Kasa Fan Yönleri Ne Şekilde Olmalı?

Sonradan konuyu okuyacaklar için yazıyorum.
Dizilimim aynen şöyle:

1) Ön altta 1 adet 200mm fan içeri doğru üflüyor. HDD ve SDD soğutuluyor, aynı zamanda içeri alınan ilk soğuk hava bu, ekran kartım da bu havadan faydalanıyor.

2) Yan kapağa sonradan 200mm bir fan daha taktım, bunu direkt güç kaynağına bağladım tam turda dönüyor, ekran kartı üst kısmı ile anakartım bu soğutmadan etkileniyor, hata ile bu fanı egzost fan olarak takmışım ekran kartım ilk defa 85 derece olmuştu, normalde yük altında 65 dereceyi geçmezdi, bu nedenle yan kapağa takılan fan içeri üflemeli.

3) İşlemci soğutucu sıvı soğutma, arka panele egzost olarak görev yapacak şekilde monteledim, işlemciden ısınan hava direkt dışarı atılıyor.

4) En üstte yine 200mm bir fan var, tabii olarak bu da egzost fan olarak kullanılıyor, içeride biriken sıcak havanın tahliyesini bu fan sağlıyor.

Şu resimler sana yardımcı olur.

xR8Rgj.jpg 16EA9549946F1950F041774585DA7CE1 (1).jpg

Bende aynı kasaya sahip olduğum için sana görsellerle aktarmak istedim.
Bu iskeletindeki görünüşü;
20150522_163135 (360 x 600).jpg

Ön fanın dışardan içeriye alacak, yani bu şekilde bağlı olmalı.
20150523_111116 (600 x 360).jpg

Yan kapaktakileri de ben bu şekilde bağladım. Kapaktakiler biraz tartışabilir. Ben içeri almasından yanayım.
20150523_111127 (360 x 600).jpg

Üstteki 23 cm fanı benim bozuldu. Motoruyla ilgili bir problemi var galiba, hiç dönmüyor. İki tane 12 cm fan aldım. Üstteki fanları, içerdeki havayı dışarı atacak şekilde bağlamalısın.
20150523_111139 (360 x 600).jpg

Ayrıca egzoz fanı da içerideki havayı dışarı atacak şekilde bağlayacaksın. (İşlemci fanının arkasında kaldığı için onu çekemedim.)
Bu da kasanın genel görünüşü;
20150523_111050 (360 x 600).jpg

Aklına takılan bir şey olursa sorabilirsin. Umarım görseller düşünmene yardımcı olur.
(Kasa biraz tozlanmış kusura bakmayın. :) )

Son düzenleme:
Genelde (FullT ve MidT kasalarda) en iyisi egzoz kısmını dışarı, kalanı içeri üfleyecek şekilde yerleştirmektir. Giren ile çıkan hava miktarları arasındaki fark, giren fazla olacak şekilde artarsa pozitif basınç meydana gelir kasa içinde. Bu sayede hem daha yoğum bir hava akışı olur kasa içinde, hem de hava kasanın boşluklarından dışarı hareket eder. Tersi durum negatif basınç oluşturur, hava boşluklardan içeri girer, bu da erken tozlanmaya yol açar. Cooler Master HAF-X 942 kulanıyorum. tepedeki 2 x 200 mm fanlar, öndeki 230 mm fan ve tabanda duran 140mm fan havayı içeri çekiyor, 140mm egzoz fanı da dışarı atıyor. Bu arada Sabertooth X79 anakartımın OC durumundaki VRM sıcaklığında 2 - 3 derece azalma gördüm, tepedeki fanları içeriye çevirdikten sonra, başta egzoz olarak kullanıyordum. Tozlanma da önemli ölçüde azaldı.

Tozlanma için çok ince sinek teli almıştım ben mesela, kasaya onu güzelce yapıştırdım, gözümle görüyorum ne kadar toz tuttuğunu, saolsun peder otobüs şoförü hava tabancası var, havayı tuttuğum gibi kalmıyor toz falan.
Yan kapağa dan fan takmak isteyen arkadaşlara naçizane önerimdir.

Tozlanma için çok ince sinek teli almıştım ben mesela, kasaya onu güzelce yapıştırdım, gözümle görüyorum ne kadar toz tuttuğunu, saolsun peder otobüs şoförü hava tabancası var, havayı tuttuğum gibi kalmıyor toz falan.
Yan kapağa dan fan takmak isteyen arkadaşlara naçizane önerimdir.
Kompresör çok güzel oluyor, ama uzaktan sıkmak lazım onu, parçalara zarar verebiliryor, eğer basınçlıysa. Onun dışında daha pratik bir alternatif, saç kurutma makinesi olabilir, bütün sistemi pişirmeden tabi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı