Ülkemizdeki gıdalar hakkında

Maalesef. Özellikle gençler, çocuklar, yeni doğanlar; hayatlarının ilk evrelerinden itibaren çeşitli elektromanyetik dalgalara, radyasyonlara, İstanbul gibi bir yerde yaşıyorlarsa havadaki zararlı maddelere, ağır metallere maruz kalıyorlar. Ve bunların çoğunun acısı, ileri yaşlarda çıkacak, benim ve bizim için de geçerli aslında. İnsan, besin piramidinin en tepesinde bulunduğundan, bu zararlı etmenlerin gıdalar üzerindeki zararlı değişimden de etkileniyor.

İnsan bedeni bu duruma adapte olana kadar aradaki nesilleri zor bir yaşam bekliyor.

En iyisi tası tarağı toplayıp köye yerleşmek. Ama onun için de çok fedakarlık yapmak lazım.

En iyisi tası tarağı toplayıp köye yerleşmek. Ama onun için de çok fedakarlık yapmak lazım.
1 haftalığına köyvari yazlık bir yerdeydim. İstanbul'a dönünce havası fark ettirdi cidden. Orada alerji ilacımı almadan da olurken, İstanbul'da alerji ilacı bile fayda etmiyor.

Ancak bunun yanında İstanbul'un da birçok nimetinden faydalanıyoruz, bağımlıyız bir nevi.

1 haftalığına köyvari yazlık bir yerdeydim. İstanbul'a dönünce havası fark ettirdi cidden. Orada alerji ilacımı almadan da olurken, İstanbul'da alerji ilacı bile fayda etmiyor.

Ancak bunun yanında İstanbul'un da birçok nimetinden faydalanıyoruz, bağımlıyız bir nevi.

İşte o nimetlerden fedakarlık yapmamız lazım köye yerleşmek için. Her babayiğidin harcı değil yani.

Köyde de besin konusunda sıkıntılar var. Şu an organik diye satılan tohumlar da sıkıntılı. İş veya okul için şehirde yaşamak zorunluluk gibi bir şey. Keşke dünyada kimsenin bilmediği bir yere en sevdiğin birkaç kişiyle gidebilsen. Oradaki kaynakları kullanarak yaşasan.

Hatta, yaz ayları benim severek tükettiğim karpuz meyvesiyle bile oynamışlar. Koskocaman karpuzlar var. Tatlı ancak tadı bi' acayip. Taze gibi değil ve çürük gibi görünüyor. Rengi pembeye bürünmüş. Muhtemelen hormonlu veya kabak aşısı uygulanmış bir karpuz! Doğal karpuz bile bulamıyoruz... Oysa 2013-2014 yıllarında yediğim karpuz son derece taze ve tadı doğaldı. Ayrıca daha da tatlıydı.

Biz 2014'te de karpuz urettik 2020'de de. Hatta karpuz tarlamizda şu an karpuz kalmadi sattik hepsini. Tohum ureticisi mi hormon koyar, yoksa pazarda ki insanlar mi bilmiyorum ama biz hiç hormon katmadik. Gerek yok cunku karpuzun zaten kilosu 9-10KG. Ciftciler urunun tadina degil, kilosuna bakar genelde. Cunku sadece tat konusunda ciftciler tatmin oluyor tuketiciler degil. Illa ki begenmemek için bir sebep bulabiliyorlar. Yani biz sattigimizi satariz, kilosuna gore kazaniriz. Tadi bizi ilgilendirmez sattigimiza bakariz. Ha ama su var ki babamgilden dolayi midir bilmem ama bizim karpuzumuzda kavunuzmda her zaman tadi guzeldi. Hormon basan kişilerin tek tuk oldugunu dusunuyorum. Sizin begenmediginiz şey muhtemelen cinsi olabilir.

Her şeyin doğalını satan siteler var ama güvenilir mi? %100 organik adı altında buğday ürünleri, et ve birçok çeşit ürün satıyorlar. Ancak normalde Migros gibi en pahalı marketlerde bile satılan fiyattan 2-3 kat daha pahalı.

Toptancidan, ciftciden alirsan hem daha ucuza gelir hem tazesini almis olursun :) biz kilosunu 1TL'ye veriyoruz toptan olarak. O sitelerde buyuk ihtimal bir pazarcilardan farki yok. Onlarda toptan aliyorlardir veya direkt kendileri uretiyorlardir. Pazarcida toptan aliyor tezgaha koyuyor ve ozellikle hormonlulari secmiyor. Dogal dedigin ucuz olmali. Itibar etmeyin bu sitelerle.

Biz 2014'te de karpuz urettik 2020'de de. Hatta karpuz tarlamizda şu an karpuz kalmadi sattik hepsini. Tohum ureticisi mi hormon koyar, yoksa pazarda ki insanlar mi bilmiyorum ama biz hiç hormon katmadik. Gerek yok cunku karpuzun zaten kilosu 9-10KG. Ciftciler urunun tadina degil, kilosuna bakar genelde. Cunku sadece tat konusunda ciftciler tatmin oluyor tuketiciler degil. Illa ki begenmemek için bir sebep bulabiliyorlar. Yani biz sattigimizi satariz, kilosuna gore kazaniriz. Tadi bizi ilgilendirmez sattigimiza bakariz. Ha ama su var ki babamgilden dolayi midir bilmem ama bizim karpuzumuzda kavunuzmda her zaman tadi guzeldi. Hormon basan kişilerin tek tuk oldugunu dusunuyorum. Sizin begenmediginiz şey muhtemelen cinsi olabilir.

Toptancidan, ciftciden alirsan hem daha ucuza gelir hem tazesini almis olursun :) biz kilosunu 1TL'ye veriyoruz toptan olarak. O sitelerde buyuk ihtimal bir pazarcilardan farki yok. Onlarda toptan aliyorlardir veya direkt kendileri uretiyorlardir. Pazarcida toptan aliyor tezgaha koyuyor ve ozellikle hormonlulari secmiyor. Dogal dedigin ucuz olmali. Itibar etmeyin bu sitelerle.
Böyle bal gibi tatlı, aşırı taze ve yerken hafif böyle sert ve aşırı sulu olmayan karpuz cinsi desem? Hatta Aydın karpuzu veya Didim karpuzu diyorlar. O karpuzlar artık yok mu?

Böyle bal gibi tatlı, aşırı taze ve yerken hafif böyle sert ve aşırı sulu olmayan karpuz cinsi desem? Hatta aydın karpuzu veya didim karpuzu diyorlar. O karpuzlar artık yok mu?

Hocam o karpuzların denk gelmesi biraz şansa bagli. Bir cinsi tarlaya ektiginde tum karpuzlar bal gibi falan olmuyor maalesef. Akşamleyin amcama ve babama sorarim hangi karpuz cinsini onerirler diye. Kavunda sormami ister misin?

Geri
Yukarı