[Karşılaştırma] Samsung 870 EVO vs 860 PRO

Günlük kullanım için 870 EVO da gayet yeterli bir model hocam, 860 PRO ultra dayanıklı diyebileceğimiz bir seviyede.
Yani öyle üst düzey bir iş yapmıyorsan 860 PRO çok gerekli değil. 870 EVO'da güzel bir SSD zaten. Ama keşke Samsung ile SSD alanında ciddi ciddi rekabet edebilecek bir firma olsa. Samsung resmen kimseyi tanımıyor piyasada. Ezip geçiyor. Samsung Magician bile tek başına almak için yetiyor. Neyse bakalım benim Barracuda 120 ölünce belki 880 EVO çıkar ona geçerim. :) Daha önce kullandığım 860 EVO'nun sağlığı en son %93 olmuştu. Hızları da tatmin etmediği için kendisini başka bir sisteme taktım.

Bu arada hocam Phison E18 kontrolcüsünü tanıtmıştı. Acaba Phison E18 NVMe SSD'leri ne zaman görürüz?

Bazı yabancı sitelerde 870 EVO Best SATA SSD olarak gösterilirken bazı sitelerde ise 860 Pro aynı şekilde gösteriliyor.
Bunu söylerken F/P'yi de göz önünde bulunuyorlar, ayrıca günlük bir kullanıcı için Samsung 870 EVO'nun en iyi SATA SSD olduğunu söylemek de yanlış olmaz.
Fakat testlerde 860 EVO vs 870 EVO yada 860 Pro 870 EVO karşılaştırılmasına yer verilmemiş. O yüzden MLC ve TLC arasında çok fazla fark var mı bilemiyorum.
Var ama yok. İkisi de performansını arttırmak için SLC Caching kullandığı için işler karışıyor.
Bu arada hocam Phison E18 kontrolcüsünü tanıtmıştı. Acaba Phison E18 NVMe SSD'leri ne zaman görürüz?
2021'in sonlarına doğru görürüz sanırım.

Şu an sabırsızlıkla bekliyorum hocam E18 kullanan SSD'leri. Samsung 980 PRO düşünüyordum ama önce bir E18 nasıl onu görmek istiyorum. 1M IOPS'tan bahsediliyor Phison E18 için.
Samsung Elpis ile 980 PRO'da bu değerleri görmüştü zaten, farklı bir şeyler olacak mı bakalım :D

Şu an sabırsızlıkla bekliyorum hocam E18 kullanan SSD'leri. Samsung 980 PRO düşünüyordum ama önce bir E18 nasıl onu görmek istiyorum. 1M IOPS'tan bahsediliyor Phison E18 için.
1 Milyon IOPS fazla değil mi? Şu anda en hızlı PCI 4.0 SSD olarak geçen WD SN850
1612886876140.png

Bu hızlara sahip. O kontrolcü PCI 5.0 ile mi çıkacak?

Samsung Elpis ile 980 PRO'da bu değerleri görmüştü zaten, farklı bir şeyler olacak mı bakalım :D
Hocam referans SSD'de Phison E18 ile birkaç CrystalDiskMark sonucu gördüm.
e18-cdm.jpg

75810_06_phison-e18-controller-exclusive-mind-blowing-7-4gb-sec-read-speeds_full.png

Eğer doğruysa 980 PRO'dan çok daha hızlı. 7000 MB/s yazma hızı gösteriyor. Yuh yani yuh! Benim SATA SSD bir köşede ağlıyor şu an. :D Tabii bu kontrolcüyü henüz tam olarak kullanan bir SSD olmadığından 980 PRO kral şu an.
1 Milyon IOPS fazla değil mi? Şu anda en hızlı PCI 4.0 SSD olarak geçen WD SN850
Eki Görüntüle 872439
Bu hızlara sahip. O kontrolcü PCI 5.0 ile mi çıkacak?
Tabii ki hocam fazla. PCI-E 4.0 teknolojisinin gücünü görmeye başlıyoruz yavaştan. Ama bence asıl şenlik PCI-E 5.0 çıkınca olacak. :) Saniyede 10 GB yazma hızlarına erişir herhalde NVMe'ler PCI-E 5.0 çıkınca.
1612887364578.png

@Miyavlayan Ejderha

Karşılaştırma gerçekten güzel olmuş. Eğer günlük kullanım için SSD alacaksanız 870 EVO gayet yeterli lakin eğer sunucu veya NAS sistemleri gibi kurumsal bir alanda kullanacaksanız 860 PRO almak daha uygun olacaktır.
Keşke bir de 860 PRO'nun fiyatı biraz daha uygun olsa fakat maalesef şu anki fiyatlarla 860 PRO, diğer TLC ve QLC NAND kullanan aynı kapasiteli muadillerinden 2 kat pahalı. Ancak 2-bit MLC NAND kullanan bir SSD daha ucuz olabilir mi, orası tartışmalı bir konu.

@PossibleTurco @hakan yaeger @MisakiTaro bu arada sizlere bir sorum olacak. Ben bir harici SSD almayı planlıyorum, Samsung T5 ve T7 arasında kaldığım ve iki SSD'nin de alınabilirliğini merak ettiğim için bir konu açtım. O konuya da bakabilir misiniz?

Ürün görselleri;​

Eki Görüntüle 872306

Eki Görüntüle 872321

Kontrolcü:​

860 PRO: Samsung MJX
870 EVO: Samsung MKX

870 EVO'da yeni olmanın getirisi olarak daha iyi bir kontrolcü bulunuyor.

Bellek:​

860 PRO: Samsung 2-Bit MLC 96L
870 EVO: Samsung TLC 128L

MLC NAND çok büyük bir avantaj. 860 PRO'yu en çok öne geçiren yanı da bu.

DRAM:​

Samsung LPDDR4
256 GB: 512 MB
512 GB: 512 MB
1 TB: 1 GB
2 TB: 2 GB
4 TB: 4 GB
İkisi de aynı.

Okuma yazma:​

560-530 MB/s
870 EVO'da random hızlarda artış olduğu söylenmesine rağmen bu değerler üzücü.

IOPS​

860 PRO:
100-90K
870 EVO:
98-90K

TBW:​

Eki Görüntüle 872424
Veya 5 yıl sınırlı garanti

TBW konusunda 860 PRO 2 kat önde.

Yazılım​

İkisi de aynı yazılımı kullanıyor.

Fiyat olarak karşılaştırma gereği duymadım, farklı sınıflarda ve farklı amaçlara hitap eden modeller oldukları için fiyat olarak hayli fark var arada. Aslında farklı sınıf modeller oldukları için ikisini karşılaştırmak bile saçma ama, istek alınca karşılaştırmalarını yapmak istedim.

Karşılaştırmanın galibinin 860 PRO olduğunu söyleyebiliriz. 870 PRO gelip tahtından edene kadar ülkemizde alınabilecek en iyi SATA SSD olduğunu düşünüyorum.
Merak ettiklerinizi konu altında sorabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuştur :)

Yoğun bir sunucuda kullanılan 860 EVO 1 TB 1800 TBW'de bozuldu. Buda fabrika verisinin 3 katı sanırım. Standart bir kullanıcı için yeterli. 7 Yıldır SSD kullanıyorum tüm ssd'lerimin 50 TBW olmamıştır. Sürekli render alıyorum diye biri için elbette pro tavsiye edilir.

Arkadaşlar merhaba, :) SSD konularına çok aşırı hakim değilim. 2 farklı markadan sonra Samsung SSD satın almaya karar verdim. Ancak almışken en kalitelisi olsun derken 870 EVO ve 860 Pro arasında kaldım. Bilgisayarımı normal kullanımdan ziyade oyun amaçlı da kullanırım. Sizce hangisini kullanmam daha uygun olur? Yoksa 870 Pro'nun çıkmasını mı beklemeli? (Veya çıkar mı ki?)

Yeni konular

Geri
Yukarı