Kasa Çalışıyor Fakat Monitör, Fare ve Klavyeye Elektrik Gelmiyor

Skairipa

Hectopat
Daha fazla  
Sorun başlıkta belirttiğim gibi. Kasa açılıyor, fanlar vs. çalışıyor lakin monitöre görüntü gelmiyor. Aynı zamanda klavyenin ve farenin ışıkları da yanmıyor. Monitörü laptobuma taktım çalıştı, fare ve klavye de aynı şekilde laptobumda çalışıyor. Anakart portlarını da denedim. Hiçbir sorunu yok, çalışıyorlar. Sorun neyden kaynaklı olabilir. Yeni RAM aldım. 8 GB idi. Bir 8 GB daha alıp 16 yapmak istedim. Taktıktan sonra çalıştırdığımda böyle bir sorunla karşılaştım. Yeni aldığımı çıkarıp tekrar çalıştırmayı denediğimde de aynı sorun devam etti. Yanık kokusu falan almadım.

Her şeyi söktüm statik elektrik falan muhabbeti olabilir diye. İşlemci soğutucusunu tekrar takamadığımdan söktükten sonra çalıştıramadım. Her şeyi geri taktıktan sonra düzeleceğini bilsem toplatacağım fakat kesin bir bilgim olmadığı için her şeyi kutusunda bekletiyorum. Malum garantiye gönderirim diye. Ürünler daha 1 aylık, sorunun kesin kaynağı nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sistem:
Ryzen 5 2600x
MSI B450 Tomahawk
Gigabyte GTX 1070
Crucial Ballistix Elite 3466 MHz CL16 DDR4
High Power 600w +80 PSU

Son düzenleme:
Hiçbir sorunu deneme-yanılma ile test etmeden, kesin kaynağı sana söylememiz çok zor.

Yeni RAM taktığında bilgisayarı çalıştırmadan BİOS pilini çıkarıp bir süre beklemeliydin, BİOS pilini çıkartmak BİOS ayarlarını sıfırlar ve RAM'leri tekrar algılamasını sağlar. Daha önce benim de başıma gelenlerden dolayı sorunun bu olabileceğini düşünüyorum. yine de statik elektriğe karşı bilgisayarı fişten çek, boş bir şekilde power tuşuna bir kaç kez bas.

Kimi zamanlarda USB bağlantılarının da böyle sorunlara neden olduklarını gördüm. Dolayısıyla bilgisayarı ilk çalıştırışında klavye, mouse gibi USB bağlantısı ile çalışan tüm aygıtlarını çıkart, açıldıktan sonra BİOS ekranına gir, bilgisayarı kapat ve cihazlarını bağla.

İşlemci fanını takmak zor bir iş değil, tekrar toplattırmak için bir yere götürmene gerek yok Technopat youtube kanalından herhangi bir sistem toplama rehberi işini görecektir.

Bios Flashback özelliği var anakartın, pili çıkarmak yerine onu uyguladım fakat olmamıştı. Soğutucuyu izleyerekte denedim tek başıma olacak gibi değil ya da ben beceremiyorum anlamadım. Power tuşu falan onları da yapmıştım yine olmamıştı. Usbleri de denemiştim. Çok kasa toplayıp söktüm lakin bu wraith soğutucuyu takmayı beceremedim. Sabah bir daha deneyeceğim.

Daha önce kullandığınız RAM'in aynısından mı aldınız ?
Sorun RAM uyumsuzluğu olabilir.
Doğru slotlara taktınız mı ? (Anakartın kitapçığında gösterdiği gibi)

Son düzenleme:
Eğer müsaitseniz soğutucuyu ve anakartı fotoğraflar mısınız?
Sabah yapabilirim o işi ayrıca ürünler dediğim gibi ryzen 5 2600x ve msi b450 tomahawk. Stok soğutucusunu kullanıyorum.
Daha önce kullandığınız RAM'in aynısından mı aldınız ?
Sorun RAM uyumsuzluğu olabilir.
Doğru slotlara taktınız mı ? (Anakartın kitapçığında gösterdiği gibi)
Evet hocam aynısını aldım. Marka , MHz ve CL değerleri aynı. Doğru slottalar. Zaten yanlış slota taktığında 3 kere bip sesi veriyor anakart.

Sorun çözüldü kasayı tekrar topladım, soğutucuya takabildim bu sefer. Çalıştırmadan önce bios pilini çıkarttım, yarım saat geçtikten sonra taktım ve çalıştırdım. Sıkıntısız çalışıyor şu an. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler, konu kapatılabilir.

Sorun çözüldü kasayı tekrar topladım, soğutucuya takabildim bu sefer. Çalıştırmadan önce bios pilini çıkarttım, yarım saat geçtikten sonra taktım ve çalıştırdım. Sıkıntısız çalışıyor şu an. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkürler, konu kapatılabilir.
Hocam yine ayni sorunu yaşıyor musun? Bende yeni topladım sistemi. Ve ayni sorunu yaşıyorum ilk günden. Sebebini bulabildiysen sana zahmet söyler misin?
Anakart MSI B450 Tomahawk
İşlemci:Ryzen 5 2600x
RAM: Kingston HyperX Predator 2400Mhz (3000mhz O.C)
Ekran kartı Asus R7 370
Psu FSP-FSP600

Hocam yine ayni sorunu yaşıyor musun? Bende yeni topladım sistemi. Ve ayni sorunu yaşıyorum ilk günden. Sebebini bulabildiysen sana zahmet söyler misin?
Anakart MSI B450 Tomahawk
İşlemci:Ryzen 5 2600x
RAM: Kingston HyperX Predator 2400Mhz (3000mhz O.C)
Ekran kartı Asus R7 370
Psu FSP-FSP600
Yazmıştım hocam son yorumda. BIOS pilini söktüm biraz bekledikten sonra geri takıp çalıştırdım. Sorun çözülmüştü. BIOS sıfırlanıyor ve ayarlarınızı baştan yapmanız gerekiyor haberiniz olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı