Karşı komşudan internet çekme

Kaan Çalışkan

Hectopat
Daha fazla  
Karşı komşuda Turkcell superonline var. İnterneti çekmek istedik. Kablo aldık getirdik. Modemden bilgisayara taktım, olmadı. Kabloda mı sıkıntı var dedim kabloyu değiştirdim, olmadı. Bilgisayarın girişinde mi sıkıntı var dedim çalışan access point taktım, olmadı. Ama modemin yanından çıkan sarı kabloyla access pointi bağlayınca çalışıyor. Ama bizim kabloyu takınca olmuyor. Kablo 50m(kaliteli), acaba uzunluk mu fazla? Çözüm lütfen.
Hepsini okumadan yorum yazmayın lütfen.

Son düzenleme:
CAt5 kablolar 70 metreye kadar uzunluk sorunu yaratmıyor. Aynı şekilde Cat6 kablolarda 120 metreye kadar sıkıntı çıkarmaz. Jacklar da sorun olabilir. Uçları bilen birine yeniden çaktırın deneyin.

Karşı komşuda Turkcell superonline var. İnterneti çekmek istedik. Kablo aldık getirdik. Modemden bilgisayara taktım, olmadı. Kabloda mı sıkıntı var dedim kabloyu değiştirdim, olmadı. Bilgisayarın girişinde mi sıkıntı var dedim çalışan access point taktım, olmadı. Ama modemin yanından çıkan sarı kabloyla access pointi bağlayınca çalışıyor. Ama bizim kabloyu takınca olmuyor. Kablo 50m(kaliteli), acaba uzunluk mu fazla? Çözüm lütfen.
Hepsini okumadan yorum yazmayın lütfen.

Öncelikle elinizdeki kablonun jacklarını kontrol etmelisiniz. Olması gereken kablo bağlantısı sırası ile; Turuncu Beyaz-Turuncu/Yeşil Beyaz-Mavi/Mavi Beyaz-Yeşil/Kahverengi Beyaz-Kahverengi şeklinde olmalıdır. Elinizde jack penseniz var ise yeniden basmayı deneyebilirsiniz. Ek olarak elinizdeki kabloyu mevcut modemden yanındaki bilgisayara bağlayarak test edebilirsiniz. Normal şartlarda modemin herhangi bir portundan çıkış alıp kendi bilgisayarınızın ethernet girişine taktığınızda çalışması gerekir.

Öncelikle elinizdeki kablonun jacklarını kontrol etmelisiniz. Olması gereken kablo bağlantısı sırası ile; Turuncu Beyaz-Turuncu/Yeşil Beyaz-Mavi/Mavi Beyaz-Yeşil/Kahverengi Beyaz-Kahverengi şeklinde olmalıdır. Elinizde jack penseniz var ise yeniden basmayı deneyebilirsiniz. Ek olarak elinizdeki kabloyu mevcut modemden yanındaki bilgisayara bağlayarak test edebilirsiniz. Normal şartlarda modemin herhangi bir portundan çıkış alıp kendi bilgisayarınızın ethernet girişine taktığınızda çalışması gerekir.
Yanındaki bilgisayara farklı bir kablo ile bağlayınca çalışıyor. Yani modemde sıkıntı yok.
Kablo cat6 ve o kabloyla 50m çekiyoruz benim bilgisayara bağlıyorum olmuyor aynı şekilde bilgisayarımın yanında aynı kabloyu çalışan bir access pointe bağlıyorum gene olmuyor. Yani bilgisayar girişinde sıkıntı yok.
Kabloda mı sıkıntı var dedim yeni kablo aldım gene olmadı. Acaba ikiside mi bozuk diye bir soru var şuan aklımda.
Kablo sırasını inceleyeceğim.
Ayrıca cat6 kablo ile modemin yanındaki pcye bağlayınca bile çalışmıyor.

kabloyu sürekli aynı yerden alıyorsan belki aldığın yer çakmayı bilmiyordur uçlarını kontrol et hepsi aynı renklerde olmalı yada aldığın yerdeki bütün kablolar sorunlu olmalı bunun başka bir açıklaması yok birde başka yerden almayı deneyin

kabloyu sürekli aynı yerden alıyorsan belki aldığın yer çakmayı bilmiyordur uçlarını kontrol et hepsi aynı renklerde olmalı yada aldığın yerdeki bütün kablolar sorunlu olmalı bunun başka bir açıklaması yok birde başka yerden almayı deneyin
Deneyeceğim. Teşekkürler.

Dayımda komşuyla kullanıyor. Onun kablosu kötü olmuş. Benim cat6 yı götürdü taktı, kullanıyor şuan :D
Şansla alakası var mı?

Deneyeceğim. Teşekkürler.

Dayımda komşuyla kullanıyor. Onun kablosu kötü olmuş. Benim cat6 yı götürdü taktı, kullanıyor şuan :D
Şansla alakası var mı?
Kablonun herhangi bir yerinde temassızlık olabilir. Kırılma vb. gibi bir durum. Uzunluk oldukça fazla olduğundan dolayı tesadüf olarak çalışmış da olabilir. Ya da jack bağlantılarındaki bir temassızlık denk gelmiş olabilir.

Elinizde var ise avometre ile kablonuzu test edebilirsiniz. Büyük ihtimal RJ-45 konnektörleri kabloya bağlantı (çakma) yapan pense ayaklardan bazılarını tam basamadığı için olan bir problem.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı