Kardeşimin yaptığı şeyi aileme ispiyonladım

SabriKeser

Hectopat
Yer
Aksaray
Daha fazla  
Başlıktakini yaptım ama iyi mi yaptım bilemiyorum. Hesabı çalınmış ve geri aldığında akla hayale gelmeyecek küfürler yazmış. Dıştan öyle görünmesem bile kardeşimin iyiliğini düşünürüm her abi gibi. Ben de küfür ediyorum ama bu kadar abartmadım. Bayağı bir kızdırlar kardeşime. Bana da eskiden kızdıkları için nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Şiddet uygulamadılar bebekliğimden beri (o da fazla ses yaptığımdan dolayı bir tokattı sadece). Sadece bağırdılar, bir daha oynamayacaksın o oyunu falan dediler (PUBG hesabı çalındığı için yapmıştı. Nefret ediyorum o oyundan keşke kalksa Play Store'dan. Neyse). Yaptığım iyi mi diye düşündüm bir an. Ben de azarlanmayı sevmem. "Aile içindeki olaylara karışamayız" gibi şeyler yazmayın lütfen. Her ailede olan şeylerden (galiba). Gerçi yazacağını düşünmüyorum kimsenin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi yaşın kaç? Belirli bir yaştaysan kardeş bakımına (psikolojik olarak) dahil olabilirsin diye düşünüyorum.

Küfür konusu gerçekten küçük çocuklarda öğretilmesi gereken bir terbiye. Sokaktaki çocukların ağzından küfür eksilmiyor, önceden bize "acı biber sürerim bak" derlerdi küfür etmezdik, şimdi böyle değil.

Ailene söylemen doğru mu söyleyebilmem için senin ve kardeşinin yaşını bilmem gerekiyor. Eğer belirli bir yaşın üstündeyseniz, kardeş kardeşe konuşup halletmen daha iyidir.

Kendi yaşın kaç? Belirli bir yaştaysan kardeş bakımına (psikolojik olarak) dahil olabilirsin diye düşünüyorum.

Küfür konusu gerçekten küçük çocuklarda öğretilmesi gereken bir terbiye. Sokaktaki çocukların ağzından küfür eksilmiyor, önceden bize "acı biber sürerim bak" derlerdi küfür etmezdik, şimdi böyle değil.

Ailene söylemen doğru mu söyleyebilmem için senin ve kardeşinin yaşını bilmem gerekiyor. Eğer belirli bir yaşın üstündeyseniz, kardeş kardeşe konuşup halletmen daha iyidir.
Ben 15, kardeşim 13 yaşında.
Bir abi olarak sen de bundan sonra ona doğruyu gösterebilirsin.
Yaşım küçük olduğu için ben de bir şeyler yapamıyorum. 15 yaşındayım.

Eğer sözün geçiyorsa öncelikle sen uyarmalısın böyle durumlarda. Tekrar etmemesi gerektiğini güzelce anlatmalısın. Küfürlerin başına bela olabileceğini ve küfür etmenin onursuz insanların davranışı olduğunu anlat.
Eğer tekrar ederse ebeveynlere söylersin.
Bu durum için geçti artık ama bir sonrakinde böyle yap. Seni abi olarak daha çok sayar.

Eğer sözün geçiyorsa öncelikle sen uyarmalısın böyle durumlarda. Tekrar etmemesi gerektiğini güzelce anlatmalısın. Küfürlerin başına bela olabileceğini ve küfür etmenin onursuz insanların davranışı olduğunu anlat.
Eğer tekrar ederse ebeveynlere söylersin.
Bu durum için geçti artık ama bir sonrakinde böyle yap. Seni abi olarak daha çok sayar.
Açıkçası bana bir saygısı olduğunu düşünmüyorum. Aklına gelen her küfrü ediyor. Ve son yıllarda abi demek yerine "kanka" diyor. Sinirimi bozan bir durum fakat dediğim gibi saygısı olmadığı için (abisi olarak) anlatsam bile dinlemiyor.

Açıkçası bana bir saygısı olduğunu düşünmüyorum. Aklına gelen her küfrü ediyor. Ve son yıllarda abi demek yerine "kanka" diyor. Sinirimi bozan bir durum fakat dediğim gibi saygısı olmadığı için (abisi olarak) anlatsam bile dinlemiyor.
Belli ki kardeşine çok şefkatli yaklaşmışsın ve artık sana saygısı kalmamamış. Tek yapabileceğin senden az da olsa korkmasını sağlayıp saygının artması.

Yaş farkınız kaç? Saygıyı kazanmanı öneririm. Kanka diye hitap ettiği zaman asla cevap vermemeni öneririm. Saygı kazanmak sadece şiddet ile olmaz.

Geri
Yukarı