Karar: ASUS ROG G750JZ

OceanWraith

Kilopat
Arkadaşlar herkese selamlar,

2009 yılında almış olduğum Toshiba Satellite A300 - 22V kodlu notebook'um ile güzel bir 5 yıl geçirdik. Aslında uzun zamandır aklımda olan şey, bundan sonra alacağım notebook'un, aldığım günün şartlarının en iyisinin olmasıydı.

İlk notebook'um Dell idi, 5 sene kullandım. Sonrasında geçici olarak MSI'ın bir notebook'unu almıştım 1.5 sene idare etti ve ardından Toshiba'yı aldım. Malesef o günün şartları ile aslında pek fazla hatta hemen hemen hiçbir şey beklememek gerekiyor gelecek için. Sanırım bu dediklerim bugün içinde geçerli. En azından 1.000 - 1.500TL civarı alacağınız bir notebook için. Alacağımız bir notebook ile sadece multimedia, ofis ağırlıklı işlerimiz var ise elbette alınabilir ancak performans, hele hele oyun düşünüyorsak en iyisini almak kaçınılmaz.

Sağlam bir gamer olduğuma inanıyorum uzun senelerdir. Taa ki üniversiteden mezun olup, işe güce iyice gömülüp, birde 6 ay askerlik araya girene kadar WoW, Battlefield gibi oyunlar ile senelerce haşır neşir olmuştum (ucundan Autodesk Maya, Photoshop kasmak). Masaüstü bilgisayarımı sürekli upgrade etmekten sıkılıp satmıştım ve 27" iMac alıp keyfime bakıyordum. Askerde Battlefield aşkım depreşince (oyundaki gibi değil arkadaşlar pek heveslenmeyin :) ), dönünce (geleli 1.5 ay oldu) Battlefield 3 alırım demiştim. Bir baktım ki Battlefield 4 çıkmış. 3 ile 4 arasında bu kadar kısa süre olmasını anlamadım, açıkçası araştırmadım da. Neyse... Konuyu daha fazla dallanıp budaklandırmayayım.

Toshiba'm Windows Vista ile gelmişti ancak ben çoktan Windows 7'ye geçmiştim bile. Dün akşam "Windows 8.1 araştırması yapayım, hatta indireyim, kurayım, beğenirsem satın alırım, değişiklik olur." derken bir anda bir sabit disk hata mesajı aldım. Özetin özeti acil yedekleme yap, son günlerimi yaşıyorum uyarısı alınca yedeklerimi aldım. Daha öncede "en iyisini alacağım bundan sonra" fikri üstüste binince ASUS ROG G750JH almaya karar verdim. İnternetteki en kapsamlı Türkçe incelemeleri yapan Teknopat'ın (Recep ve Ali'ye sonsuz teşekkürler) G750 incelemesinin tamamını seyrettikten sonra, kendi bilgisayarcımda olduğunu gördüm, sabah siparişi verdim ve öğleden sonra almaya geleceğim dedim. Fakat bunu derken ASUS Türkiye'nin internet sitesine girip JZ'nin geleceğini ve bu modelde Nvidia GeForce GTX 880M'in kullanıldığını görünce siparişi iptal ettim.

Ardından tekrar Teknopat'a girdim ve JZ'nin duyurulduğunu öğrendim.

Şimdi beyler, bu notebook ne zaman Türkiye'ye gelir? Satışa ne zaman sunulur? Sınırlı sayıda gelme olasılığı var mıdır? En üst seviyedeki modelini (32GB RAM veren) almak istiyorum.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

Saygılarımla...

Kesin geliş tarihini bilemeyiz hocam ama bu ay içinde stoklara girebilir bülten geldiyse. En geç Mayıs'ta piyasada olur. Sınırlı sayıda gelse bile siz ilk partiden alabilirsiniz. Bu tür üst seviye cihazlar peynir ekmek gibi satılmıyor çünkü.

GTX 880M olan modeli almakla çok mantıklı bir iş yapıyorsunuz bu arada.

Sevgili Recep,

Öncelikle bu şekilde uzun uzadıya incelemeler yaptığınız için teşekkür ediyorum kendi adıma.

Önümüzdeki yaz işin içinde birde evlilik var. Koca adam olduk hatta artık ihtiyar sıfatı ile anılır olduk. Bunca zaman teknolojiye harcadığım miktarların haddi hesabı olmadığı için ve artık bütçelerde kendimce kısıntıya gitmek zorunda olduğumdan bir soru daha sormak istiyorum. Şu anda araştırmalarımı "Windows sabit disk sorunu algıladı" uyarılarına rağmen derinleştirdim ve 780M ile 880M arasındaki farkın gerek benchmark puanları gerekse FPS yönünden çok olup olmadığını bulmaya çalışıyorum. Arada çok büyük bir fark yoksa JH'de almak için bir sebep yok diye de düşünmüyor değilim.

Sen ne dersin?

Edit: Bu arada eklemeyi de unuttum. JH Windows 8 ile gelirken JZ'nin Windows 8.1 ile gelecek olması da aklımı çelenler arasında! :)

Son düzenleme:
Sevgili Recep,

Öncelikle bu şekilde uzun uzadıya incelemeler yaptığınız için teşekkür ediyorum kendi adıma.

Önümüzdeki yaz işin içinde birde evlilik var. Koca adam olduk hatta artık ihtiyar sıfatı ile anılır olduk. Bunca zaman teknolojiye harcadığım miktarların haddi hesabı olmadığı için ve artık bütçelerde kendimce kısıntıya gitmek zorunda olduğumdan bir soru daha sormak istiyorum. Şu anda araştırmalarımı "Windows sabit disk sorunu algıladı" uyarılarına rağmen derinleştirdim ve 780M ile 880M arasındaki farkın gerek benchmark puanları gerekse FPS yönünden çok olup olmadığını bulmaya çalışıyorum. Arada çok büyük bir fark yoksa JH'de almak için bir sebep yok diye de düşünmüyor değilim.

Sen ne dersin?

Edit: Bu arada eklemeyi de unuttum. JH Windows 8 ile gelirken JZ'nin Windows 8.1 ile gelecek olması da aklımı çelenler arasında! :)

İşletim sistemi konusunda sıkıntınız olmasın Windows 8 ile gelen bir laptop ürün anahtarıyla Windows 8.1'e geçmek mümkün.

Sonradan update etmek ile sıfırdan yüklemek daha iyi değil mi? sonuçta bir format atmaya kalksam tekrar 8 ile gelecek diye biliyorum.. Service Packleri ise cabası.

Service Pack henüz yok ama olacaktır. Şimdi Windows 8 ile aldım diyelim. Sisteme gömülü bir recovery modu var. Ben bilgisayarı 8.1'e update ettiğimde recovery kısmıda güncelleniyor ve bir sonraki formatta 8.1 ile geliyorsa tamam.

Ama ben daha önce malesef hiçbir notebook ve işletim sisteminde böyle bir şey görmedim.

Service Pack henüz yok ama olacaktır. Şimdi Windows 8 ile aldım diyelim. Sisteme gömülü bir recovery modu var. Ben bilgisayarı 8.1'e update ettiğimde recovery kısmıda güncelleniyor ve bir sonraki formatta 8.1 ile geliyorsa tamam.

Ama ben daha önce malesef hiçbir notebook ve işletim sisteminde böyle bir şey görmedim.

Recovery modu doğal olarak Windows 8 olacaktır. Bence recovery çok önemsenecek bir şey değil. Sizin tercihiniz.

7 bin TL çok fazla bence. Onun yerine bundan daha ucuz bir fiyata toplama alabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı