Linux Mint VS Windows 7 VS Windows 8.1

Arkadaşlar hepinize selam. Biliyorsunuz ki düşük RAM'li bir laptopunuz veya sisteminiz varsa düşük bir işletim sistemi kurmanız gerekir. Ve düşük sistemlere kurulabilecek işletim sistemleri diye arattığınız zaman,Linux Mint,Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemleri çıkar,ve bugün sizler için hangisi daha avantajlı diye bir rehber yazısı yazdım. Hadi başlayalım!

Performans ve Stabilite:

- Linux Mint, hafif ve verimli bir işletim sistemi olarak bilinir. Genellikle daha düşük sistem gereksinimlerine sahiptir ve eski veya daha az güçlü bilgisayarlarda bile iyi performans gösterebilir. Ayrıca, Linux Mint, güncellemeler ve yükseltmeler konusunda daha istikrarlı bir deneyim sunar arkadaşlar.
Ve gelelim Windows 7'ye
- Windows 7, geniş bir kullanıcı tabanına sahip olan ve stabil bir işletim sistemidir. Birçok kişi tarafından hala tercih edilmektedir. Ancak, Microsoft'un desteğini 2020'de sonlandırması nedeniyle güncel güvenlik yamaları ve yeni özellikler için sınırlı destek almayacağız arkadaşlar.
- Windows 8.1, Windows 7'ye göre biraz daha hafif ve performanslıdır, ancak Windows 8.1'e getirilen bazı değişiklikler nedeniyle biliyorsunuz ki insanların tepkisini çekmiştir. Fakat insanlar artık alıştı,ve Windows 8.1, Modern UI arayüzüyle gelir ve bu, bazı insanlar için alışması zor olabilir.
Ve arkadaşlar gelelim Kullanıcı Arayüzüne

Kullanıcı Arayüzü:

- Linux Mint, geleneksel bir masaüstü ortamı sunar ve insan dostu bir arayüze sahiptir. Başlat menüsü, panel ve masaüstü simgeleri gibi tanıdık öğeleri içerir. Windows'a benzer bir deneyim sunar ve kolayca öğrenilebilir.

- Windows 7, klasik bir Windows arayüzü sunar. Başlat menüsü, görev çubuğu ve masaüstü simgeleri gibi tanıdık unsurlara sahiptir. Ve insanlar genellikle bu arayüzü kullanmaya aşinadır ve kolayca gezinebilir.

- Windows 8.1, Metro arayüzüyle başlatılır, bu da dokunmatik odaklı cihazlar için tasarlanmış gibi görünür. Ancak masaüstü moduna geçmek de mümkündür. Windows 8.1, insanlar arasında karışık tepkilere neden olmuştur, çünkü bazıları Modern UI'yı kullanıcı dostu bulurken, diğer insanlar geleneksel masaüstü deneyimini tercih eder.
Peki en merak edilen soru,hangi işletim sistemi uygulama ve oyun konusunda daha iyi? İşte cevabı.

Uygulama ve Oyun Desteği:

- Linux Mint, açık kaynaklı doğası nedeniyle birçok ücretsiz ve açık kaynaklı uygulama ve araç sunar. Ayrıca, birçok popüler uygulama Linux için de mevcuttur. Ancak, bazı Windows uygulamaları ve oyunları Linux'ta doğrudan çalışmayabilir. Yine de, Wine ve Arch gibi araçlarla bazı Windows uygulamalarını çalıştırmak mümkündür.

Ama Windows 7 ve Windows 8.1 Linux Mint'e göre daha fazla uygulama ve oyun desteği sunuyor.
- Yani Windows 7 ve Windows 8.1, geniş bir uygulama ve oyun desteği sunar. Birçok popüler uygulama ve oyun, Windows için optimize edilmiştir ve doğrudan Windows'ta çalışır arkadaşlar.
Ve gelelim Güvenlik konusuna.
Güvenlik:

- Linux Mint, genel olarak güvenli bir işletim sistemidir. Açık kaynak doğası, hızlı güvenlik yamaları ve güncellemelerin sağlanması açısından avantaj sağlar. Ayrıca, Linux Mint, virüs ve kötü amaçlı yazılımlar için daha az hedef olması nedeniyle daha güvenli kabul edilir.
Ve Windows 7'ye bakalım.
- Windows 7, Microsoft'un desteğini sonlandırması nedeniyle güvenlik açısından risk taşır. Artık yeni güvenlik yamaları ve güncellemeler almayacaktır,bu da sistem güvenliğini tehlikeye atabilir.

- Windows 8.1 de Windows 7 gibidir. İkiside desteğini sonlandırmıştır.

Yani arkadaşlar sonuç olarak, Linux Mint, Windows 7 ve Windows 8.1 arasında birçok fark bulunmaktadır. Linux Mint, hafif, performanslı ve güvenli bir seçenek olabilirken, Windows 7 hala stabil bir işletim sistemidir ancak güncel destek almamaktadır. Ve Windows 8.1, daha modern bir arayüze sahip olmasına rağmen, bazı kullanıcıların hoşlanmadığı değişiklikler getirmiştir. Ve unutmayın ki kullanım senaryonuza, kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hangi işletim sistemini tercih edeceğinizi siz belirlemelisiniz. Ve artık yazımızı yavaş yavaş sonlandıralım arkadaşlar. Eğer rehber yazımı beğendiyseniz beğenmeyeyi,ve eğer beğenmediyseniz beğenmedim işaretini bırakıp nedenini açıklamanızı rica eder,ve iyi Sosyaller dilerim.

Gayet güzel bir makale olmuş. Bana kalırsa 7 yerine 8.1 geçilmeli. Linux Mint bana pek performanslı gelmedi. Ya da performansını hissedemedim. 7 ise 8.1'e nazaran biraz daha önceki güvenlik yamalarına sahip diye biliyorum. 8.1 ise daha güvenlik desteği bitişi 1 yılı bulmadı. Arayüz dediğiniz gibi ama artık bence insanlar alıştı. Ayrıca zaten böyle bir bilgisayara bir şey kurulurken arayüz artık dert edilmemeli. Ne kadar çok özellik varsa mecbur o sisteme geçeceksin. Bilgisayardan en iyi görünümü değil, maksimum performans almaya çalışılmalı bence. Yani demem o ki, düşük bir bilgisayarınız varsa ya Linux Mint geçin, ya da Windows 8.1.

Gayet güzel bir makale olmuş. Bana kalırsa 7 yerine 8.1 geçilmeli. Linux Mint bana pek performanslı gelmedi. Ya da performansını hissedemedim. 7 ise 8.1'e nazaran biraz daha önceki güvenlik yamalarına sahip diye biliyorum. 8.1 ise daha güvenlik desteği bitişi 1 yılı bulmadı. Arayüz dediğiniz gibi ama artık bence insanlar alıştı. Ayrıca zaten böyle bir bilgisayara bir şey kurulurken arayüz artık dert edilmemeli. Ne kadar çok özellik varsa mecbur o sisteme geçeceksin. Bilgisayardan en iyi görünümü değil, maksimum performans almaya çalışılmalı bence. Yani demem o ki, düşük bir bilgisayarınız varsa ya Linux Mint geçin, ya da Windows 8.1.
Dedikleriniz de haklısınız hocam. Günümüzde güzel özellikli bir sistem toplamak zor. Ve artık eski sistemlere yöneliyor insanlar. Dediğiniz gibi Windows 7 artık kullanılmamalı,sistem özellikleri yetmiyorsa yükseltip Windows 8.1'e geçmek daha mantıklı.

Hocam Linux Mint'i yaklaşık 11 ay kullandım,eski laptopum 2 GB RAM kapasitesine sahipti,o yüzden kurmuştum. Ama canım hiçbir uygulama yüklemeden oyun oynamak istedi,ve o yüzden Windows 8.1 kurdum ve kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı