Karmin e 120 içeren gıdalar haram mı?

Sakız çiğnerken aklıma takıldı ve biraz araştırma sonucu bir site buldum. Sitede içinde karmin e 120 denilen bir böceğin sakızlarda (big babol, vivident, şıpsevdi...) Renklendirici olarak kullanıldığı yazmış. Sadece sakız değil sucuk, salam, sosis, çilekli süt, çilekli kek, çilekli bisküvi gibi birçok gıdada bulunuyor. Bunun yanında şellak diye adlandırılan bir başka katkı maddesi de mevcut. Siz ne düşünüyorsunuz?

Eki Görüntüle 1392618

Eki Görüntüle 1392664

Eki Görüntüle 1392665
Şimdi haram diye yemeyince cennet'e gitmiyonuz arkadaşlar.

Arabistan mı bura niye satmasınlar?

Astaghfirullah Halima baji.

Screenshot_1.jpg

mqdefault.jpg

Peygamber efendimiz en büyük kanıttır. Görmek isteyene...

Ne zaman kaç rekât kılman gerektiği nerede? İşte bunu peygamber efendimizden öğrendik.
Sen içlerinde olup da onlara namaz kıldırdığın vakit, içlerinden bir grup seninle namaza dursun; silahlarını da alsınlar. Bunlar secdeye varınca, diğerleri arkalarında beklesinler. Sonra namaz kılmamış/dua etmemiş olan diğer grup gelip seninle birlikte namaz kılsınlar/dua etsinler. Dikkatli olsunlar, silahlarını yanlarına alsınlar. Kâfirler isterler ki, silahlarınızdan ve teçhizatınızdan habersiz olasınız da üstünüze bir çullanışla çullanıversinler. Eğer yağmurdan gelen bir sıkıntı varsa yahut hasta-yaralı iseniz silahlarınızı bırakmanızda sizin için bir sakınca yoktur. Ama tedbirinizi alın, dikkatli olun. Allah, kâfirler için rezil edici bir azap hazırlamıştır.
4:102

Kuran'da HzMuhammed'de iyi örnekler vardır der, tamam Kuran zaten Kendisi HzMuhammed'in hayatından bahsediyor.

Ve yani bi zahmet, HzMuhammed den Öğrendik, BaşMelek Cebrail'in Mesajını İnsanlığa O iletiyor.

Zaten Kuran'da Peygambere itaat edin diyor. Benim olayım Peygambere İtaat değil,
Hadis=/=Peygamber.

Sana mantıklı gelmeyebilir. Müslüman olmayabilirsin saygı duyarım. Ama kesiyoruz dediğine göre müslümansın ki dini kendine göre uydurmaya çalışıyorsan burada saygı duymam.
Benim dinim akıl ve mantık. Dogma yaşayamam. Akıl ve mantık yoksa zaten gerçek olamaz.

Pis, necis hayvanların yenmesi haramdır. Örneğin fare yemek de haramdır.

...Peygamber onlara iyiliği emreder ve onları kötülükten meneder; yine onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar... (Araf 157)
Mezheplerden bir tanesinde haramsa, o mezhebe dahil olmadığın sürece helal. Doğru mu anlamışım?
Aslında mezhep diye bir şey yok. Mezhep alimlerinin bizzat kendileri de sözlerinin kaynağının alınıp kendi görüşlerinin mezhep yapılmamasını, herhangi bir sözlerinin Kur'an'a ve sünnete ters düştüğü görülürse o söze itibar edilmemesi gerektiğini söylemiştir.

Aradan geçen yıllarda bu alimlerin görüşleri mezhep haline gelmiştir. "Ben Şafii/Hanbeli/Maliki/Hanefi mezhebinin görüşlerini benimsiyorum" demekte de hiçbir sakınca yoktur. Benim tavsiyem üçü helal diyorsa biri haram/mekruh diyorsa o işten uzak durulması yönündedir.

Kitap varken din alimi gereksiz, uğraşmak istemiyor değilsin UĞRAŞAMIYORSUN.

Senin gibi anlama konusunda sorun yaşayan, verdiğim örnekleri yok sayan, göremeyen birisi ile neden uğraşayım? Haklısın, uğraşamıyorum. Çünkü cahillerle uğraşılamaz 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı