Karbonhidrat ihtiyacı nasıl hesaplanır?

AlreadyBroken494

Hectopat
Daha fazla  
Kendime ve bütçeme uygun bir beslenme programı buldum, fakat proteine yüklenemediğim için eksik kalan kalorileri karbonhidrattan almaya çalıştım ve ortaya şöyle bir şey çıktı.

Karb: 321 gr.
Protein: 133 gr.
Yağ: 50-53 gr.
Kalorisi: 2263.

Yağ yakmak istiyorum fakat karbonhidratı bu kadar fazla aldığımda yağları yakabilecek miyim diye sormak istedim. Karbonhidrat yüksekken yağları enerji kaynağı olarak kullanabilir miyim? Ya da bu diyetle yağ yakabilir miyim?

Yaşım: 17.
Boyum: 175.
Kilom:78.5 (normalde bu kadar kiloluyken 82-83 çıkıyordum sporu ve beslenmeyi aksattığım için böyle çıktığımı düşünüyorum.)
Yağ oranım: 19-22 (herhangi bir cihazda değil yağ oranı fotoğraflarına ve kendi vücuduma bakarak yaptım en uygunu bu aralık. Fityemek kanalından gördüm bunu.)

Haftada 5 gün spora(fitness) gidiyorum bazen 6 da olabiliyor. kardiyo ekleyerek çalışırsam yağ yakabilir miyim?

Öncelikle haftada 6 gün spor fazla gelebilir, dinlenmeyi ihmal etmeyin. Bu programı uygulayarak 1 hafta ilerleyin. Günlük rutininizin dışına çıkmayın. Ekstra kalori almayın. Gelişim durumuna göre kilo alıp verme durumunuza göre 1 hafta sonunda eğer kg olarak düşüş yoksa toplam kaloriden 200 200 kısarak ilerleyin. Ağırlık çalıştığın günler karbonhidrat bu seviyelerde kalabilir ama kardiyo ağırlıklı gideceğin günlerde karbonhidratı daha düşük şekilde ayarlayın. Ayrıca kalorinin nereden geldiği de çok önemli, 200 kalori sebzeden almak var 200 kalori şekerden almak var, besin içeriği temiz bol lifli gıdalar tüket. Salata, sebze, yeşillik ne bulursan. Böyle devam edip gelişim durumuna göre revize edebilirsin. Temel mantık bu aslında ama istediğin değişimi yakalayamazsan hormon, tiroit bezleri, mineral ve vitamin eksikliği gibi durumların tespiti için alanında uzman kişilerden destek alman daha doğru olacaktır.

Geri
Yukarı