WD-40 Hakkında Yanlış Bilinenler ve Doğruları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 6B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
10 Amerikanın 9'unun evinde bulunan ve neredeyse bazı işler için kurtarıcı olan bu enfes kimyasalı Türk halkının ne işe yaradığına dair bilgisinin olmadığını hem pratik hayatta hem de teorik hayatta çok fazla gözlemledim. Ben de işim gereği uçaklara çok fazla WD-40 banyosu yaptıran biri olarak bu meretin doğru kullanımını açıklamak istedim.

WD-40 temelinde temizlik yapar, yağlama görevi yoktur. WD-40'ı yağlayıcı olarak kullanmaya çalışırsanız bir süre sonra kullandığınız üründe aşınmalar meydana gelebilir. WD-40 ile önce ürünü temizleyip varsa pasına çare bulursunuz, daha sonra gres yağı ile yağlarsınız.

Paslı, oksitli bir mekanizmaya sıktığında o yüzeyi temizleyerek sıkışan veya açmakta zorlandığınız parçaların kolayca işlem görmesine yarar. WD-40'ın içinde kerosen bulunur, dolayısıyla yanıcı bir kimyasaldır. Buna da dikkat etmeniz gerekir.

Evde nasıl kullanabilirim?

• Paslı bir civatayı, vidayı sökmeden önce sıkılır ve biraz beklenir, yetersiz gelirse yüzey temizlendikten sonra bir daha sıkılır.
  • Açılmayan mekanizma ve kilitlerde çözücülük yapar.
  • Etiket çıkarabilirsiniz.
  • Yapışıp çıkmayan sakızları da çözer yapıştığı yerden.

Bir daha uyarayım, bisiklet ve motorsiklet zincirinde yağlayıcı olarak kullanırsanız bir süre sonra elinize alırsınız. YAPMAYIN.

Bir keresinde eski bir Airbus 320'de çalışırken radomdan Glide Slope antenini sökecektim ve çok sökülmemesinden dolayı civata/somunlar paslanmıştı, dolayısıyla zorlamama rağmen sökemedim. Hemen WD-40'ı kapıp ''fısss'' yaptım ve pasın WD-40'ın karşısında af dilemesini izledikten sonra kolayca işimi görüp WD-40'a bir kez daha teşekkür ederek yoluma devam ettim :D

Aslında WD-40'a girmişken kontak spreyi, gres yağı ve balata spreyini de açıklamak lazım ama o da başka zamana kalsın... :)

wd40-200ml-1-450x450.jpg

Son düzenleme:
WD-40 ile önce ürünü temizleyip varsa pasına çare bulursunuz, daha sonra gres yağı ile yağlarsınız.
Tam olarak bu hocam. Üzerinde de yazmasına rağmen millet direkt "Yağ bu ya." kafasıyla bakıyor Türkiye'de.

asla fanlara WD-40 sıkmayın. Daha da vasat hale getirirsiniz.
Eklemen güzel olmuş, unutmuşum o kısmı. WD-40 plastik ve benzeri cisimlere de sıkılmaz. Bir süre sonra yapısını bozabilir, zarar verebilir.

Kontak temizleyici değildir ve yağ bulaşmaması gereken yerlerde kullanılmamalıdır. Disk temizleyici olarak kullanmaya çalışanları görüyorum bazen. Canından eder adamı. :D
Sevilmeyen birine suikast için fren diski güzel bir tercih (!) ama kendi aracınıza yapmayın, üzer :D

Çok güzel bir yazı olmuş. Zamanında UV filtresi sıkışan lens için kullanmaya çalışmıştı tanıdığım, pek hoş sonuçlanmamıştı.

Bunun gibi lehim pastasını da çok karıştırıyorlar. O da dikkat ederek kullanılması gereken ama hep yanlış kullanılan bir kimyasal...

Erkek adamın parfümü WD-40'dır.

Yağlama özelliği bence yanlış çeviri sonucu ortaya çıktığını düşünüyorum. Çalışmada zorlanan metal aksamları rahatlatır sözü yüzünden yağlayıcı sanılıyor. Aslında kayganlaştırıcı demek daha doğru olur.

Sevilmeyen birine suikast için fren diski güzel bir tercih (!) ama kendi aracınıza yapmayın, üzer :D
Baba tarafına uygularsak suikast oluyor mu ?

Yeni konular

Geri
Yukarı