Kan verme korkusunu nasıl yenebilirim?

Bende insulin direnci var. Degerlere baktirmam gerektigi icin kan vermeden once ve verirken hic bir sey yememem lazim. Fakat sonraki verecegim kan testinde ac gitmem gerekmiyor deneyecegin tesekkurler.
Herkes işin korku kaynaklı olduğunu düşünüyor ama korkan adam iğneden de korkar kandan da. Benimki çok başka bir olay. Büyük yaralanma geçirip bir sürü kan kaybettim bir şey olmadı. Atar damarı kopmuş adama parmağımla tampon yaptım yine bir şey yok. Nasıl bir olaysa o iğne damarın içinde olması fikri benim şekerimi düşürüp bayıltıyor.

Böyle yaparsan kan şekeri değerin hep yanlış çıkar.
Kan verme işi sadece şeker ölçümü için yapılmıyor.

Herkes işin korku kaynaklı olduğunu düşünüyor ama korkan adam iğneden de korkar kandan da. Benimki çok başka bir olay. Büyük yaralanma geçirip bir sürü kan kaybettim bir şey olmadı. Atar damarı kopmuş adama parmağımla tampon yaptım yine bir şey yok. Nasıl bir olaysa o iğne damarın içinde olması fikri benim şekerimi düşürüp bayıltıyor.

Kan verme işi sadece şeker ölçümü için yapılmıyor.
Gecmis olsun hocam.

Bende de var aynı sıkıntı. Adamı yatırıp kıtır kıtır keseyim, veya biri bana taksın bıçağı koparsın bi tarafımı hiç bir sorun yok. O iğne damara girip benden kan çıkmaya başlayınca fenalaşıyorum.
Şekerini yükseltecek bir şeyler ye iç kan vermeden önce. Aç veya yarı aç gidersem kesin şekerim düşüp bayılıyorum. Çikolata yiyip kan verince sorun olmuyor.
Ben de, bayıldığım için kan vermiyorum artık.

Merhaba, igneden cok korkmam aslinda ama kan verirken cok farkli oluyor. Birkaç gun once asi oldum hiçbir şey olmadi. Son 5 kan verisim hep felaket gecti. Gozlerim karardi, basim dondu, soguk ter attim. Artik yenmek istiyorum bu korkuyu. 3 hafta sonra kan verecegim. Koluma damar gozuksun diye taktiklari kemerden sonra hemen bir tirsmaya basliyorum.
Sağa sola bakın iğne yapılırken küçükken öyle yapıyordum şimdi gerek bile kalmadı. Baş dönmesi bendede oluyor bir keresinde kan alınırken bayılıyordum.

Hocam aklınızdan bir şarkı çevirin. Kan alınan yere bakmayın ve tüp değiştirme biraz baskı uyguladığı için evet iğne biraz can yakıyor fakat yapacak birşey yok. 10 a kadar saymayı dene birde ama yavaş yavaş 10 olduğunda hemşire pamuğu koysun bu kez iyi oluyor. Burnundan derin nefes alıp ağzından yavaşça verebilirsin.

Kan verirken başka tarafa bak ve en rahat serbest bırakabildiğin kolundan aldır. Mesela ben sağ elle yazıyorum ama sağ iğne yapılırken serbest bırakamıyorum ama solla çok daha rahat kasmadan duruyorum. Kan alınırkende başka birşeyler düşün, sevdiğin biri ya da sevdiğin bir hobin vs. Kan alındıktan sonra hemen kalkma, biraz otur. Tüm bunlara rağmen hala kalp hızın artıyor, adrenalin yükleniyorsan yani panik oluyorsan yapacak birşey yok. Katlanacaksın çünkü çok kısa sürüyor. Bende mesela dişçide böyle oluyorum ama uzun süreceği için katlanmakta mümkün olmadığından sakinleştirici ilaç alıp gidiyorum. Ayrıca yanına çikolata al. Kan verdikten sonra ye ama hemen arkasından değil. İyi hissettiğinde suyla.

Bu arada ben çok sık kan veriyorum kontrollerim var. Geçen gün Cemil Taşçı. Has. de beklerken genç kadın hemşireler dışında, orta yaşlı hademe sandığım bir erkek hemşirede vardı. O almasın diye özellikle kaçındığım halde ona denk geldi ve hayatımda ilk defa bir iğnenin azda olsa girmesini hissetmedim. Adamın elinde ne var bilmiyorum, resmen hiçbirşey hissetmedim. Şimdi bir dahakinde özellikle ona gidicem :)

Ben o mesajdan sonra iki kere daha verdim kontrollerim vardı. Bir tanesinde bu sefer geçenlerde bana holter takan hemşire denk geldi. Bu seferde kan kısmında çalışıyordu. Dedim bana holter taktın en geç 11 de getir dedin, sabah 9'da getirdim ben başkası vardı. Bu şekilde yağladım biraz ki acıtmasın :) Çoğu acıtmıyor zaten.

Az once ciktim hastaneden. Destekleriniz icin tesekkur ederim. Bayilmadim bir de rica ettim yatarak verdim.

Bu arada sonuçlara e-nabız'dan bakılıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı