[Kapalı] Windows 10 Home/Pro x64 21H2 | NTLite ISO

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AJFA

Terapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
28
Yer
İzmir, Türkiye
Birçok kullanıcı NTLite yazılımı ile Windows ISO dosyasını düzenleme konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Bu sebepten ötürü kendi düzenlediğim Windows 10 Home, Home Single Language ve Pro 64 Bit 21H2 sürümlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

ISO, UUP Dump aracılığıyla Microsoft sunucuları üzerinden indirildi.

Windows 10 Home x64
Windows 10 Home SL x64
Windows 10 Pro x64

Kaldırılanlar:
Yazıcı hizmetleri
Uzak masaüstü hizmetleri
Basit TCP/IP hizmetleri
Telnet istemcisi
TFTP istemcisi
Çalışma klasörleri istemcisi
BranchCache istemcisi
Dosya sunucusu kaynak yöneticisi
Media Streaming
Multipoint Connection
Peer Networking
Remote Assistance
Mobility Center
Yerel Ağ Paylaşımı
Windows Media Player
Microsoft Store
Microsoft Defender
Microsoft Cortana
Ebeveyn kontrolü
Xbox uygulaması ve hizmetleri
Xbox Game Bar / Oyun Modu
Telefonunuz
Windows Fotoğraflar
Windows Store uygulamaları
Paint
Wordpad
Hesap makinesi

Devre dışı bırakılanlar:
Otomatik güncellemeler ve sürücü güncellemeleri devre dışı.
Gizlilik ayarları; arama geçmişi, kişiler, mesajlar, aramalar, belgeler, e-posta, bildirimler, resimler, videolar, kullanıcı bilgileri ve görevler devre dışı.
Telemetriler devre dışı.
Bloatware kurulumları devre dışı.
Geri bildirim devre dışı.
Smart Screen uyarıları devre dışı.
Windows Spotlight devre dışı.
Hızlı başlat devre dışı.
AutoPlay devre dışı.
Windows ipuçları devre dışı.
Program uyumluluk asistanı devre dışı.

Önemli!
  • Microsoft hesabıyla giriş özelliği devre dışıdır, sadece yerel hesap kullanabilirsiniz. Xbox Game Pass for PC ve Xbox hesabı gerektiren oyunlar bu sistemlerde kullanılamaz. Microsoft Edge'de senkronizasyon gerçekleştirilemez.
  • Windows Defender kaldırıldığından dolayı harici bir antivirüs ve antimalware yazılımı kullanmanız gerekmekte. Aksi takdirde internetteki her türlü tehlikeye karşı savunmasız durumda kalacaksınız.
  • Windows Media Player yerine kullanılabilecek alternatif: Media Player Classic: Home Cinema
  • Sisteme hesap makinesi eklemek için: Old Calculator
  • Sisteme Paint eklemek için: Old Paint
  • WordPad'le açılan dosyalar için kullanılabilecek alternatif yazılımlar: LibreOffice - OpenOffice - Microsoft Office
  • NVIDIA GPU sürücülerinin sadece "Standart" versiyonlarında NVIDIA Denetim Masası çalışıyor. Aşağıdaki bağlantıdan sürücünüzü seçtikten sonra "Windows Driver Type: Standart" seçeneğini işaretleyin:
  • Bu ISO'larla kurulum yapmadan önce sisteminizin bütün sürücülerini başka bir disk sürücüsüne veya harici bir diske yedeklemelisiniz. Kurulum sonrası otomatik olarak sürücüler kurulmamakta.
  • Kurulum sonrası OneDrive yüklü gelmektedir, kaldırabilirsiniz.
  • Görseller açılmıyorsa, açılmayan her görsel formatı için birlikte aç seçeneğiyle Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi'ni seçmek gerekiyor. Bunu her görsel uzantısı için bir kere varsayılan olarak ayarlamanız yeterlidir.
Kaynak kullanımı:

Windows 10 Pro NTLite kaynak kullanımı.png

Disk alanı kullanımı:

Windows 10 Home NTLite disk alanı kullanımı.png

NTLite ile düzenleme esnası video kaydı:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Windows 10 ve 11 arasındaki ufak sistemsel farklılıklar dışında değişiklikler aynı olduğundan video aynıdır.)​

Yaşayabileceğiniz olası problemler için asla sorumluluk kabul etmiyorum.

Son düzenleme:
İşimi görür :) Elinize sağlık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi Windows 10 sürümü olduğunu belirtmemişsiniz. 20H2 versiyonu mu?
RAM kullanımı nasıl bir seviyede mesela? Elinize sağlık bu arada.

20H2 versiyonu. 2 GB RAM ile boşta %50 %55 arası bir kullanım vardı, siz hesap edin.

Bir sürü gereksiz uygulamalardan arındırılmıştı.

Hangi Windows 10 sürümü olduğunu belirtmemişsiniz. 20H2 versiyonu mu?
RAM kullanımı nasıl bir seviyede mesela? Elinize sağlık bu arada.
20H2 tabii ki, eski bir sürüm veya Insider olsa zaten belirtirdim. :)

21H1 çıktığında o sürüm için de düzenleme yapıp konuya eklemeyi düşünüyorum.
Düzenleme: ISO'lar 21H1 olarak güncellenmiştir.

Ekran görüntüleri ilk açılıştan yaklaşık 1 dakika sonra alındı. Arkaplanda Kaspersky Internet Security ve RivaTuner Statistics Server dışında çalışan bir uygulamam yok.
RAM.png

kullanım1.png

Son düzenleme:
20H2 tabii ki, eski bir sürüm veya Insider olsa zaten belirtirdim. :)

21H1 çıktığında o sürüm için de düzenleme yapıp konu açmayı düşünüyorum.

Ekran görüntüleri ilk açılıştan yaklaşık 1 dakika sonra alındı. Arkaplanda Kaspersky Internet Security ve Rivatuner Statistics Server dışında çalışan bir uygulamam yok.
Eki Görüntüle 889143
Eki Görüntüle 889141
Peki 4 GB RAM olan sistemde biraz daha ayarlama yapılırsa RAM kullanımı ne kadar olur sizce? Şu anda 8.1 üzerinde boşta 500MB civarında oluyor. 1 GB altında olur mu?

Peki 4 GB RAM olan sistemde biraz daha ayarlama yapılırsa RAM kullanımı ne kadar olur sizce? Şu anda 8.1 üzerinde boşta 500 MB civarında oluyor. 1GB altında olur mu?

Ben 4 GB RAM ile modlanmamış Windows 10'u denemiştim. İyi performans vermişti. Bu sürümü kullanırsanız daha da iyi performans alabilirsiniz. Bence biraz daha ayarlama yapılırsa 700 800 MB kullanımlara düşebilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı