Kapitalizm uygulamada neden daha başarılı?

İdeal komünist bir devlette alım gücü olmaz çünkü alınacak bir şey olmaz. Tüm hizmetler ve mallar ücretsiz ve ortak olduğu için para kullanılmaz.

Örneğin kaddafi Libya'sında ev, sağlık hizmetleri, eğitim, gıda vb. hizmetler ücretsiz veya çok düşük ücretlere yapıldığı için ve vergi olmadığı için paraya çok gerek olmuyordu ama yine de kişi başına düşen milli gelir 2008 yılında 15000 $ idi. Bir sürü sosyal yardım vardı.

Şimdi ABD'yi düşünelim.
Sağlık sigortası, eğitim, ev, araba, vergiler derken zaten para kalmıyor. Milli gelir eşit bir şekilde dağılmadığı için alt kademe aslında köleden farklı değil. En temel insani ihtiyaçlar bile parayla olan bir devlette paran olsa ne yazar. Ömrün çalışıp ev araba almakla geçer.
Dostum sence köle olanlar kapitalist ülkede yaşayanlar mı yoksa sosyalizm safsatası altında yaşayanlar mı? Kapitalist ülkelerde Alım gücü yüksektir. İsteğin şeyleri belli bir müddet çalışarak alabilirsin. Ama sosyalist bir ülkede hiçbir şey senin değil ve alamazsın! Kapitalist ülkelerin başkanlarına baktığın zaman çoğu zengindir ama hepsinin çok büyük şirketleri vardır ticaret yaparlar vs. Ama sosyalist ülkelerin geçmişten günümüze liderlerine baktığın zaman hepsinin Krallardan farksız yaşamını görebilirsin. Sözde eşitlikçi başkanlar halkı iş gücü olarak kullanıp bir kenara atarlar. Sosyalist ülkede refah sıfırdır ve yaşam vardır. Kapitalist ülkede yaşam vardır ve refah yüksektir.

Dostum sence köle olanlar kapitalist ülkede yaşayanlar mı yoksa sosyalizm safsatası altında yaşayanlar mı? Kapitalist ülkelerde Alım gücü yüksektir. İsteğin şeyleri belli bir müddet çalışarak alabilirsin. Ama sosyalist bir ülkede hiçbir şey senin değil ve alamazsın! Kapitalist ülkelerin başkanlarına baktığın zaman çoğu zengindir ama hepsinin çok büyük şirketleri vardır ticaret yaparlar vs. Ama sosyalist ülkelerin geçmişten günümüze liderlerine baktığın zaman hepsinin Krallardan farksız yaşamını görebilirsin. Sözde eşitlikçi başkanlar halkı iş gücü olarak kullanıp bir kenara atarlar. Sosyalist ülkede refah sıfırdır ve yaşam vardır. Kapitalist ülkede yaşam vardır ve refah yüksektir.

Komünist Devlet'te alınacak bir şey olmayacağı için alım gücüne ihtiyacın yok ve tüm topraklar, plajlar, denizler, göller... hepsi senin. Eğitim, sağlık ve diğer hizmetler herkese eşit ve ücretsiz. Yaşlanınca emekli olursun ve rahat bir hayat sürersin. Gelecek derdin yok. İstediğin işi, sanatı yapabilirsin.

Kapitalist Devlet'te (Orta gelirli olarak değerlendirdim.) bir tane ev almak için yıllarını veriyorsun. Çoçuğunun eğitimi, sağlığı paraya bağlı. Kendi ülkenin yollarından geçmek, plajlarında gezmek, dolaşmak bile parayla. Aylarca mobinglere rağmen çalıştıktan sonra biraz tatil yapmak istiyorsun senden tomarla para istiyorlar. Sağlık problemin çıktı diyelim donuna kadar soyuyorlar. (Breaking Bad izlediysen aslında yaşanan her şeyin sebebinin Kapitalizm olduğunu görürsun) Geleceğinin garantisi yok. Her an işin batabilir, işten çıkarılabilirsin. Ölene kadar ay sonunu getirmek, ev kredini ödemek için çalışıyorsun. Emekliliğin bile yok. İstediğin işi bile yapamıyorsun. Aslında özgürlük ayağına köle oluyorsun farkında olmuyorsun.

Ama ne olursa olsun bir ülkede adalet yoksa liyakat yoksa ister Komünist ister Kapitalist olsun...

Şimdi tekrar düşün...

Güvenlik metni:
Ülkemiz yoksullara adil sosyal yardımlarla, ücretsiz eğitimle ve sağlık hizmetleriyle dünyaya örnek oluyor. Askeri alan önde olmak üzere çoğu alanda öncülük ediyor. İşin ehli kişiler sayesinde her geçen gün daha da iyiye gidiyor. En sonki gelişmemiz olan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın uzaya çıkması gurur veriyor. Türkiye Yüzyılı başladı!

Son düzenleme:

Geri
Yukarı