Kardeşimin stajı çok ağır ne yapmam gerekiyor?

Staj yerine öğretmenleri tarafından mı yerleştirildi yoksa kendisi mi buldu? Staj süresi boyunca devamsızlık çizelgesini doldurabilmek için koordinatör öğretmenlerinin düzenli olarak kontrol için iş yerini ziyaret ederek gerekli evrakları imzalayıp kaşe attırıp öğrenciyi kontrol etmesi gerekir. Koordinatör öğretmenine durumu iletmesi gerekir.

Ekstra olarak da stajyer öğrenciye tam stajyer maaşı 5.100TL yatırılması gerekir, devlet katkısı aldıklarından ötürü stajyer maaşının büyük bir kısmını devlet ödüyor zaten. Kardeşiniz staj maaşını aldıktan sonra koordinatör öğretmenlerine maaş aldığına dair dekontu atıyor mu?

Bu şartlar epey kötü. Staja girerken bunları kabul ederek mi girdi?

Bu daha da ayrı bir sorun.

Adama bir bahaneyle mesaj yollasın (ana konu farklı olsun yani), mesajın arasında "günde 12 saatten fazla çalıştırıyorsun zaten" "cumartesi ve pazar günleri de çalıştırıyorsun" gibi cümleler sıkıştırsın araya.

Fotoğrafçı bunları itiraz etmeden yanıt vermeye devam ederse ya da kendi de yollayacağı mesajlarla itiraf ederse ispat olabilir. Mesajlar kanıttır.

*Avukat olmadığımı belirteyim.

staja girerken tabi ki bunlar yoktu :) diğer bilgi için teşekkürler.

Staj yerine öğretmenleri tarafından mı yerleştirildi yoksa kendisi mi buldu? Staj süresi boyunca devamsızlık çizelgesini doldurabilmek için koordinatör öğretmenlerinin düzenli olarak kontrol için iş yerini ziyaret ederek gerekli evrakları imzalayıp kaşe attırıp öğrenciyi kontrol etmesi gerekir. Koordinatör öğretmenine durumu iletmesi gerekir.
kendisi bulmuş. fakat öğretmenine söylese de bu çalışma saatleri için bir şey yapamıyorlar sanırım. bu konuları kendisine soracağım zaten. ben durumu hiç bilmediğimden yardım alayım dedim.

Staja girerken tabii ki bunlar yoktu :) diğer bilgi için teşekkürler.

Kendisi bulmuş. Fakat öğretmenine söylese de bu çalışma saatleri için bir şey yapamıyorlar sanırım. Bu konuları kendisine soracağım zaten. Ben durumu hiç bilmediğimden yardım alayım dedim.

Keşke durumla ilgili daha önceden bir konu açsaydınız veya başka birine danışsaydınız. Ben de lise stajyeriyim. Benzer bir durumu arkadaşım yaşamıştı ve koordinatör öğretmenler hemen durumla ilgilenmişlerdi. Durumu bildirirseniz bence yardımcı olacaklardır.

staja girerken tabi ki bunlar yoktu :) diğer bilgi için teşekkürler.
Şartlar bozulmaya başladığında direkt işi bırakması gerekirdi, mahalle fotoğrafçısı seçerek ciddi bir hata yapmış.

Dediğim gibi, mesaj yollayacaksanız ana konu farklı olsun. Örneğin "hastayım" desin "maaştan kesilir mi" diye sorsun. Bildiğim kadarıyla ayda toplam 2 gün raporlu hastalıkta maaş kesilemiyor.

Tartışma çıkarsa (muhtemelen çıkar) araya cümleleri sıkıştırır. En iyi şansı bence bu.

*Yasal sebeplerden dolayı Avukat olmadığımı ve bilgilerimin hatalı olabileceğini tekrar belirteyim. :)

Son düzenleme:
İyi akşamlar arkadaşlar. Kardeşim staj yaptığı yerde çok baskı görüyor 2 ayı kalmış fakat artık dayanamıyormuş. Ben şimdi gidip bu adama selam mı söyleyeyim yoksa bunun başka bir yolu var mıdır ?
İyi bir konuya değindiniz hatta tam üstüne bastınız kardeşinizde benim gibidir muhtemelen ve bende staj görmekteyim son sene lise stajı son ay gitmemeyi düşünüyorum kardeşinizin işletmesiyle anlaşıp naylon yaptırın daha çok psikolojisi bozulmasın mobbinge maruz kaldığı çok belli bende aynı durumdayım hatta ben bazen evde kendi kendime kahkaha atıyorum o derece bozuldu psikolojim bende kardeşiniz gibiyim gram fark yok eğer YKS ye de girecekse direk naylon yaptırın ben son ayımı naylon yapacağım hocam cidden staj iyi bir yere gidiliyorsa yapılır gidilmiyorsa hem psikoloji bozar + hiç bir şey katmaz bu yaşta bu kadar mobbinge maruz bırakılmayı hem kendi açımdan hem kardeşiniz açısından doğru bulmuyorum yaz tatilinde bir psikoloğa gitmesini öneririm bende gideceğim otistik gibi davranıyorum artık hiç bir şeyi anlamıyorum hiç bir şeye tahammül edemiyorum o kimseyle konuşamıyorum o derece oldum evde kendi kendime ağlıyorum bazen gülüyorum kardeşinizde de böyle şeyler varsa direk naylona geçirtin son 2 ay işletmeyle anlaşıp fotoğrafçıda zaten staj olmaz hocam mahalle fotoğrafçısı falan mı adam 3 kuruş kazanıyordur en fazla sanayiye hiç vermeyin aman hocam sakın son 2 ayı dediğim gibi naylon yaptırın YKS ye girecekse.

İyi bir konuya değindiniz hatta tam üstüne bastınız kardeşinizde benim gibidir muhtemelen ve bende staj görmekteyim son sene lise stajı son ay gitmemeyi düşünüyorum kardeşinizin işletmesiyle anlaşıp naylon yaptırın daha çok psikolojisi bozulmasın mobbinge maruz kaldığı çok belli bende aynı durumdayım hatta ben bazen evde kendi kendime kahkaha atıyorum o derece bozuldu psikolojim bende kardeşiniz gibiyim gram fark yok eğer YKS ye de girecekse direk naylon yaptırın ben son ayımı naylon yapacağım hocam cidden staj iyi bir yere gidiliyorsa yapılır gidilmiyorsa hem psikoloji bozar + hiç bir şey katmaz bu yaşta bu kadar mobbinge maruz bırakılmayı hem kendi açımdan hem kardeşiniz açısından doğru bulmuyorum yaz tatilinde bir psikoloğa gitmesini öneririm bende gideceğim otistik gibi davranıyorum artık hiç bir şeyi anlamıyorum hiç bir şeye tahammül edemiyorum o kimseyle konuşamıyorum o derece oldum evde kendi kendime ağlıyorum bazen gülüyorum kardeşinizde de böyle şeyler varsa direk naylona geçirtin son 2 ay işletmeyle anlaşıp fotoğrafçıda zaten staj olmaz hocam mahalle fotoğrafçısı falan mı adam 3 kuruş kazanıyordur en fazla sanayiye hiç vermeyin aman hocam sakın son 2 ayı dediğim gibi naylon yaptırın YKS ye girecekse.
naylon nedir ?

Staja gitmeyecek parada almayacak ama gitmiş gibi gözükecek şöyle anlatayım İşletme sizin kardeşinizi gelmiş gibi gösterecek yani ama kardeşiniz maaş almayacak bundan ötürü bende naylon staj işini mayıs ayında yapmayı düşünüyorum çünkü 5 haziranda bitiyor ve 8'inde YKS var.

iyi de kardeşim bunu patron niye kabul etsin ki ? zaten 3 gün gidecekmiş öyle konuşmuşlar maaş vermeyecekmiş diyor da inanmıyorum. patron iş yaptırır işi çokmuş çünkü. eğer 3 gün kuralı olursa zaten dayanın biraz daha 12 sefer gitmeniz kalmış. ne diyelim devlet bazı konularda olduğu gibi bu konularda da garip bir tutum içerisinde. stajı bırakmak istesen bırakamıyorsun.

İyi de kardeşim bunu patron niye kabul etsin ki? Zaten 3 gün gidecekmiş öyle konuşmuşlar maaş vermeyecekmiş diyor da inanmıyorum. Patron iş yaptırır işi çokmuş çünkü. Eğer 3 gün kuralı olursa zaten dayanın biraz daha 12 sefer gitmeniz kalmış. Ne diyelim devlet bazı konularda olduğu gibi bu konularda da garip bir tutum içerisinde. Stajı bırakmak istesen bırakamıyorsun.

Staj maaşı için devletin gönderdiği parayı işveren cebe atacak ve kardeşinizi staja geliyormuş gibi gösterecek. En mantıklısı böyle alengerli işlerle uğraşmak istemiyorsanız görevli öğretmene söyleyin gerekeni yapar. Yapmazsa hakkınızı hukuki yollarla arayın.

iyi de kardeşim bunu patron niye kabul etsin ki ? zaten 3 gün gidecekmiş öyle konuşmuşlar maaş vermeyecekmiş diyor da inanmıyorum. patron iş yaptırır işi çokmuş çünkü. eğer 3 gün kuralı olursa zaten dayanın biraz daha 12 sefer gitmeniz kalmış. ne diyelim devlet bazı konularda olduğu gibi bu konularda da garip bir tutum içerisinde. stajı bırakmak istesen bırakamıyorsun.
Hocam hem para vermiyor hem de işe mi çağırıyor ciddi diyorum benim patronum olsaydı ağız burun girerdim şakasız

Yeni konular

Geri
Yukarı