Kargonun UKİM'e gitmesi

konur43

Kilopat
Daha fazla  
AliExpress'ten Motospeed CK108 almıştım, satıcıya uygun dille anlatıp gümrük vergisi ödememek için fiyatını düşük yazmasını ilettim kendisi de düşük yazacağını söyledi. PTT'den sorguladığımda kargomun UKİM'e gittiğini görüyorum. Kargomu inceleyecekler mi, gümrük vergisi öder miyim?

Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam bilmiyorum ama kuzenim bana telefon yollamıştı kargom kaç gün UKİM'de kaldı arayıp sorduğumda fazla da yardımcı olmadılar. Sonra içime bir kurt düştü endişelendim 2-3 gün sonra kargom geldi. Biraz ellerinde tutuyorlar kargoyu bakıyorlar mı ne yapıyorlar bilmiyorum.

Öncelikle kargo bedelini kontrol ederler. Düşük beyan edilmiş ise kontrol edilip ellerindeki fiyat bilgisine göre vergilendirme yapabilmekteler. Bu kısım biraz şansa. Kargonuzu açarlarsa 6 TL'de kontrol ücreti ödersiniz. Ancak Ukim kontrol sırası geldikten sonra 1-2 gün içerisinde adresinize ulaşır. Şu sıralar bazı kargolar 20 güne yakın süredir Ukim kontrolü bekliyor.

Öncelikle kargo bedelini kontrol ederler. Düşük beyan edilmiş ise kontrol edilip ellerindeki fiyat bilgisine göre vergilendirme yapabilmekteler. Bu kısım biraz şansa. Kargonuzu açarlarsa 6 TL'de kontrol ücreti ödersiniz. Ancak Ukim kontrol sırası geldikten sonra 1-2 gün içerisinde adresinize ulaşır. Şu sıralar bazı kargolar 20 güne yakın süredir Ukim kontrolü bekliyor.
Ek olarak bazı kargolar ise aylardır bekliyor.

Aynen. Benim elektronik puf puf (tam adını yazmayayım :D ) sosyal grubum da normal siparişlerinin bile Eylül sonundan beri beklediğini belirtiyor.
Bende o zımbırtılar yüzünden aylarca yazdım zaten. :) Keşke o işlere hiç bulaşmasaydınız büyük ihtimalle yalan olacak.

Bende o zımbırtılar yüzünden aylarca yazdım zaten. :) Keşke o işlere hiç bulaşmasaydınız büyük ihtimalle yalan olacak.
Zamanında eski çalıştığım yerde onlar da sorunsuz elime teslim edilirdi. Gümrüğün bugunu bulmuştum denilebilir :D Ancak benim ürünlerimin bu kadar sorunsuz geçmesini gören bir takım arkadaşlar işi ticari düşünüp işin dozunu kaçırınca gümrük de benim bugumu buldu :D Bir daha hiç bir ürün geçiremedik. Artık onları yurt dışından getirtmekle uğraşmıyorum. Yaşanan strese değmez.
@konur43 eğer ürününüz yasaklı listesinde değil ilse mutlaka elinize gelir. Ancak gümrük bedeli için net bir şey söyleyemem. Eğer kontrol memuru klavyeyi açar ise o kadar da ucuz olmadığını anlar, Aliexpress üzerinden ürünü aratır, orada bulduğu bir bedel üzerinden vergilendirilirsiniz. Uğraşmaz ise normal geçer gider.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı