Kan Grupları Hakkında Yanlış Bilinenler

OnurB

Kilopat
Yer
A, A
0 kan grubu herkese kan veremez.

Hiçbir kan grubu başka bir kan grubundan kan alımı söz konusu değildir.

AB kan grubu kimseden kan alamaz.

En az bulunan kan grubu 0- değil, AB- 'dir.

0 kan grubu 1 milyon yıldır vardır fakat AB kan grubu 10.000 yıldır var olduğu düşünülmektedir.

Aynı kan grubuna sahip insanlar birbirine her zaman kan veremez kan gruplarının alt grupları vardır A1 - A2 - A3 diye gider.

Kan grupları yüzdeleri şöyledir :

• 0 RH pozitif Her 100 kişiden 40´ı
  • 0 RH Negatif Her 100 kişiden 7´si
  • A RH pozitif Her 100 kişiden 34´ü
  • A RH Negatif Her 100 kişiden 6´sı
  • B RH Pozitif Her 100 kişiden 8´i
  • B RH Negatif Her 100 kişiden 1´i
  • AB RH Pozitif Her 100 kişiden 3´ü
  • AB RH Negatif Her 200 kişiden 1´i

Eğer kişinin kan grubu bulunamaz ve elimizde 0- varsa geçici süreliğine sadece ve sadece 0- verilebilir.
AB ye A kan veremez, verirse büyük ihtimal AB kişisini öldürür.

Son düzenleyen: Moderatör:
0 kan grubu herkese kan veremez.

Hiçbir kan grubu başka bir kan grubundan kan alımı söz konusu değildir.

Eğer kişinin kan grubu bulunamaz ve elimizde 0- varsa geçici süreliğine sadece ve sadece 0- verilebilir.
AB ye A kan veremez, verirse büyük ihtimal AB kişisini öldürür.
Kaynak belirtir misiniz? Sıfır genel verici terimi bence yanlış değildir.
Şöyle bir şey buldum.
upload_2016-2-16_0-57-59.png

upload_2016-2-16_1-0-8.png

Kaynak:
Hangi kan grubundan olanlar kimlere kan verebilir? - UZMANTV Rehber
Hangi Kan Grubu Kimlere Kan Verebilir Kimlerden Kan Alabilir ? ?

Doktor arkadaşım ve biyoloji hocam kaynağımdir. Okulda ogretilenler yanlış genelde. Uzman tv de hic oyle bir sey bahsediyor mu ? Hayir. Oda aynisini soylemistir.
0 genel verici degildir 0(-) genel verici diyebiliriz ama oda birebir uyuşmaz. Geçici çözümdür oda.

Son attığın linkte yorumlari oku :)

Okul Müfredatında bu niye var bilmiyorum gerçek hayatla bağlantısıtız asla tercih edilmiyor bazıları çok zor durumdan bahsediyor ama ondada hastayı öldürme riski var. Ama bize bunları ezberlettiriyorlar. Sırf zorluk olsun diye sanırım. Bana anlatan hocam hemen bunlar sadece teoridedir demişti. Alınma yok dedi. Birde sınıfta 0 grubu olanlar parmak kaldırsın dedi sınıfın yarısı kaldırınca diğer yarısıda neredeyse a idi bitek ben sanırım ab idim. Gördüğünüz gibi kim az çok diyede eklemişti. Oradan biliyorum az çok bende.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı