Rehber Karanlık Tema Desteklemeyen Sitelerde Karanlık Tema Açma

Jack İşte

Hectopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul, Esenyurt
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Bilgisayar: Asus GTX 1060 6 GB Dual White GPU, Intel i7 3770s CPU, Gigabyte 240 GB SSD, H61M-K motherboard, Corsair 550W PSU

Telefon: S7 Edge (Hero2_lte)
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, bugün size severek kullandığım ve işe yarayan Siyah Tema eklentisinden bahsedeceğim. Umarım rehberi beğenirsiniz.

Not: Sitenin tasarımları baştan salma ise sorunlu bir görüntü ortaya çıkabilir.

Öncelikle Chrome Web Mağazası üzerinden Dark Mode isimli eklentiyi indirip yüklüyoruz.

Sonra uzantılar bölümünden "Dark Mode" isimli eklentinin yanındaki üç noktaya tıklayıp, seçeneklere tıklıyoruz.

Burada aşağı kaydırıp "Include List" isimli bölümün tikini açıyoruz ve az aşağısında bulunan kutucuğa siyah mod açmak istediğimiz sitelerin tam adresini yazıyoruz. Birden fazla adres yazacaksanız adres yazdıktan sonra virgül, sonra da boşluk koyup diğer adresi yazmanız yeterli.

2023-04-24 23_41_59-Window.png

Eklentiler bölümünden "Dark Mode" isimli eklentinin üzerine bir kez tıklıyoruz ve siyah temamız hazır!

Sonra en üste kaydırıp "Classic Themes" içerisindeki "General Dark Styles (Class A)" bölümünden tema seçiyoruz, buradan güzel bulduklarınızı deneyerek seçebilirsiniz.

Ama siyah mod açmak istediğiniz sitelerin tasarımları yanlış yapılmış ise kötü bir görüntü ortaya çıkıyor. Örneğin "Midnight Dark" teması ile Scratch üzerindeki kütüphanem bölümü:

2023-04-24 23_45_35-Window.png

Orjinal hali:

2023-04-24 23_46_45-Window.png

Tabii ki de eklenti üzerinde özgür siyah temanızı yapabilirsiniz. Bunun için temanın kendi düzenleme bölümündeki "Custom Dark" bölümünden "Dark Mode-Custom Dark" seçeneğinin tikini açıp altındaki kutucuğa tema kodlarınızı yazmanız yeterli.

2023-04-24 23_49_36-Window.png

Not: Siyah modu kapatıp açmak için eklentiler bölümünden Dark Mode isimli eklentiye bir kez tıklamanız yeterli. Üstündeki tik benzeri simge siyah ise siyah mod açık, turuncu ise siyah mod kapalı demektir.

Not 2: "General Dark Styles (Class B)" üzerinden karşıt renkli temaları da kullanabilirsiniz.

Benim önerdiğim ve en düzgün çalışan tema "Texture Dark" idir.

Son düzenleme:
Bazı şeyleri düzgün karanlık yapamıyor. Bir site geliştiricisi olarak bu tür eklentiler kurup göz zevkinizi bozmak yerine kullanmak istediğiniz sitenin sahibine ulaşırsanız karanlık mod yapmaktan hiç çekinmeyecektir. Çünkü yapması o kadar zor bir şey değil.

Hocam bu yüzden kendiniz de yapabileceğinizden bahsettim ama bu da mantıklı.

Elinize sağlık hocam yararlı bir rehber olmuş 👍.

Teşekkürler.

Görselde gördüğüm için söylüyorum, Wikipedia'da karanlık tema halihazırda mevcut. Karanlık tema butonunun gözükmesi için oturum açmanız yeterli.

Gayet yeterli bir rehber olmuş, eline sağlık.

Çok girmiyorum, bilmiyordum. İkisi için de teşekkür ederim.

Dark Reader daha iyi bence. Daha zahmetsiz.

Onu da inceleyip paylaşacağım hemen, öneri için teşekkürler.

@EkmekArasıRam performans olarak düşüş yaşadım bahsettiğiniz eklenti ile. Belki ayarlarımı yanlış yapmışımdır, emin değilim. Eklentiyi kavrayıp bir inceleme yapacağım, teşekkürler tekrardan.

Araştırdım ve ayarlarımda bir sorun yok hocam. Yukarıda bahsettiğim tema uygulaması daha performanslı ve bir çok teması olduğundan güzel bir şey bulma şansınız daha yüksek oluyor. Bir de sizin attığınız eklenti okuma eklentisi olduğu için bazı sitelerde tuhaf bir görüntü ortaya çıkabiliyor 🙂

Son düzenleme:
Dark Reader daha iyi.

Ayrıca koyu temaları algılayan bir ayar getirdiler. Artık koyu teması olan sitede kendini otomatik devre dışı bırakıyor. Böylece o sitede uzantının sayfa açılışına etkisinden kurtuluyorsunuz.

2023-05-07_08-45.png

Dark Reader daha iyi.

Ayrıca koyu temaları algılayan bir ayar getirdiler. Artık koyu teması olan sitede kendini otomatik devre dışı bırakıyor. Böylece o sitede uzantının sayfa açılışına etkisinden kurtuluyorsunuz.

Eki Görüntüle 1769642
Üstte bundan da bahsettim. Dark Reader optimizasyonu feci şekilde etkiliyor eski sistemlerde. Üstteki uygulama performans açısından daha iyi. Ve dark reader okuma eklentisi olduğu için pek çok sitede çirkin şeyler çıkabiliyor eski tasarım gibi.

Geri
Yukarı