Kargo nasıl gönderilir?

Coda

Hectopat
Sahibinden param güvende ile bir adama işlemcimi sattım, yarın kargoya vereceğim. Hayatımda hiç kargo göndermedim. Nasıl yapacağımı bilmiyorum 🙁 Anlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yurtiçi Kargoya gidiyosun. Tabi önce kargonu hazırla güzelce bundan emin ol. Sahibinden'in sana verdiği kodu not al. Personele sahibinden aracılığıyla ürün sattım diyeceksin senden kod isteyecek bu kadar :) .

Göndereceğin kargo şubesine gidiyorsun Yurtiçi kargo gibi örnek. Orada duran görevliye diyorsun ben kargo gönderecektim o sana bir kağıt veriyor kağıt üzerine alıcının ve göndericinin ismi, adresi bölümleri var. O kısımları doldurtan sonra alıcı ödemeli mi yoksa gönderici ödemeli mi diye bir seçenek var ona tık atıyorsun sonra kağıdı ve kargoyu adama verip evine gidiyorsun. Sahibinden kodları falan unutma.

Peki benim de bir sorum olacak konu ile alakalı olarak. Eğer müşteri mesela ben almadım paramı verme diyebiliyor mu sahibindene? Yoksa kargo biz gönderdik kargoyu sen yollayabilirsin parayı diyebiliyor mu? Dolandırıcılık yapamıyor değil mi müşteri?

Param güvende üzerinden sattıysanız öncelikle satışı onaylamanız gerekli, daha sonra sistem size D harfiyle başlayan bir kod verecek (örneğin. D39 810 32 90) daha sonra herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine gidip sahibinden üzerinden satış yaptığınızı söylüyorsunuz, daha sonra görevliye sistemin size verdiği kodu söylüyorsunuz. Hepsi bu kadar. Daha sonra ürün alıcıya ulaşıyor ve ürün alıcıya ulaştıktan sonra da alıcı ürünü onaylarsa para hesabınıza aktarılıyor.

Dipnot: Yarın pazar günü olduğu için kargolar kapalı.

Param güvende üzerinden sattıysanız öncelikle satışı onaylamanız gerekli, daha sonra sistem size D harfiyle başlayan bir kod verecek (örneğin. D39 810 32 90) daha sonra herhangi bir Yurtiçi Kargo şubesine gidip sahibinden üzerinden satış yaptığınızı söylüyorsunuz, daha sonra görevliye sistemin size verdiği kodu söylüyorsunuz. Hepsi bu kadar. Daha sonra ürün alıcıya ulaşıyor ve ürün alıcıya ulaştıktan sonra da alıcı ürünü onaylarsa para hesabınıza aktarılıyor.

Dipnot: Yarın pazar günü olduğu için kargolar kapalı.
Alıcı ürünü alıp onaylamassa ne oluyor? Mesela ürün eline ulaştı onaylamayı unuttu neler doğabilir?

Alıcı ürünü alıp onaylamassa ne oluyor? Mesela ürün eline ulaştı onaylamayı unuttu neler doğabilir?
Ürün alıcıya ulaştığında sistem kargo bilgisi üzerinden bunu otomatik tespit ediyor ve 3 günlük süre işliyor, alıcı 3 gün içinde onaylamazsa para direkt satıcıya aktarılıyor.

Peki benim de bir sorum olacak konu ile alakalı olarak. Eğer müşteri mesela ben almadım paramı verme diyebiliyor mu Sahibinden'e? Yoksa kargo biz gönderdik kargoyu sen yollayabilirsin parayı diyebiliyor mu? Dolandırıcılık yapamıyor değil mi müşteri?
Bunu bilmiyorum ancak ürünü kırıp kargoda kırıldığını söylerse haklı bulunur.
Alıcı taraf sırf gıcıklığına işlemciyi kırsa, satıcı taraf itiraz da edemez parayı da alamaz.

Bunu bilmiyorum ancak ürünü kırıp kargoda kırıldığını söylerse haklı bulunur.
Alıcı taraf sırf gıcıklığına işlemciyi kırsa, satıcı taraf itiraz da edemez parayı da alamaz.
Açıkçası bence elden ele daha sağlıklı bir yöntem. Burada iki insan da birbirine güvenmek zorunda. Bu devir de güven meselesi de sıkıntı biraz :(.

Geri
Yukarı