Karides ve Salyangoz ölümleri

Hocam mekanik filtrasyon yaptığım için biyolojik malzemeye ihtiyacım yoktur ki; zaten kullandığım elyaf, sünger, lav taşı gibi materyaller hapsedebilir bakteriyi. Bakteri kültürü oturmuş bir tanka biyolojik filtre katarsam tam anlamıyla bozulmaz mı ? Çünkü biyolojik filtre malzemeleri en fazla 2 haftada bir değiştirilmelidir ve benim tankımda 8 aydır biyolojik filtresiz çalışmakta.

Hocam mekanik filtrasyon yaptığım için biyolojik malzemeye ihtiyacım yoktur ki;

Maalesef doğru bilgi değil. Mekanik filtrasyon dan daha önemlidir biyolojik filtrasyon ve sağlıklı bir akvaryum için ikisinin de olması şart. Elyaf üzerinde faydalı bakteriler tutunamaz. Lav taşı kullanılıyor biyolojik filtrasyon için fakat anladığım kadarı ile filtre içerisinde değil en alt katmanda akvaryum içerisinde kulanmışsın. O şekilde bir sağlıklı filtrasyon sağlamaz.

Bakteri kültürü oturmuş bir tanka biyolojik filtre katarsam tam anlamıyla bozulmaz mı ?

Hiç birşey olmaz. Filtrenin içerisinde ufacık bir sünger koy mekanik filtrasyon için geriye kalan büyük kısmı biyolojik filtrasyon için seachem matrix veya sera sporax gibi malzemelerle doldur. Hem suyun daha berrak olur hemde akvaryumun daha sağlıklı.

Çünkü biyolojik filtre malzemeleri en fazla 2 haftada bir değiştirilmelidir ve benim tankımda 8 aydır biyolojik filtresiz çalışmakta.

Yanlış bilgi. Biyolojik filtre malzemelerinin ömrü yoktur ve akvaryum değiştirilse bile tekrar kullanılabilir. Mekanik filtre malzemeleri akvaryuma göre belirli bir zamanda değiştirilir.

Bitkiler için ayrı yazmak istiyorum çünkü o konu başlı başına çok farklı bir dünya. Bana ait son tankım, yakında güncel video atacam inşallah.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Hocam mekanik filtrasyon yaptığım için biyolojik malzemeye ihtiyacım yoktur ki;

Maalesef doğru bilgi değil. Mekanik filtrasyon dan daha önemlidir biyolojik filtrasyon ve sağlıklı bir akvaryum için ikisinin de olması şart. Elyaf üzerinde faydalı bakteriler tutunamaz. Lav taşı kullanılıyor biyolojik filtrasyon için fakat anladığım kadarı ile filtre içerisinde değil en alt katmanda akvaryum içerisinde kulanmışsın. O şekilde bir sağlıklı filtrasyon sağlamaz.
Hocam tankı kurarken çok değerli bir hobici abim yardım etti, bana gerekmez demişti kusura bakmayın. Alacağım Sera Siporax olacak büyük ihtimalle ama karidesler için pipo filtre öneriliyor, pipo filtrede bunu nasıl kullanacağım ? Yakın bir zamanda geçmeyi planlıyorum pipo filtreyede.
Çünkü biyolojik filtre malzemeleri en fazla 2 haftada bir değiştirilmelidir ve benim tankımda 8 aydır biyolojik filtresiz çalışmakta.

Yanlış bilgi. Biyolojik filtre malzemelerinin ömrü yoktur ve akvaryum değiştirilse bile tekrar kullanılabilir. Mekanik filtre malzemeleri akvaryuma göre belirli bir zamanda değiştirilir.
Tamamdır hocam, belirttiğim gibi Sera markasını alıp kullanacağım. İç filtrenin içine konuluyor diye biliyorum ama yanlış bilmiyorum sanırım, ayrıca hem pipo çalıştırıp hem iç filtreyi bununka çalıştırsam bir zarar gelir mi akvaryuma ?
Bitkiler için ayrı yazmak istiyorum çünkü o konu başlı başına çok farklı bir dünya. Bana ait son tankım, yakında güncel video atacam inşallah.
Merakla bekliyorum hocam, o kadar kanala baktım hala üstündeki çamurumsu şeyi geçiremedim. Sadece el ile ovalarsak, fazla motorun önünde kalırsa falan çıkıyor bu illet... :)
Kanalınızı takibe aldım, sorularımın cevabın merakla bekliyorum sağlıcakla kalın. 🙋‍♂️

Pipo filtre akvaryum temizleme amaçlıdır evet aynı zamanda pipo filtre hava baloncukları çıkararak su yüzeyinde hareket oluşturur ve suyun oksijenlenmesini sağlar. Asıl amacı budur. Pipo filtre alınca bir de hava motoru alman lazım ya da kendinden motorlu olmasına dikkat et.

aktif toprak var senin akvaryumun içinde pipo filtre kesinlikle tavsiye etmem filtrasyon için.

Elbette şu anki filtrenin içindeki sünger dede mutlaka faydalı bakteriler oluşmuştur. Pipo filtrede de oluşacaktır. Hatta karidesleri pipo filtrenin süngerinden beslendiğini görürsün. Bunlar bir nebze tabii ki de biyolojik filtrasyon yaparlar. Ama yeterli mi? Ölümleri durdurur mu büyük soru işareti benim için.

Sana tavsiyem şudur:
Pipo ve iç filtreyi beraber kullanabilirsin. İç filtrenin içinde şu an anladığım kadarı ile sadece sünger var haznenin tamamında. O süngeri çıkart, kes. Açılan boşluğa sera siporax ile doldur. %30 sünger %70 siporax olsun iç filtre içerisinde.

Şu an ki fotoğraflardan potasyum eksikliği gibi duruyor. Ovuşturunca çıkıyor dedin o kafamı karıştırdı. Akvaryumun biraz daha fotoğrafını ve bitkilerin daha net fotoğrafı atabilirsen, yardımcı olmaya çalışıcam.

Geri
Yukarı