabul ediyorsunuz.

Zaten havale kanıtı var. Bunun gibi bir madde işe yarar mı?

3)Eğer darp raporu almak bu kadar kolaysa bende gidip alamaz mıyım? En azından adam bizi tehdit etmesin babamın korkusundan başımıza geldi o kadar söyledik kendi başına hareket etme diye.

1)Darp etmediyseniz ve sizin yaptığınıza dair kanıt yoksa sadece aldığı raporla kalır. Çünkü elinde bir delil yok yani yetersiz delil.

2)Adam sizi gördüyse işinize yaramaz. Avukat gibi gidersen sana Avukat kartını sorabilir. Postacı olarak gidersen bir ihtimal belki tutar ama bu yaptığınız bir suç oluyor.

3)Tehdit ettiği zaman elinizde kanıt bulundurun ve o kanıtlarla karakola gidip şikayette bulunun.

Babanız asla korkmasın.

Film gibi olay şuna bak.
1) Hayır
2) Yapabilirsiniz ama yemeyebilir veya kağıtları okursa ne olduğunu anlar.
3) Buna pek gerek yok aslında ama alabilirsiniz.
Ne biçim adammış hocam o en azından parayı alınca çıksaymış hem paraya konup hem de dükkanı terk etmiyor aileniz sabırlı herhalde çünkü böyle bir durumda 50000TL hiç az değil çoğu kişi bunun karşılığını almanın yolunu arar.

Arkadaşlar şimdi benim babam abilerim için dükkan aldı. Dükkanda bir kiracı var. Öncelikle şunu belirteyim babam eski topraklardan, yani sözleşmelerden adaletten devletten anlamaz. Bundan dolayı bakmayı ihmal ettiği bir sözleşme maddesi var.

-Dükkan satıldıktan sonra içindeki kiracı 1 yıl boyunca kira artışı olmadan kalabilecek.

Yani ne dükkandan çıkarabiliyoruz ne de kira artırabiliyoruz. Adamda bildiğiniz kurnaz tilki gibi.

Kira önemli değil ancak abilerim yılbaşına kadar dükkana geçip çalışmak zorunda.
Dükkandaki adam abime o dükkanı size yar etmem falan filan gibi kesin içerikli mesajlar atıyordu.

1 aydır olaylar gelişirken babam adama yılbaşında 50000TL vermiş çıkması için. Evet biliyorum dünyanın en saf olayı. Kusura bakma baba ama kendini dolandırmışsın evde herkese sinir krizi geçirtti. Ne bir sözleşme ne de bir imza yok sadece havale etmiş. Olan paraya oldu.

Babamda devletten çok korkuyor çok fazla önyargısı var. Devlet kiracıların yanındadır siz anlamazsınız falan deyip hep kendi bildiğini okuyor.

Neyse abimle babam dükkana adamla konuşmaya gitmiş tartışmışlar. Geri döndükten bir süre sonra baktık ki adam darp raporu almış. Parmağı kırılmış falan. Hiçbir kanıtı yok. Darp raporu var ama yani kimse görmedi ki zaten öyle bir şey yapmadık. Dükkanda görgü tanığı da yok. Kendisi parmağını kırdı. Ancak babam aşırı korkuyor. Şantaj falan yaparsa mecbur para vereceğiz diyor. Diyoruz ki öyle bir şey olmaz yapamaz vermeyiz, babamda diyor "e o zaman gidin 2 tane tokat atın hem hapse girelim hem de dükkanı devredelim adama." cidden bilgisizlikten başımıza gelenlere bak.

Şimdi soracak sorularım şunlar:

1)adam darp raporu ile bir şey kanıtlayamadan bize bir şey yapabilir mi?

2)film sahneleri gibi olacak ancak soracağım. Mesela takım elbise tarzı bir şey giysem ve size dava açıldı desem, şurayı şurayı imzalayın desem(zaten bu tip insanlar hiçbir şey okumadan imzalıyorlar) imzaladığı kağıtların arasına bir tane şöyle bir kağıt koysam:
Bu kağıdı imzalıyorsanız dükkan satıldıktan sonraki sözleşmeyi geçersiz kabul ediyorsunuz ve 50000 TL karşılığında yılbaşında dükkandan çıkmayı kabul ediyorsunuz.

Zaten havale kanıtı var. Bunun gibi bir madde işe yarar mı?

3)eğer darp raporu almak bu kadar kolaysa bende gidip alamaz mıyım? En azından adam bizi tehdit etmesin babamın korkusundan başımıza geldi o kadar söyledik kendi başına hareket etme diye.

1. yapamaz.
2. bunu asla yapmayın sizin başınız yanar.
3. bu da suçtur sakın yapmayın.
Yanlışım veya eksiğim varsa @Factotum beni düzelt.

1)Darp etmediyseniz ve sizin yaptığınıza dair kanıt yoksa sadece aldığı raporla kalır. Çünkü elinde bir delil yok yani yetersiz delil.

2)Adam sizi gördüyse işinize yaramaz. Avukat gibi gidersen sana Avukat kartını sorabilir. Postacı olarak gidersen bir ihtimal belki tutar ama bu yaptığınız bir suç oluyor.

3)Tehdit ettiği zaman elinizde kanıt bulundurun ve o kanıtlarla karakola gidip şikayette bulunun.

Babanız asla korkmasın.

Film gibi olay şuna bak.
1) Hayır
2) Yapabilirsiniz ama yemeyebilir veya kağıtları okursa ne olduğunu anlar.
3) Buna pek gerek yok aslında ama alabilirsiniz.
Ne biçim adammış hocam o en azından parayı alınca çıksaymış hem paraya konup hem de dükkanı terk etmiyor aileniz sabırlı herhalde çünkü böyle bir durumda 50000TL hiç az değil çoğu kişi bunun karşılığını almanın yolunu arar.

Hocam babamın sabıkası var bir kere abimi dövdü diye abim darp raporu alıp şikayetçi olmuştu, başka bir olaydan da darp raporu gelmesi devlet için "bu adam saldırıya meyilli" deyip darp raporunu bir ihtimal geçerli kılabilir mi ayrıca madem suçsa aklıma başka bir fikir geldi.

Abim gizli kamera ile çekse bende adama şerefsiz misin desem ve beni dövse elimizde karşı koymak için bir kanıt olur mu? Sonuçta şerefsiz misin bir soru hakaret değil ama adam tahrik olacağı için bana iki tokat atsa elimizde videolu kant olur. İşe yarar mı sizce?

1. yapamaz.
2. bunu asla yapmayın sizin başınız yanar.
3. bu da suçtur sakın yapmayın.
Yanlışım veya eksiğim varsa @Factotum beni düzelt.

Suç işlemek istemem hocam ama adam beni gerçekten dövse, ve elimde videolu kanıt olsa, daha sonra bu video ile ona şantaj yapıp dükkandan çıkartsak suç olur mu?

Hocam babamın sabıkası var bir kere abimi dövdü diye abim darp raporu alıp şikayetçi olmuştu, başka bir olaydan da darp raporu gelmesi devlet için "bu adam saldırıya meyilli" deyip darp raporunu bir ihtimal geçerli kılabilir mi ayrıca madem suçsa aklıma başka bir fikir geldi.

Abim gizli kamera ile çekse bende adama şerefsiz misin desem ve beni dövse elimizde karşı koymak için bir kanıt olur mu? Sonuçta şerefsiz misin bir soru hakaret değil ama adam tahrik olacağı için bana iki tokat atsa elimizde videolu kant olur. İşe yarar mı sizce?

Bu hukuka aykırı bir delil olur sizi şikayet etse ceza yersiniz ve davada delilde olmaz.

Suç işlemek istemem hocam ama adam beni gerçekten dövse, ve elimde videolu kanıt olsa, daha sonra bu video ile ona şantaj yapıp dükkandan çıkartsak suç olur mu?

Evet olur sakın bunu yapmayın.

Bu hukuka aykırı bir delil olur sizi şikayet etse ceza yersiniz ve davada delilde olmaz.

Neden hocam ya adam beni dövüyor ve videolu kanıtım var. Neden hukuka aykırı ya elimiz kolumuz bağlı mı yani?

hocam peki adam bize şantaj yapsa darp raporum var bana para ver dese oda suçlu olur değil mi?

Hayır.

Tahrik etmiş olursunuz ve bu olayda haksız çıkma olasılığınız olabilir.

Şantaj başlı başına suçtur. En doğal şekilde o kişi sizi tehdit ederken kanıt olarak o anları kayıt edin. Gidin suç duyurusunda bulunun.

Geri
Yukarı