Kas Nasıl Yapılır?

Bende seninle aynı durumdaydım. Boyumuz aynı tek fark ben spora başladığımda 110 kilo idim. Yaptığım şey ise kilo ve boyuma göre makroları hesaplamak. Yani karbonhidrat, protein ve yağ. Karbonhidrat olarak bulgur ve çavdar ekmeğini öneririm hem tok tutuyor hem de glisemik indeksleri düşük. Protein olarak ise tavuk göğsü ve light ton balığı bütçene bağlı yağsız kıyma tercih edebilirsin. Yağ kaynağı olarak asla margarin ve ayçiçek yağını tercih etme, zeytinyağı kullan. Düzgün bir şekilde diyet yaparsan ve spora devam edersen kilo kaybı kaçınılmaz olacaktır. Kardiyo ağırlıklı çalışabilirsin ancak kilo vermeye başladıkça kardiyoları azaltıp ağırlıklara önem vermen gerekir. Çünkü fazla kardiyo kas kaybına yol açabilir. Ben beslenme ve sporla birlikte 110 kilodan 87 kiloya düştüm. Şu an kardiyo pek yapmıyorum ağırlıklara önem veriyorum. @BnimDr22

Kilolu birisiyim. Ne yapmam lazım? Teşekkür ederim.
Bir doktora şikayetin hakkında git ve bir diyet al. Uygun kiloya gelene kadar uygula, hem bu vücudundaki protein miktarını arttıracaktır. İdeal kiloya geldiğin zaman iyi bir spor merkezine başvurup kendine zarar vermeden yapabileceğin sporları ve spor hareketlerini öğrenebilirsin. Spor yapmana engel olacak sağlık sorunların varsa doktoruna soruna rağmen yapabileceğin sporlar konusunda sorular sor. Genellikle yüzmek çoğu rahatsızlığa iyi gelir. İnsanı rahatlatır. Bir engelin yoksa yüzme ile başlamanı tavsiye ederim.

Gün içerisinde 3 öğün yiyorsan onu 2 öğüne düşürebilirsin. Fakat 1 öğüne düşürmeyi kesinlikle tavsiye etmem. Ekmeği, şekeri, yağı, tuzu, hamur işlerini vesaire bırakabilirsin. Özellikle benim gibi ekmek bağımlıların başta 4 günlüğüne falan başları ağrır ancak daha sonrasında hem dinç, hem de sağlıklı hisseder. Baş ağrısı vesaire kalmaz, alışmış olursun. Çok yoruluyorsan, az yorulursun. Her 4 saatte bir acıkıyorsan, diyet yapmaya başladıktan çok kısa süre sonra 8-9 saatte bir acıkırsın. Sebzelere ve etlere yönelirsin. Salata yaparsın, onu yersin. Bir gün et yersin, ertesi gün ıspanak yersin. Bir gün karnabahar yersin, ertesi gün yeşil fasulye yiyebilirsin. Yoğurt vesaire tüketirsin. Nohut, kuru fasulye, brokoli vesaire yersin. İçecek olarak sadece su ya da ayran falan içmeni öneririm. Onun harici gün içinde bolca su tüketebilirsin. Bunları yaptığın zaman zaten sağlıklı olma yolunda ilerliyorsun ve her ay kiloları tıkır tıkır vermiş oluyorsun. 10 KM seni çok yoruyorsa daha az yürüyebilirsin. Bunları yapınca ayda ortalama 5 kilo veriliyor. Ki bu çok iyi ve normal olması gereken bir rakam diye düşünüyorum. Hızlı kilo vermeye çalışmayın. Hızlı kilo vermek zararlıdır. Biraz kilo verdikten sonra da kas yapma işini zaten hocalarla vesaire bir şekilde halledersin. Orası biraz sana kalmış. Herkes her hareketi yapamıyor. Sağlık durumunu vesaire bilmeden yönlendirmek doğru olmaz. Ki zaten bu konu için ben de bilgili birisi değilim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı